Wybierz markę

Włoskie postrzeganie stylu i uniwersalności są wręcz legendarne. Obuwie, które doskonale sprawdzi się na jachcie i wieczornym luźnym party, to przecież projekt włoskich stylistów. Także nakrycia głowy doskonale pasujące zarówno do eleganckiej marynarki, jak i sportowych szortów dopracowali Włosi. Najbardziej znani są jednak styliści, projektujący samochodowe kreacje. Jednakże Bertone. Pininfarina, czy Giugiaro też szukają inspiracji i tylko w niektóre wersje mogą tchnąć duszę ideału. W Mediolanie, gdzie rozpoczyna się Milan Design Week, pojawi się jeden ze najcenniejszych stylistycznych klejnotów – zaprojektowany przez Bertone’a prototyp Alfa Romeo Carabo z roku 1968.

Motoryzacja na Milan Design Week

Na początku warto zwrócić uwagę skąd pomysł prezentacji, mającego już 55 lat prototypu, podczas Milan Design Week. Otóż model zaprezentowany zostanie w nowo otwartym butiku marki LARUSMIANI. Ta legendarna marka już od ponad wieku jest kwintesencją mediolańskiej elegancji i jakości „Made in Italy”.
Butik zaprojektował znany architekt Benedetto Camerana, który w roku 2015 kierował renowacją Muzeum Alfy Romeo w Arese. To tam Carabo, które jest wystawiane na co dzień, zafascynowało architekta. Projektując obecnie butik, zaproponował aby stworzyć tam „The Automotive Gallery”. Byłaby to stała ekspozycja znajdująca się w obrębie butiku, poświęcona motoryzacji. Na czele tego mediolańskiego projektu nie mógł stanąć żaden inny samochód – tylko perełka Mediolanu, Alfa Romeo. Prototyp Carabo jest zaś jednym z najwspanialszych dzieł stylistycznych marki.Alfa Romeo Carabo, znaczek Bertone

Alfa Romeo Carabo – narodziny gwiazdy

Alfa Romeo Carabo to samochód koncepcyjny, zbudowany na podzespołach kultowej Alfy Romeo 33 Stradale. Warto zaś zauważyć, że ten niezwykły sportowy model marki z Mediolanu, przez wielu do tej pory jest uważany za jeden z najpiękniejszych samochodów sportowych na świecie. To właśnie typowe uosobieniem funkcjonalnego designu i piękna w służbie osiągów.
Futurystyczny prototyp Carabo zaprojektował Marcello Gandiniego, a wykonano go w atelier Bertone. Model ma taką samą wysokość (poniżej jednego metra) jak pierwowzór, ale zaokrąglone linie całkowicie zniknęły. Charakteryzują go bowiem ostre linie, od ściętego profilu po podnoszone do góry drzwi.
Alfa Romeo Carabo swoją nazwę zawdzięcza pewnemu gatunkowi żuka („Carabus auratus”). Ma on podobny, zielony, metaliczny kolor, którego odcień wykorzystano w prototypie: metaliczna zieleń z pomarańczowymi akcentami. Trzeba bowiem pamiętać, że pod koniec lat 60-tych, Alfa Romeo zaczęła zwracać szczególną uwagę na ekstrawaganckie kolory i specjalne techniki lakiernicze, aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość marki. Zresztą do dzisiaj szeroka gama akcesoriów, podkreśla wyjątkowość marki.Alfa Romeo Carabo, wnętrze

Alfa Romeo Carabo – powtórne narodziny

Jak stwierdził Raffaele Russo, dyrektor zarządzający marki Alfa Romeo we Włoszech: „Jestem pewien, że nasza futurystyczna Alfa Romeo Carabo wzbudzi ogromny zachwyt wśród uczestników Milan Design Week. Jestem również pewien, że przedmiot o tak wielkiej wartości stylistycznej sam w sobie będzie zaproszeniem dla wszystkich entuzjastów Made in Italy, aby odwiedzić fascynujące Muzeum Alfy Romeo w Arese prezentujące bogatą kolekcję niezwykłych samochodów, które zapisały się złotymi zgłoskami na kartach historii motoryzacji.
Tak oto znowu włoska stylizacja i poczucie piękna w życiu codziennym, połączy się z motoryzacyjną miłością Włochów. Bo przecież Alfa Romeo co jakiś czas nas zaskakuje, jak chocby więź pomiędzy marką Alfa Romeo i Villa d’Este.
Mieczysław Kowalik

Alfa Romeo Carabo – galeria zdjęć

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!