Nissan Qashqai to model, który odniósł wyjątkowy sukces. Przetarł on szlaki crossoverom innych marek. Bycie pionierem nie jest jednak łatwe. Od tych najlepszych wymaga się zawsze więcej. Dlatego przyszedł czas na wprowadzenie nowej generacji Nissana Qashqaia. Ile kosztuje i co ma do zaoferowania najnowsze dziecko japońskiej marki?

Pierwsza generacja Qashqaia była produkowana od 2007 do 2013 roku. Auto okazało się od początku dużym sukcesem marki. Początkowo było niemal bezkonkurencyjne. Dosłownie, ponieważ boom na niedrogie crossovery pojawił się dopiero po narodzinach hitu Nissana. Dlatego Qashqai nie miał wielu przeciwników na rynku. Co ciekawe, sprzedaż tego samochodu w Europie od 2007 do 2010 roku wzrastała i po tym czasie ustabilizowała się na poziomie około 250 tys. egzemplarzy.

Ponieważ konkurencja była młodsza, Nissan musiał wprowadzić nową generację swojego auta. Po drodze przeprowadzono co prawda facelifting, ale od tego czasu minęły już 4 lata. W świecie motoryzacji jest to na tyle długi okres, że klienci zaczynają oczekiwać świeżości.

Drugą generację Nissana Qashqai zaprezentowano w czwartym kwartale 2013 roku. Japończycy odświeżyli nie tylko wygląd auta, ale również gamę silników. Silniki o zapłonie samoczynnym o pojemnościach 1,5 i 1,6 poprawiono pod względem zapotrzebowania na paliwo. Większej rewolucji dokonano wśród jednostek benzynowych. Wolnossące motory o zapłonie iskrowym zastąpiononowymiturbodoładowanymi silnikami DIG-T o pojemnościach 1,2 i 1,6 l o mocach odpowiednio 115 i 163 KM. Drugiej jednostki nie ma jeszcze w ofercie.

Ceny nowego Nissana Qashqaia zaczynają się od 74 500 zł. Za tę kwotę otrzymamy benzynowy motor DIG-T rozwijający 115 KM i 190 Nm momentu obrotowego oraz poziom wyposażenia Visia. Średnie zużycie paliwa w przypadku tej odmiany wynosi 5,6 l/100 km.

Zobacz dostępne samochody

Ceny wersji z silnikami wysokoprężnymi startują od 84 000 zł. Najniżej pozycjonowany jest 110-konny motor dCi. Za 90 500 zł kupimy 130-konnego diesla. Ten sam silnik oferowany jest w zestawieniu z nową bezstopniową przekładnią Xtronic. Cena rośnie wtedy do poziomu 98 500 zł. Z najmocniejszym dieslem dostępny jest również napęd 4×4. Cena tej odmiany jest taka sama jak w przypadku aut ze skrzynią Xtronic.

Wyposażenie w nowym Nissanie Qashqaiu dzieli się na trzy poziomy:Visia, Acenta i Tekna (ostatni jest wariantem najbogatszym). Acenta doposaża auto w opcje o wartości 5800 zł bez względu na rodzaj jednostki i napędu. Dodatkowe wyposażenie na poziomie Tekna to kolejne 14 200 zł.

W standardzie w wersji Visia znajdują się między innymi: ABS, ESP, system wspomagania ruszania pod górę, reflektory dzienne LED, 6 poduszek powietrznych, aktywne zagłówki foteli przednich, ISOFIX przy tylnych skrajnych miejscach, klimatyzacja, tempomat i ogranicznik prędkości, elektrycznie regulowane szyby, system audio z MP3, AUX i USB oraz 4 głośnikami, system Start/Stop i wiele innych mniej i bardziej przydatnych dodatków. To dosyć dobre wyposażenie jak na wersję podstawową. W większości konkurencyjnych aut w takich odmianach nie ma np. tempomatu czy LED-ów.

W wersji TeknaQashqai jest wyposażony jeszcze lepiej. Ma na pokładzie między innymi system rozpoznawania znaków drogowych, kontrolę utrzymywania pasa ruchu, adaptacyjne światła drogowe, automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne, przednie i tylne czujniki parkowania, inteligentnego asystenta parkowania, systemy ostrzegające przed pojazdami w martwym polu i zmęczeniu kierowcy, czujnik deszczu, system I-Key, podgrzewane przednie fotele, system kamer 360 stopni i wiele innych dodatków.

Do wersji Tekna można zamówić dodatkowo podgrzewaną przednią szybę i siedzenia obite Alcantarą lub skórą. Cena tego dodatku wynosi 2500 zł. Bez względu na odmianę wyposażeniową i silnikową można zdecydować się również na lakier metalizowany (2400 zł). Warto też zwrócić uwagę na opcjonalne rozszerzenie gwarancji na 5 lat lub 150 tys. km za 2910 zł.

Niektóre z wcześniej wymienionych opcji są oferowane nie tylko jako standard dla wyższych poziomów wyposażenia, ale również jako płatne dodatki do Visia czy Acenta. Dzięki temu na pokładzie QuashqaiaVisiamoże się znaleźć pakiet „bezpieczeństwo” za 2300 zł, który zawiera między innymi adaptacyjne światła drogowe, system ostrzegający o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, rozpoznawanie znaków drogowych i czujniki parkowania.

Nissan oferuje również dodatki stylizacyjne. Od zewnątrz Qashqaia można uzbroić w listwy i owiewki nadające mu jeszcze ostrzejszy charakter. Ceny listew stylizujących wynoszą od ok. 500 do ok. 600 zł. Najwięcej charakteru Qashqaiowi dodają nakładki stylizujące. Przednia kosztuje 772 zł, a tylna 943 zł.

Nowy Nissan Qashqai (2014)
Nowy Nissan Qashqai (2014)

Nowość Nissana jest wręcz skazana na sukces. Za przystępne pieniądze oferuje naprawdę dużo. Bogate wyposażenie oraz dynamiczne i oszczędne silniki w połączeniu z atrakcyjnym wyglądem są idealnym przepisem na duże zainteresowanie klientów. Czy nowa generacja hitu Nissana będzie sprzedawać się równie rewelacyjnie jak jej poprzednik? Przekonamy się w ciągu najbliższych lat. Jedno jest pewne: Nissan stawia przed tym modelem duże wymagania.

Poprzedni wpis Następny wpis