Kiedy ludzie zaczynają wyciągać krzykliwe bożonarodzeniowe bluzy z dna swoich szaf, szykując się do świąt, Ford stworzył coś, w czym naprawdę poczujesz się wyjątkowo.

Może wyglądać jak każdy inny strój świąteczny, jednak sweter «Bezpieczny dystans» ma wbudowany specjalny prezent dla rowerzystów i użytkowników elektrycznych hulajnóg: małe projektorowe światła ukryte w porożach renifera, nosie i ogonie oświetlają podłoże wokół użytkownika, wyznaczając 1,5 m „bezpiecznej strefy” w kształcie choinki. Dzięki temu inni użytkownicy dróg widzą, że pozostawiają wystarczająco dużo miejsca podczas wyprzedzania.

Sweter, opracowany jako koncept, jest częścią trwającej kampanii Forda „Podziel się drogą” i wykorzystuje popularny trend nowatorskich swetrów bożonarodzeniowych do spopularyzowania kluczowego zagrożenia, jakiego doświadczają użytkownicy jednośladów. Prawie 80 procent rowerzystów twierdzi, że największym zagrożeniem są dla nich pojazdy wyprzedzające bez zachowania bezpiecznej odległości, a około dziewięciu na dziesięciu regularnie jeżdżących rowerzystów twierdzi, że tego typu niebezpieczne sytuacje zdarzają im się co najmniej raz w tygodniu1. W krajach europejskich obowiązują różne zasady dotyczące bezpiecznej odległości przy wyprzedzaniu, ale odległość 1,5 m jest ogólnie uznawana za bezpieczną przy małych prędkościach2. Dystans ten zwiększa się do 2 m przy prędkościach powyżej 50 km/h.

Sweter pojawia się w porze roku, w której rowerzyści i użytkownicy hulajnóg są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo z powodu częstszego poruszania się po zmroku lub przed świtem. Nie mniej w 2020 roku świąteczny sweter «Bezpieczny dystans» może być równie przydatny dla pieszych, jako że dystans społeczny stał się ostatnio elementem mentalności społecznej.

Ubiory sygnowane przez Forda

Świąteczny sweter «Bezpieczny dystans», to najnowszy z serii ubiorów Forda, mających na celu promowanie odpowiedzialnych zachowań na drodze. W 2015 r. zaprezentowano Kombinezon symulacji działania narkotyków, który pozwala doświadczyć podobnych efektów, jak te odczuwane przez osoby używające narkotyków, aby uzmysłowić wysoki poziom zaburzenia sprawności. W 2016 roku Ford stworzył podobny kombinezon „Wczorajszy garnitur” pokazujący często lekceważone skutki jazdy na kacu. Ford opracował również „Kombinezon trzeciego wieku” i „Kombinezon ciążowy”, aby lepiej uzmysłowić potrzeby starszych kierowców i przyszłych matek.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!