Niektóre aspekty jazdy są wyjątkowo nużące i pewnie nie raz pomyśleliście sobie: „dobrze by było mieć autopilota”. Jeszcze w tym roku będziecie mogli skorzystać z jego namiastki  – funkcji ProPilot w nowym Nissanie Qashqaiu.

Nissan w ostatnim kwartale roku 2017 wprowadzi do swojego najpopularniejszego modelu system ProPilot pozwalający jechać po autostradzie zupełnie bez udziału kierowcy. Samochód samodzielnie będzie kontrolował pracę układu kierowniczego, przyspieszenie i hamowanie na jednym pasie autostrady zarówno przy dużym natężeniu ruchu, jak i w czasie szybkiej jazdy. Jest on oparty na trzech technologiach: asystencie pasa ruchu, inteligentnym tempomacie i systemie pilotującym w korkach ulicznych.

426191873_Nowy_Nissan_Qashqai_zmodernizowany_crossover_z_nowymi_rozwi_zaniami

  • Asystent pasa ruchu z aktywnym układem kierowniczym utrzyma pojazd na właściwym pasie autostrady dzięki kamerze „czytającej” linie poziome na drodze. Układ kierowniczy będzie stale korygował tor jazdy.
  • Inteligentny tempomat zadba o właściwy, bezpieczny odstęp od pojazdu poprzedzającego podczas normalnej, autostradowej jazdy. Będzie przyspieszał lub hamował w razie potrzeby.
  • System pilotujący w korkach działa jak obie powyższe funkcje, ale przy minimalnych prędkościach. Obserwuje przede wszystkim samochód jadący przed waszym autem. W razie potrzeby automatycznie zatrzyma pojazd i ruszy z miejsca.

System ProPilot będzie dostępny wyłącznie w samochodach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Ma być aktywowany przyciskiem na kierownicy, a informacje o jego funkcjonowaniu będą wyświetlane na ekranie znajdującym się pomiędzy tarczami zestawu wskaźników. Zobaczcie jak to będzie działało w modelu elektrycznym LEAF.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=HxPgna_I7yQ[/youtube]

Dzięki systemowi ProPilot będziecie mogli nieco zrelaksować się podczas dłuższej podróży autostradą. Często na takich drogach dochodzi do wypadków właśnie z powodu nużącej jazdy, która wydaje się powolna ze względu na szerokość drogi, natomiast w rzeczywistości jedziemy szybko. Kierowcy dekoncentrują się szukając wzrokiem ciekawych widoków czy patrząc się na inne pojazdy, a przez zbyt małą odległość do pojazdu poprzedzającego nie są w stanie wyhamować gdy dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji.

Poprzedni wpis Następny wpis