Fin Juho Hänninen został pierwszym kierowcą zespołu Hyundai Motorsport, który przygotowuje model i20 WRC na przyszłoroczny sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata.

Hyundai Motorsport ogłosił, że jednym z kierowców testowych modelu i20 WRC został Fin, Juho Hänninen. Zespół szykuje się do startu w rajdach w 2014. Aktualnie model i20 WRC przechodzi serię intensywnych testów i prób w zróżnicowanych warunkach terenowych Europy.

[blo-link-inner href=”https://blog.pgd.pl/hyundai-i20-wrc-wyjechal-na-droge”]Hyundai i20 WRC wyjechał na drogę![/blo-link-inner]

Hänninen jest jednym z najbardziej doświadczonych kierowców na rynku niemającym żadnego wiążącego kontraktu z innym producentem. Jego sukcesy rozpoczęły się w 2008 roku, gdy w mistrzostwach świata w cyklu Production WRC zajął 2. miejsce na koniec sezonu. Rok później został kierowcą zespołu Škoda Motorsport w międzynarodowej serii Intercontinental Rally Challenge, w której w debiutanckim sezonie zajął 6. miejsce, ale już w 2010 roku został mistrzem. W sezonie 2011 wrócił do mistrzostw świata, ale już w cyklu SWRC z teamem Škody, i również zdobył mistrzostwo. Do kompletu sukcesów w samochodach klasy S2000 brakowało tytułu mistrza Europy. Zdobył go w 2012 roku.

W tym roku nie przedłużył kontraktu ze Škodą, aby móc dalej się rozwijać. Wystartował gościnnie w Monte Carlo w zespole M-Sport, ale rajdu nie ukończył. Lepiej poszło w Szwecji, gdzie za kierownicą Fiesty WRC zajął 6. miejsce. Niebawem zobaczymy go w Rajdzie Finlandii.

Jego obecność w teamie testującym Hyundaia jest nieocenionym wkładem w przygotowanie Hyundaia do powrotu do WRC.

[cytat]Jestem zaszczycony, że mogłem powitać Juho na pokładzie programu testowego Hyundai Motorsport, prowadzonego w sezonie 2013. Jestem pewien, że jego ogromne doświadczenie będzie bardzo pomocne w dalszym rozwoju naszego projektu. Współpraca z kierowcami testującymi dostarczy nam informacji bezcennych w kontekście wyzwań, które czekają nas w przyszłorocznym sezonie rajdowym.[/cytat]

Michel Nandan, szef zespołu rajdowego Hyundaia

Hyundai ogłosi niedługo także drugiego kierowcę testującego, aby ostatecznie, pod koniec bieżącego roku, zaprezentować kierowców, którzy zajmą fotel i20 WRC podczas rajdów w 2014 roku.

[cytat]Cieszę się, że jestem częścią programu testowego WRC Hyundaia. To wspaniałe móc pracować tak blisko z producentem samochodu rajdowego i tym samym mieć wkład w to wielkie przedsięwzięcie. Pierwszy test i20 WRC był bardzo pozytywny. Jestem pod wrażeniem ogromu pracy, jaki zespół Hyundaia wkłada w przygotowania, szczególnie że wszystko dzieje się bardzo szybko. Współpraca przebiega komfortowo i z niecierpliwością czekam na wspólne wyzwania drugiego półrocza 2013 r.[/cytat]

Juho Hänninen

Poprzedni wpis Następny wpis