Nissan Ariya będzie prawdopodobnie najbardziej aerodynamicznym crossoverem w gamie marki od chwili powstania segmentu w 2007 roku. Jego współczynnik oporu aerodynamicznego (Cx) ma wynieść zgodnie z założeniem 0,297.Jak to zrealizowano?

Doskonałe właściwości aerodynamiczne modelu Ariya umożliwiają zwiększenie zasięgu zaawansowanego układu napędowego. Jest to możliwe m.in. dzięki starannie wyprofilowanemu nadwoziu i rozmieszczonym w strategicznych miejscach wlotom powietrza. Dokładne dane odnośnie zasięgu Nissan oficjalnie ogłosi po zakończeniu procesu homologacyjnego.

„Za kilka miesięcy Nissan Ariya otrzyma oficjalną homologację. Spodziewamy się, że będzie oferował większy zasięg niż ten, jaki zapowiadaliśmy podczas jego światowej premiery w 2020 roku, czyli ponad 500 km.” – powiedział Marco Fioravanti, wiceprezes ds. planowania produktu Nissan Europe.

Wszystkie elementy nadwozia modelu Ariya są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach przez zespoły inżynierów w brytyjskim Nissan Technical Centre Europe. Płaskie podwozie gwarantuje stabilną i przewidywalną jazdę, a inteligentnie zaprojektowany, aerodynamiczny przód samochodu i opływowe linie zmniejszają opór powietrza. Efekt końcowy, nad którym pracowały zespoły projektantów z Japonii i Wielkiej Brytanii, to idealnie wyprofilowany kształt nadwozia. Dzięki niemu samochód przecina powietrze jak nóż i gwarantuje niezwykle wydajną jazdę.

„Gwałtownie rosnące zainteresowanie samochodami elektrycznymi sprawia, że testy aerodynamiczne coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Właściwości aerodynamiczne samochodów elektrycznych mają bezpośredni wpływ na wydajność – mniejszy opór i większa stabilność to dla klienta większy zasięg na jednym ładowaniu” – powiedział Sarwar Ahmed, inżynier ds. aerodynamiki i aeroakustyki w Nissan Technical Centre Europe.

Odkryj Nissana Ariya

Poprzedni wpis Następny wpis