Wybierz markę

Jeśli coś dobrze się sprzedaje, czy jest sens to ulepszać? Takie pytanie nawet przez chwilę nie powstało w głowach twórców nowej wersji samochodu Ford Kuga Hybrid, najlepiej sprzedającej się hybrydy plug-in (PHEV) w Europie w latach 2021 – 2022. Bardzo szybki rozwój technologii pozwala na osiąganie coraz lepszych parametrów, a przecież w świecie motoryzacji liczą się przede wszystkim awangardy. Zmiany technologiczne stały się także okazją do stylistycznego liftingu, który nadał sylwetce Kugi większą drapieżność. Co dokładnie zmieniło się w nowym wcieleniu?

 

Jeszcze lepsze parametry napędów hybrydowych

W temacie zelektryfikowanej motoryzacji nie zostało jeszcze wypowiedziane ostatnie słowo. Nowe możliwości, na jakie pozwalają zdobycze technologiczne, wykorzystane zostały w ulepszonym hybrydowym układzie napędowym kolejnego wcielenia Kugi.

Ta nowa odsłona od początku lutego produkowana jest z przeznaczeniem na europejskie rynki. Dla klientów poszukujących maksymalnie ekologicznych rozwiązań, Kuga oferuje napęd wyłącznie elektryczny, umożliwiając do 69 km jazdy na jednym ładowaniu dla wersji PHEV. Możliwość korzystania z domowego lub publicznego ładowania akumulatora trakcyjnego zapewnia wygodę i elastyczność. Kierowcom, którzy nie mają dostępu do ładowania z zewnętrznego źródła, Ford Kuga Hybrid zapewnia wygodne rozwiązanie w postaci hybrydowego układu napędowego. Zasięg do 900 km na jednym zbiorniku paliwa oraz możliwość osiągnięcia nawet 64% czystej jazdy z napędem elektrycznym w mieście sprawiają, że jest to atrakcyjna propozycja dla osób szukających jednocześnie komfortu i oszczędności.

Wyrazista sylwetka

Obok nowej sylwetki Kugi trudno przejść obojętnie. To coś więcej niż odświeżenie znanej linii. Każdy z trzech wariantów – eleganckie Titanium, sportowy ST-Line i wytrzymała Active odróżniają się od siebie nie tylko cechami konstrukcyjnymi, ale także gustownymi detalami. Uwagę skupia zwłaszcza umieszczona pomiędzy reflektorami ledowa listwa świetlna, której zadaniem jest podkreślenie nowego przedniego wlotu powietrza i z honorem noszonego symbolu Forda, mającego prawo do w pełni uzasadnionego zadowolenia z charakteru nowej wersji samochodu.

Oświetlenie jest w pełni ledowe, a funkcja automatycznego sterowania światłami dostępna jest już w wyposażeniu standardowym. Producent daje także możliwość wyboru reflektorów matrycowych, które mają zdolność odczytywania znaków drogowych za pomocą danych nawigacyjnych i kamery umieszczonej za przednią szybą. Pozwala to na dostosowanie strumienia świetlnego do warunków jakie panują na drodze. To z kolei wpływa na bezpieczeństwo zarówno kierowcy jak i współkorzystających z drogi niechronionych uczestników ruchu.

Funkcjonalne wnętrze Ford Kuga Hybrid

Kuga ma w środku wszystko to, co jest potrzebne zarówno do jazdy w mieście, jak i komfortowego podróżowania. Wygodę zapewniają m.in. przesuwane siedzenia, które w drugim rzędzie są w stanie powiększyć przestrzeń na nogi o ponad metr. Możliwe jest także wykorzystanie tej funkcji do uzyskania dodatkowej pojemności bagażnika i to aż do 140 litrów.

Warto także docenić ergonomiczne fotele, oferowane w standardzie w wersjach ST-Line X oraz Active X.  Można je regulować elektrycznie w 12. kierunkach i ręcznie w 6.  Zapewnia to wygodę dostosowaną do sylwetki lub indywidualnych potrzeb kierowcy i pasażera.

Rozrywka i komunikacja na najwyższym poziomie

Nowe wcielenie Kugi spełnia także oczekiwania pod względem technologii umieszczonej w desce rozdzielczej. Intuicyjny, 13,2-calowy poziomy ekran dotykowy, wyposażony w system informacyjno-rozrywkowym SYNC 4, otrzymał możliwość komunikacji z chmurą w standardzie 5G.

Czego możemy oczekiwać po Ford SYNC 4? Przede wszystkim dwukrotnie większej mocy obliczeniowej w porównaniu do wcześniejszej wersji, a także płynnej integracji ze smartfonami. Zapewniona łączność 5G pozwala uzyskać błyskawiczny dostęp do informacji, a nawigacja korzystającą z chmury obliczeniowej, skutecznie pozwoli uniknąć korków.

System korzysta z popularnych Apple CarPlay i Android Auto 8, do których przyzwyczaiło się już wielu użytkowników nowych technologicznie pojazdów. Obie funkcje dają bezprzewodowy dostęp do najważniejszych aplikacji i informacji. Miłośników rozwiązań oferowanych przez Appla ucieszy znajomy głos asystenta Alexa 9, który pozwala na wydawanie poleceń głosowych, nawet bez podłączonego smartfona.

Siła w naturze… Forda Kuga Hybrid

Tym, co niezaprzeczalnie bardzo dobrze udało się twórcom Kugi, jest połączenie oszczędności w kontekście spalania i ekologii wynikającej z zastosowania napędu elektrycznego z siłą, pozwalającą na holowanie przyczepy o masie do 2100 kg. Tym właśnie zarówno nowa Kuga Plug-In Hybrid, jak i Ford Kuga Hybrid AWD w cuglach wyprzedzają konkurencję. Co ciekawe, wspomniany system SYNC 4 również służy wsparciem dla kierowców ciągnących przyczepę. Oferuje bowiem listę kontrolną pomocną podczas jej podłączania, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i pewności w czasie holowania. Co więcej, nawigacja Trailer Tow umożliwia kierowcom wprowadzenie wymiarów samochodu i przyczepy, dzięki czemu system SYNC 4 może wybrać trasę unikając ciasnych zakrętów, niskich przejazdów i innych przeszkód.

Interesujące możliwości daje także nowa seria Active. Zaprojektowano ją z myślą o klientach oczekujących od samochodu nie tylko atrakcyjnego wyglądu, ale także wytrzymałości. Dzięki temu samochód daje sobie radę z trudnymi nawierzchniami, takimi jak piasek czy błoto.

Komfort dla kierowcy

Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy w nowym SUV-ie Kuga odpowiadają za wysoki komfort jazdy nawet w najtrudniejszych warunkach. Ulepszony został tempomat adaptacyjny nowej generacji, który umożliwia automatyczne hamowanie przed zakrętami, skrzyżowaniami i w innych wymagających sytuacjach.

Do tego system kamer 360 stopni, który oferując widok z lotu ptaka, sprawia, że manewrowanie pojazdem staje się niezwykle łatwe. Parkowanie, przygotowanie do podłączenia przyczepy czy nawet korzystanie z automatycznej myjni samochodowej – wszystko to w nowym wcieleniu Forda Kuga stało się banalnie proste.

Właśnie rozpoczęła się produkcja nowej Kuga Hybrid. Trwa przyjmowanie zamówień.

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!