Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/srv60258/domains/blog.pgd.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/srv60258/domains/blog.pgd.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/srv60258/domains/blog.pgd.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/srv60258/domains/blog.pgd.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39
Nissan NP300 - idealny do pracy | Blog PGD

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/srv60258/domains/blog.pgd.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39

Nissan NP300 – idealny do pracy

Nissan-NP300
Nissan NP300

Rynek pick-upów jest już na tyle bogaty, że można wybrać auto dostosowane do własnych potrzeb. Ze względu na korzystne przepisy podatkowe współczesne pick-upy coraz bardziej odbiegają od swojego pierwowzoru, czyli roboczego samochodu dla farmera lub budowlańca. Na szczęście są jeszcze rodzynki takie jak Nissan NP300 – prawdziwy wół roboczy.

Nissan NP300 pickup
fot. larevueautomobile.com

Pick-up, wymyślony i spopularyzowany przez Amerykanów, miał zastąpić ciężarówki w trudniej dostępnym terenie. Ludzie to kupili i nawet dziś jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów nadwozia na kontynencie amerykańskim. Z czasem Japończycy wprowadzili na rynek europejski własne odpowiedniki amerykańskich Dodge’ów, Fordów i GMC.

Niestety, japońskie pick-upy nie przypadły do gustu zdroworozsądkowej społeczności Starego Kontynentu. Ale nie służbom pracującym w terenie. Im takie auta bardzo odpowiadały. Były proste, trwałe i świetnie radziły sobie w trudnym terenie.

Gdy Europejczykom znudziły się autka miejskie i niemieckie sedany, coraz chętniej spoglądali w stronę oryginalnych i egzotycznych mimo wszystko pick-upów. W Polsce natomiast zwróciły uwagę przedsiębiorców, którzy mogli sobie odliczyć od nich podatek VAT.

Oczywiście użytkownikom niekoniecznie odpowiadały spartańskie warunki w kabinach pick-upów. Nie była też potrzebna ładowność blisko tony. Pick-upy zaczęły się zmieniać zgodnie z oczekiwaniami klientów. Teraz są coraz szybsze, coraz bardziej komfortowe, a nawet – mimo prostego zawieszenia – zaczęły się dobrze prowadzić.

nissan np300 pickup

Rynek oferuje coś dla każdego: Nissan Navara z bardzo mocnym dieslem dla lubiących dynamiczną jazdę, Mitsubishi L200 ze swoim zaawansowanym układem napędowym i nieprzeciętną sylwetką dla terenowych maniaków, indyjskie Taty dla oszczędnych i mało wymagających. Z kolei Ford Ranger jest dla tych, którzy chcą się poczuć jak na Dzikim Zachodzie. Ale jeśli szukacie prostego i skutecznego sprzętu do pracy… Nie, nie, zapomnijcie o Toyocie Hilux i sprawdźcie ofertę Nissana. Wejdźcie do działu „dostawcze” i znajdźcie NP300 – roboczą odmianę Navary.

Nissan-NP300 pickup

Mówienie, że NP300 jest prostszą odmianą Navary, to trochę przesada, bo Navara to przy nim to luksusowa limuzyna. Ale korzenie NP300 sięgają poprzedniej generacji Navary, znanej pod nazwą Pickup. Zresztą źródła NP300 tkwią niemal w początkach istnienia pick-upów. Jest to samochód tak prosty, że nawet trudno nazwać go współczesnym, ale to właśnie w tej prostocie tkwi jego siła.

nissan-np300-pickup

Konstrukcja NP300 to klasyka. Kratownicowa rama nośna, niezależne przednie zawieszenie oparte na podwójnych wahaczach i drążkach skrętnych, tylne zaś na sztywnym moście zawieszonym na piórowych resorach. Do tego skrzynia rozdzielcza z reduktorem pozwalająca na dołączenie na sztywno napędu kół przednich nawet w czasie jazdy. Reduktorem kierowca steruje za pomocą klasycznej dźwigni, a nie żadnymi elektronicznymi pokrętłami.

Zawieszenie w swej prostocie nie zachwyca komfortem jazdy, zwłaszcza na pusto, ale gwarantuje niezawodność w najtrudniejszych warunkach terenowych. A to jeszcze nie koniec. W układzie napędowym nie ma ani automatycznej skrzyni biegów, ani też niespecjalnie lubiącego trudne warunki sprzęgła dwumasowego. W tylnym moście pracuje mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu wewnętrznym.

Nissan-NP300

Za dostarczenie momentu obrotowego odpowiada jednostka napędowa, która mimo relatywnie niskiej mocy (133 KM) wydaje się tu idealnym źródłem napędu. Prostota konstrukcji zapewnia zapomnianą już w nowoczesnych dieslach elastyczność przy najniższych obrotach. Ponadto odznacza się dużą odpornością na niskiej jakości paliwo. To nie diesel, który skończy swój żywot zaraz po przejechaniu 200 tys. km. Silnik pracuje kulturalnie i oddaje solidną dawkę momentu już od obrotów biegu jałowego. Do tego cechuje się niskim zużyciem paliwa wynoszącym od 8,5 do 10,5 l/100 km. Spełnia również normę emisji spalin EURO 4.

Nissan NP300 pickup

Trudno o lepsze auto w tej klasie do jazdy w terenie. Co prawda zawieszenie jest dość sztywne, ale silnik i zbiornik paliwa wyposażono w osłony, natomiast zderzaki są trwałe i odporne na uszkodzenia. Podobnie jest z układem napędowym, którego podzespoły uchodzą za jedne z najbardziej wytrzymałych na rynku.

Sprzęgło z jednomasowym kołem zamachowym nie ucierpi podczas gwałtownych szarpnięć, a przekładnia kierownicza o konstrukcji śruba-nakrętka wytrzyma znacznie więcej niż standardowe już przekładnie listwowe. Manualna, 5-stopniowa skrzynia biegów i reduktor zapewniają odpowiedni dobór przełożeń w każdych warunkach.

Nissan_NP300
fot. larevueautomobile.com

Nadwozie Nissana NP300 zostało przystosowane do jazdy w trudnym terenie. Już 230-milimetrowy prześwit daje pewność prowadzenia po największych nierównościach, a 31-stopniowy kąt natarcia pozwala atakować znaczne wzniesienia. Głębokość brodzenia o wartości 450 mm trochę zawodzi, choć dolot ukryto sprytnie w nadkolu. Nieźle natomiast wygląda możliwość trawersowania zboczy o wartości kątowej 48 stopni.

Ale to wszystko seryjny pojazd, a przecież można go dostosować do własnych potrzeb, dozbrajając w większe koła z terenowymi oponami o średnicy 32 cale, które zmieszczą się w potężnych nadkolach. Nie powinno być żadnych problemów z montażem wyciągarki. Płaska linia górna przedniego zderzaka pozwoli znaleźć bardziej off-roadowy odpowiednik. Niska masa w połączeniu z mocnym silnikiem i drobnymi modyfikacjami sprawią, że NP300 stanie się prawdziwie terenowym potworem.

Nissan NP300 pickup

A jak wygląda miejsce dla kierowy i pasażerów? Tu Nissan nie bawił się w zbędne fajerwerki. Prosta deska rozdzielcza przypominająca Nissana Almerę z lat 90. nie wzbudzi zachwytu, ale też skutecznie oprze się zabrudzeniom – w końcu mamy do czynienia z prawdziwym samochodem do pracy. Ilość miejsca dla pasażerów w zupełności wystarcza. NP300 oferowany jest z dwoma rodzajami kabiny. Single Cab, w której wygospodarowano trochę miejsca za fotelami na bagaż podręczny, oraz Double Cab dla pięciu pasażerów.

Nissan na polski rynek nie przewiduje prawdziwego Single Cab. Natomiast Single Cab na naszym rynku to w rzeczywistości klasyczny King Cab.

Nissan_NP300

Nissan jest konsekwentny również w kwestii wyposażenia. Nie ma co liczyć na masę gadżetów. Jeśli potrzebujecie samochodu do pracy, nie zawsze chcecie mieć na pokładzie automatyczną klimatyzację czy elektryczne sterowanie szyb. Nie sztuką jest dziś bowiem upchać w aucie mnóstwo  gadżetów umilających jazdę. Sztuką jest natomiast zaoferowanie klientowi auta bez wyposażenia, które w trudnych warunkach bywa bardziej kłopotliwe niż pożyteczne.

Nissan_NP300

A więc takie elementy wyposażenia, jak elektryczne szyby i lusterka, radio czy centralny zamek, można dokupić jako opcję. Na dobrą sprawę to jedyne dodatki, w jakie można doposażyć model NP300. Pick-up Nissana standardowo ma wspomaganie kierownicy, manualną klimatyzację i dwie poduszki powietrzne. Szczegółową listę wyposażenia i cennik znajdziecie tutaj.

Na koniec to, co najważniejsze, czyli możliwości transportowe. Ładowność zaczyna się od 1080 kg dla wersji Double Cab, a kończy na 1135 kg dla „singla”. To naprawdę dużo, a uzyskano ją nie tylko dzięki niskiej masie własnej i mocnemu zawieszeniu, ale również dzięki wspomnianej prostej konfiguracji, bez niepotrzebnych, ciężkich elementów wyposażenia. Nissan z podwójną kabiną może ciągnąć przyczepę o masie 3 ton.

Nissan_NP300

Jeśli zależy Wam na dużej przestrzeni ładunkowej, odmiana Single Cab ma 2235 mm długości i 1465 mm szerokości. Odmiana Double Cab, ze względu na dodatkowe miejsca dla pasażerów, ma ograniczoną skrzynię ładunkową do niespełna 1,5 metra długości.

nissan-np300

Ceny zaczynają się już od 85 800 zł brutto, co nie tylko jest ofertą bardzo konkurencyjną dla innych renomowanych producentów pick-upów, ale również podaje w wątpliwość sens kupowania egzotycznych produktów mniejszych, azjatyckich wytwórców. Za odmianę z podwójną kabiną trzeba zapłacić 96 200 zł brutto.

Zobacz także:
Test Nissana Navary
Opis Mitsubishi L200
Test Nissana Pathfindera
Opis Nissana Patrola Y61

Dane techniczne

Opisywany samochód Nissan NP300 Single Cab (Double Cab)

Silnik i napęd:
Typ: R4, Turbodoładowany
Rodzaj paliwa: Olej Napędowy
Ustawienie: Wzdłużne
Rozrząd: DOHC 16V
Objętość skokowa: 2488 cm3
Moc maksymalna: 133 KM przy 4000 rpm
Moment maksymalny: 294 Nm przy 2000 rpm
Skrzynia biegów: 5-biegowa manualna
Typ napędu: Stały na tylne koła, dołączany na sztywno napęd przedni, LSD tylnego mechanizmu różnicowego, przełożenie zredukowane
Hamulce przednie: Tarczowe, wentylowane, ABS
Hamulce tylne: Bębnowe
Zawieszenie przednie: Niezależne, wahacze poprzeczne, drążki skrętne, stabilizator
Zawieszenie tylne: sztywny most, resory piórowe
Układ kierowniczy: Przekładnia śruba-nakrętka z kulkami obiegowymi
Koła, ogumienie przednie: 16” 205 R16
Koła, ogumienie tylne: 16” 205 R16
Masy i wymiary:
Typ nadwozia: Pick-up (konstrukcja ramowa)
Liczba drzwi: 2 (4)
Masa własna: 1725 (1780) kg
Ładowność maks: 1135 (1080) kg
Maksymalna masa holowanej przyczepy: 2800 (3000) kg
Długość: 5020 (5045) mm
Szerokość: 1825 mm
Wysokość: 1700 (1715) mm
Rozstaw osi: 2950 mm
Rozstaw kół przód/tył: 1525/1505 mm
Pojemność zbiornika paliwa: 75 l
Rozmiary skrzyni ładunkowej (dł. x szer. x wys.): 2235 x 1465 x 430 mm

(1485 x 1390 x 435) mm

Prześwit: 230 mm
Głębokość brodzenia: 450 mm
Kąt natarcia: 31 stopni
Kąt zejścia: 31 stopni
Osiągi:
Przyspieszenie 0-100 km/h: 13,3 s
Minimalna średnica skrętu: 12 m
Katalogowe zużycie paliwa (miasto): 10,4  l/100 km
Katalogowe zużycie paliwa (trasa): 8,4 (8,5) l/100 km
Katalogowe zużycie paliwa (mieszane): 9,1 (9,2) l/100 km
Cena: Single Cab – od 85 800 zł brutto

Double Cab – od 96 200 zł brutto

Obserwuj nas na Youtube

Nie znaleziono filmów.

Może Cię zainteresować

21 marca, 2025

OMODA & JAECOO z chińskiego koncernu Chery Holding Group szturmem podbijają polski rynek. Prezentują wyjątkowe połączenie nowoczesnego designu, zaawansowanej technologii i dynamicznych osiągów. Wraz z (...)

20 marca, 2025

Początek roku to doskonała okazja na zakup wymarzonego samochodu w promocyjnej cenie. Nie inaczej jest w przypadku marki MG, która właśnie prowadzi kampanię wyprzedażową pod (...)

20 marca, 2025

Nowa CUPRA Formentor to sportowy SUV uwielbiany za przestronność i dynamiczny design. Wersja 2.0 oferuje jeszcze lepsze osiągi, zaawansowane technologie i wyjątkowy komfort jazdy. CUPRA (...)