Pikes Peak 2011 - Nissan Leaf

W miniony weekend w Stanach Zjednoczonych odbyła się 89. edycja słynnego podjazdu na wzgórze Pikes Peak. W wyścigu do chmur startowała m.in. klasa samochodów elektrycznych. Nissan Leaf zajął pierwsze miejsce i ustanowił nowy rekord przejazdu wśród produkcyjnych gniazdkowozów!

Pikes Peak 2011 – granica 10 minut przełamana!

Wyczyn ten nie należał do szczególnie trudnych, ponieważ Nissan Leaf był jedynym produkcyjnym samochodem elektrycznym startującym w Pikes Peak International Hill Climb 2011. Jednak czas 14:33.429 osiągnięty przez Leafa może robić wrażenie – pokonał kilka samochodów z tradycyjnym napędem spalinowym. Nissan startujący w Pikes Peak 2011 był praktycznie w seryjnej konfiguracji – zmieniono jedynie opony oraz dodano klatkę bezpieczeństwa. Za kierownicą Leafa zasiadł Chad Hord.

Pikes Peak 2011 - Nissan Leaf

Podjazd na wzgórze Pikes Peak liczy prawie 20 kilometrów i 156 zakrętów. Różnica poziomów startu i mety wynosi ponad 1400 metrów, a linia mety znajduje się na wysokości 4300 m.n.p.m. Duże wysokości powodują, że w górnej części trasy moc konwencjonalnych silników spalinowych maleje o około 30%. Elektrycznego Nissana Leaf taki problem nie dotyczy.

Pikes Peak 2011 - Nissan Leaf

Drugi elektryczny pojazd startujący w tegorocznej edycji PPIHC został specjalnie zbudowany na tę okazję przez firmę AC Propulsion. Z produkcyjnym pojazdem nie ma on nic wspólnego. Ikuo Hanawa, który zasiadł za jego kierownicą, zdobył szczyt Pikes Peak w czasie 12:20.084.

3 thoughts on “Nissan Leaf najszybszym produkcyjnym pojazdem elektrycznym na Pikes Peak 2011!

  1. Prawda że Nissan był jedynym produkcyjnym pojazdem elektrycznym ale nie był jedynym pojazdem zasilanym energią elektryczną. Do wyścigu był wystawiony jeszcze Yokohama HER-02 lecz nie jest to pojazd seryjnie produkowany ale osiągną całkiem dobry rezultat z czasem 12:20,084

Comments are closed.

Poprzedni wpis Następny wpis