Do 2020 roku sprzedaż małych SUV-ów będzie wyższa niż sprzedaż crossoverów segmentu C. Do tego roku 1 na 10 samochodów sprzedawanych w Europie będzie należał do klasy, którą reprezentuje Kia Stonic. – to słowa Michaela Cole’a, dyrektora ds. Operacyjnych Kia Motors Europe. Czy okażą się rzeczywistością?

kia_stonic_264

Jeżeli argumentem ma być to, jak szybko producenci aut wprowadzają na rynek takie modele, to najpewniej tak. Do walki o klienta przyłącza się Kia Stonic – nowocześnie wyglądające, uterenowione auto o wielkości pomiędzy Kią Rio a Kią Cee’d.

Jak wygląda, każdy widzi. Stonic wyraźnie nawiązuje do swoich braci i sióstr tej samej marki. Stylistyka – zaprojektowana w Europie, we współpracy z koreańskim studiem designu Kia – charakteryzuje się podłużnymi liniami i delikatnie rzeźbionymi powierzchniami blachy. Gdy trafi na rynek, będzie dostępna w aż 20 dwukolorowych tonacjach barwy nadwozia, z możliwością wyboru jednego z pięciu kolorów dachu.

kia_stonic_2

Wnętrze utrzymano w tym samym stylu co inne modele Kii. Będzie seryjnie wyposażone w systemy multimedialne współpracujące z Apple CarPlay i Android Auto. Ma oferować odpowiednią dla czterech osób przestrzeń oraz subiektywnie ją powiększać poprzez duży, szklany dach panoramiczny. Bagażnik ma pojemność 352 l, a jego podłogę  można umieścić na jednej z dwóch wysokości.

kia_stonic_7

Klienci będą mieli do wyboru szeroki wybór systemów asystujących, takich jak:

  • układ autonomicznego hamowania awaryjnego (AEB),
  • funkcję rozpoznawania pieszych z alarmem przed ewentualną kolizją (FCA),
  • system monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach (BSD),
  • układ ostrzegania przed ewentualną kolizją podczas cofania (RCTA),
  • system ostrzegania o przekroczeniu pasa ruchu (LDWS),
  • system powiadamiania o zmęczeniu kierowcy (DAW),
  • system automatycznej zmiany świateł z mijania na drogowe i odwrotnie (HBA).

kia_stonic_4 (1)

Do wyboru będzie kilka silników benzynowych i jeden wysokoprężny. Bazowy motor stanowią wolnossące motory benzynowe 1.2 MPI oraz 1.4 MPI, a ich uzupełnieniem jest 1.0 T-GDI o mocy 120 KM. Będzie to też najmocniejsza wersja benzynowa. Olejem napędowym będzie zasilany 1,6-litrowy turbodiesel, będący jednocześnie najoszczędniejszym ze wszystkich.

Samochód trafi do sprzedaży w Europie w trzecim kwartale 2017 roku. Na chwilę obecną Kia oferuje małego crossovera o nazwie Soul.

Poprzedni wpis Następny wpis