Wybierz markę

fot. Radosław Cetra na lic. CC
fot. Radosław Cetra na lic. CC

Rok 2012 dobiega końca. Grudzień okazał się burzliwym miesiącem dla przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. Pozytywny trend pojawił się na rynku paliw. Oto podsumowanie najważniejszych zmian w prawie drogowym oraz istotnych wydarzeń na polskim rynku w grudniu.

OC droższe dla kobiet

21 grudnia skończyło się ulgowe traktowanie pań podczas wykupywania ubezpieczenia OC. Do tej pory ubezpieczyciele, obliczając stawki, brali pod uwagę statystyki. Wynika z nich, że kobiety powodują mniej wypadków niż mężczyźni. W najmłodszej grupie wiekowej różnica ta sięga nawet 40 proc. Ponieważ panie jeżdżą bezpieczniej, mogły liczyć na niższe stawki ubezpieczeń OC.

Niestety, w życie weszło orzeczenie ETS, które zrównuje prawa kobiet i mężczyzn. Zgodnie z nim płeć nie może stanowić kryterium przy obliczaniu składek ubezpieczeniowych. Z rozwiązania są niezadowolone nie tylko panie, ale także ubezpieczyciele. Ich zdaniem dotychczasowe zasady nie były przejawem dyskryminacji.

Tyska fabryka Fiata szykuje zwolnienia

Rynek europejski niezbyt dobrze zniósł kryzys i od 2007 roku odnotowuje się tendencję zniżkową w sprzedaży nowych samochodów. Oznacza to również mniejszą produkcję aut. Tyska fabryka Fiata zakończyła wytwarzanie Pandy II, która była prawdziwym hitem sprzedaży. Trzecia generacja tego auta jest produkowana już we Włoszech. W związku z tym polska fabryka ma problemy. Wyjeżdżają z niej już jedynie modele 500, Lancia Ypsilon oraz Fordy Ka.

Fiat Auto Poland jest zmuszony dokonać masowej redukcji zatrudnienia. Początkowo planowano zwolnić 1500 osób z 4625 pracowników obsadzonych w różnych obszarach działalności firmy. Ostatecznie polskiemu rządowi udało się zredukować tę liczbę do 1450.

Nie wiadomo, jakie będą dalsze losy fabryki w Tychach. Z informacji podanych przez włoskie związki zawodowe po rozmowach z Fiatem wynika, że z czasem polska fabryka może przejąć produkcję modeli kierowanych wyłącznie do Europy Wschodniej.

Motocykliści nie zegną tablic

Do tej pory motocykliści, którzy odginali tablice rejestracyjne, mogli uchronić się przed zdjęciem z fotoradaru wykonującego fotografię tyłu pojazdu. Zgięta rejestracja uniemożliwiała odczytanie pełnych numerów. Nowelizacja Kodeksu drogowego wprowadzi zmiany w tej kwestii. Motocykle mają być wyposażane w tablice odporne na deformacje. Próba wygięcia zakończy się złamaniem rejestracji.

Niestety, pomysłodawcy tych zmian w ustawie zapomnieli prawdopodobnie o tym, że odgiąć można również całą ramkę z tablicą. Projekt nowych blach okaże się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto?

Fotoradary ITD pod kontrolą

Inspekcja Transportu Drogowego postawiła w tym roku wiele fotoradarów. Według kierowców nie wszystkie stoją tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Wiele osób uważa, że ITD rozmieściła urządzenia tak, by możliwie dużo zarobić, a nie chronić przed wypadkami.

Najwyższa Izba Kontroli ma się tym zająć. Urzędnicy sprawdzą zasadność stosowania fotoradarów w lokalizacjach, w których zostały one umieszczone. Niestety, bez względu na wyniki Inspekcja Transportu Drogowego nie będzie miała obowiązku zastosowania się do ewentualnych uwag NIK-u.

Paliwa w dół

To wiadomość, która ucieszy kierowców jak mało która. Zapoczątkowana w październiku tendencja spadkowa cen paliw utrzymała się do tej pory. W grudniu nawet przyspieszyła – odnotowano bardzo gwałtowny spadek. Wysoce prawdopodobne jest, że tendencja ta się utrzyma. Dzięki stałemu umacnianiu się złotówki paliwo powinno być jeszcze tańsze.

Stacja benzynowa (fot. Łukasz Giza, Agencja Gazeta)
Stacja benzynowa (fot. Łukasz Giza, Agencja Gazeta)

Co ciekawe, ostatni raz za 95-oktanową benzynę bezołowiową zapłaciliśmy mniej niż 5,50 zł za litr w pierwszym tygodniu 2012 roku. W poniższej tabelce znajdują się aktualne (21 grudnia 2012) ceny paliw:

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 5,49
Pb 98 5,69
ON 5,56
LPG 2,72
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!