Nissan Juke

Kiedy w 2006 roku Nissan zaprezentował model Qashqai, wszyscy zachodzili w głowę, do jakiego segmentu zakwalifikować to auto. Prawdziwy problem pojawił się jednak cztery lata później, kiedy Japończycy po raz kolejny zaskoczyli, odsłaniając Juke’a.

Stylizacja – łagodnie lub na ostro

Stylizacja Nissana Juke’a od czasu premiery budzi kontrowersje. Nie wszystkim przypadły do gustu trzy rzędy reflektorów z przodu, agresywnie opadająca linia dachu czy mały bagażnik. Wiele osób uważało, że takie auto nie ma sensu. Tymczasem samochód jest na rynku już od dwóch lat i Nissan ani myśli wycofywać go ze swojej oferty. I bardzo dobrze! To jeden z niewielkich crossoverów z prawdziwym charakterem.

Nissan Qashqai

Najciekawszymi detalami są m.in. przednie światła inspirowane kształtem bumerangu czy tunel środkowy wnętrza przypominający bak motocyklowy. Możecie go nie lubić, ale z pewnością zauważycie go w tłumie szarych aut innych marek.

Design Qashqaia jest znacznie spokojniejszy. Nie ma co prawda wymyślnych akcentów, ale autu nie brakuje też gracji. Jest znacznie mniej krzykliwe niż Juke, przez co też mniej rzuca się w oczy, zlewając się z tłumem. Dla osób chcących się wyróżnić to mankament, ale klientom ceniącym sobie dyskrecję ta cecha z pewnością przypadnie do gustu. Bardziej stonowana sylwetka to także mniej ostrych kształtów i więcej miejsca zarówno dla pasażerów na tylnej kanapie, jak i w bagażniku.

Nissan Juke Wnętrze

Trochę techniki – diesel czy benzyna?

Do Nissana Juke’a oferowane są dwie jednostki napędowe: benzynowa o pojemności 1,6 l i diesel 1,5 l. Benzyniak dostępny jest w dwóch wariantach mocy; słabszy ma 117 KM, a mocniejszy DIG-T (z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem) 190 KM. Ten pierwszy może współpracować albo z 5-biegową skrzynią manualną, albo z bezstopniowym automatem.

W drugim zamiast 5-stopniowego manuala zastosowano 6-biegowy. Standardowo napęd przekazywany jest na przód, ale za dodatkową opłatą Juke z najmocniejszym motorem może zostać wyposażony w elektronicznie dołączany napęd 4×4. W ofercie jest jeszcze stworzony przy współpracy z Renault diesel 1,5 dCi o mocy 110 KM z 6-biegową skrzynią ręczną. Niestety, występuje tylko w wersji FWD.

Nissan Qashqai Wnętrze

Przeglądając broszury Qashqaia, można odnieść wrażenie, że paleta silnikowa jest znacznie bogatsza niż w przypadku Juke’a. Oczywiście jest w tym trochę racji, ale też nie do końca. Dlaczego? Bo w Qashqaiu mamy nie dwie, ale pięć jednostek napędowych.

Tak naprawdę bogatsza jest tylko oferta silników Diesla. Wszystkie oznaczono symbolem dCi. Podstawowy ma 1,5 l i 110 KM, mocniejszy to 1,6 l i 130 KM, najmocniejszy – 2,0 l i 150 KM. Co ciekawe, tylko topowy wariant wysokoprężny oferowany jest z napędem 4×4, inne odmiany mają napęd na przód.

Nissan Juke

Z benzyniakami nie jest już tak różowo, ponieważ dostępne są właściwie tylko dwa: 1,6 l (117 KM) i 2,0 l (140 KM). Podobnie jak Juke Qashqai może mieć na pokładzie 5- lub 6-biegowy manual bądź bezstopniową przekładnię automatyczną CVT. Wersja 4×4 jako jedyna wyposażona jest w 6-biegowy automat, którego nie ma w mniejszym bracie Qashqaia. Z porównania oferowanych silników wynika, że osoby szukające diesla powinny wybrać Qashqaia, a klienci zainteresowani wersją benzynową – Juke’a.

Jazda w pigułce

Charakterystyka prowadzenia obydwu aut jest bardzo podobna, jest dość sztywno, a układom kierowniczym brakuje nieco precyzji. Qashqai prowadzi się odrobinę lepiej ze względu na zastosowanie z tyłu układu wahaczy. W Juke’u jest niestety belka skrętna – no cóż, to jednak trochę niższy segment. Jeśli chcecie poprawić komfort jazdy, to nie zamawiajcie wersji z dużymi felgami i niskoprofilowymi oponami.

Nissan Qashqai

Podsumowanie

Ceny Juke’a wahają się w granicach 58 300 do 99 100 zł za wersję specjalną Shiro. Qashqai kosztuje trochę więcej. Najtańszą wersję wyceniono na 72 000 zł, a najdroższą na 118 400 zł. Juke jest o segment mniejszy, stąd te różnice.

Jakie są grupy docelowe obydwu modeli? Qashqai adresowany jest do osób o spokojniejszym usposobieniu, szukających pojemnego crossovera o niewielkich rozmiarach, który ma atrakcyjny design, ale nie rzuca się za bardzo w oczy. Nissan Juke to auto z zupełnie innej planety, o odważnej stylizacji, skierowane do tych, którzy nie biorą pod uwagę walorów praktycznych. Poza tym Juke w najmocniejszej 190-konnej wersji silnikowej daje zdecydowanie więcej frajdy z jazdy niż jakakolwiek wersja Qashqaia – jeśli lubicie szaleć za kółkiem, wybór jest oczywisty.

Poprzedni wpis Następny wpis