Wybierz markę

1989 Nissan 300XM

W 1989 roku światło dzienne ujrzał oryginalny pojazd z logo Nissana na przedzie. Był to model 300XM, znany także pod nazwą NTC IF. Dziś przyjrzymy się mu nieco bliżej.

Co ciekawe, samochodu nigdy nie było w w oficjalnych planach Nissana. Pojazd powstał bowiem jako projekt na wewnętrzny konkurs zorganizowany przez centrum projektowe japońskiego producenta. Celem wewnętrznej rywalizacji było propagowanie kreatywności wśród pracowników.

2000 Seat Salsa [zapomniane koncepty]

Rezultat chyba przerósł oczekiwania pomysłodawców konkursu, gdyż zwycięski projekt okazał się bardzo dobry. Na tyle, że na początku stworzono model w skali 1:4, a następnie pełnowymiarowy samochód koncepcyjny.

Jak na japoński samochód sportowy przystało, Nissan 300XM nie należał do dużych aut. Jego wymiary to 361 cm długości, 169,5 cm szerokości i 110 cm wysokości. Niewielkie wymiary miały swoją zaletę – pojazd był bardzo lekki, jego masa wynosiła jedynie 710 kg.

2001 Ford Start [zapomniane koncepty]

Pod względem stylistycznym koncept Nissana 300XM prezentuje się bardzo dobrze. Nie zapominajmy, że powstał on pod koniec lat 80., a więc obłe kształty i sportowa sylwetka samochodu musiały wtedy robić niesamowite wrażenie. W oczy rzucają się otwierane do góry drzwi, których górna część tworzyła także przeźroczysty dach pojazdu. Co ciekawe, szyby dało się zdemontować, dzięki czemu kierowca wraz z pasażerem/pasażerką mogli cieszyć się jazdą z wiatrem we włosach. W tylnej części pojazdu są pionowo zaaranżowane światła oraz 4 pokaźne końcówki wydechu.

Japończycy nigdy nie przepadali za ogromnymi silnikami w swoich samochodach, dlatego koncept 300XM został wyposażony w niewielki, 4-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności niespełna 1 l – konkretnie 903 cm3. Wspomagany turbosprężarką generował on aż 110 KM i 130 Nm momentu obrotowego. Nie są to wartości, które dziś robią wrażenie, ale ponieważ samochód ważył jedynie 710 kg, musiały wywoływać przynajmniej szeroki uśmiech na twarzy kierującego.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!