Wybierz markę

Dla wielu z nas to dni, a raczej noce, kiedy napawamy oczy widokiem zorzy polarnej. Albo tylko gonimy za nią wzrokiem. Ale obok cudu natury stanął cud techniki, do tego również urodziwy –Volvo EX90 – i nie trzeba było go gonić. Przyjemność spotkania ze skandynawską gwiazdą zawdzięczamy salonowi Volvo Car PGD Kraków. Premiera Volvo EX90 dobitnie potwierdziła, że połączenie techniki i stylu to jest to, o co w motoryzacji chodzi.

Premiera Volvo EX90 rozpoczyna regularną elektryfikację

Firma Volvo ma szereg rozwiązań, które ukierunkowały rozwój motoryzacji. Z pewnością są to trzypunktowe pasy bezpieczeństwa oraz system ochrony kręgosłupa szyjnego podczas wypadku. Także stabilna karoseria w Volvo serii 200 i system SIPS w modelu 850 były w czasach swej produkcji niedoścignionym wzorem. Teraz mamy kolejny przełom. Jak powiedział dyrektor firmy
Począwszy od Volvo EX90, co roku będziemy wprowadzać na rynek jeden w pełni elektryczny nowy samochód. Do 2030 roku chcemy sprzedawać wyłącznie samochody w pełni elektryczne”.
Właśnie rozpoczyna się ten czas i salon Volvo Car PGD Kraków zaprezentował model EX90.

Napęd elektryczny przyszłości

Volvo EX 90 to siedmioosobowy, całkowicie elektryczny SUV. To stylowy samochód rodzinny w którym zastosowano najnowocześniejsze technologie, łączność i elektryfikację. Wszystko to sprawia, że zoptymalizowano bezpieczeństwo, wydajność oraz estetykę.
Początkowo dostępna będzie dwusilnikowa wersja z napędem na wszystkie koła. Dwa silniki dostarczają łącznie 517 KM i 910 Nm momentu obrotowego. Energię dopływającą do silników zmagazynowano w baterii trakcyjnej o pojemności 111 kWh, którą umieszczono centralnie pod podłogą. W efekcie, niski ułożony środek ciężkości, w połączeniu z zupełnie nowym podwoziem dają wrażenia płynności i stabilności jazdy.
Nowe elektryczne Volvo EX90 to także duży zasięg. Na jednym ładowaniu, zgodnie z fanymi WLTP, zapewnia do 600 kilometrów zasięgu. Co ważne, ładowanie od 10 do 80 procent trwa poniżej 30 minut.

Volvo EX90 przywozi elektroniczną inteligencję w standardzie

Standardowe bezpieczeństwo w Volvo EX90 jest wyższe niż w jakimkolwiek wcześniejszym modelu Volvo. Samochód wyposażono w niewidzialną tarczę bezpieczeństwa, którą zapewnia najnowsza technologia czujników, zarówno wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz.

Czujniki, takie jak kamery, radary i lidary, połączono z wysokowydajnymi komputerami głównymi samochodu, tworząc w czasie rzeczywistym 360-stopniowy obraz świata. Ich przewaga nad człowiekiem to fakt, że czujniki nie czują zmęczenia i nie rozpraszają się. Zaprojektowano je w taki sposób, aby reagować, jeśli spóźnimy się nawet o ułamek sekundy. Potrafią one rozpoznać drogę przed autem, niezależnie od tego, czy jedziemy w dzień czy w nocy. Dostrzegają też małe obiekty setki metrów przed sobą, co daje więcej czasu na informowanie, działanie i unikanie kolizji.
Niewidzialna tarcza bezpieczeństwa zadba też o kierowcę wewnątrz pojazdu. Specjalne czujniki i kamery, wspomagane przez opracowane specjalnie algorytmy, przeprowadzają pomiary źrenic kierowcy. Dzięki temu Volvo EX90 doskonale wyczuwa, kiedy kierowca jest rozkojarzony, senny lub nieuważny. Tak precyzyjne badania nie były możliwe ani w dotychczasowych pojazdach Volvo, ani żadnych autach konkurencji.
Gdy samochód zauważy problem, ostrzeże kierowcę. Najpierw będą to delikatne, a następnie bardziej intensywne drgania. Gdy kierowca zaśnie lub pojawi się problem zdrowotny podczas jazdy, Volvo EX90 bezpiecznie się zatrzyma i wezwie pomoc.

Neutralność klimatyczna to kolejna idea do której dąży Volvo

Volvo EX90 ma być jak najbardziej przyjazne da naszej planety. Zawiera ono około 15 procent stali pochodzącej z recyklingu i 25 procent aluminium pochodzącego z recyklingu. Także 48 kilogramów tworzyw sztucznych i materiałów biopochodnych pochodzi z recyklingu. Jest to około 15 procent wszystkich tworzyw sztucznych użytych w samochodzie, czyli najwyższy poziom wśród wszystkich dotychczasowych samochodów Volvo.

Volvo EX90 stanowi zatem początek nowej ery. Do 2030 roku Volvo chce sprzedawać wyłącznie samochody w pełni elektryczne, a do 2040 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Pokaz zorganizowany w Salonie Volvo Car PGD Kraków uświadomił też, że krakowianie są zainteresowani tą drogą rozwoju. Nie dość, że licznie przybyli aby podziwiać cud skandynawskiej techniki, to dokonano już pierwszych zamówień.
Cud techniki w projekcie bowiem to jedno, ale dopiero utrafienie w gusta i potrzeby klientów przynosi sukces sprzedaży. Volvo EX90 spełnia te potrzeby.

Bogusław Korzeniowski

Premiera Volvo EX90 w PGD Kraków – Galeria

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!