Wybierz markę

Po okresie zimowym, gdy wszystko budzi się do życia, w wielu kierowcach budzi się ułańska fantazja. Efektem tego są szybkie i bardziej dynamiczne jazdy,  zazwyczaj dość ryzykowne. Niestety wielu kierowców zapomina bowiem, że moc silnika i przyrost prędkości to tylko połowa rajdowego stylu jazdy. Drugą są sprawnie działające hamulce, pozwalające na szybkie zatrzymanie pojazdu. Dlatego poprawnie dobrane i nie zdarte klocki hamulcowe wpływaja na skuteczność hamulców i są istotą bezpieczeństwa naszego oraz innych uczestników ruchu.

Tutaj pojawia się jednak problem. Czy warto kupić klocki hamulcowe w autoryzowanym serwisie, które są droższe niż gdzieś tam indziej? O wyjaśnienie tego tematu poprosiłem Szymona Tokara, doradcę z serwisu Mitsubishi Japan Motors we Wrocławiu.

Pierwsze na co zwrócił uwagę ekspert to fakt, że klocki hamulcowe nie są jedynie kawałkiem blachy do której doklejono warstwę ścierną. Tym samym zapakowanie tych blaszek w efektowne opakowanie nie zmienia ich wartości użytkowej. Muszą one być produktem testowanym laboratoryjnie, gdzie warstwa cierna jest sprawdzana pod kilkoma aspektami.

Skuteczność hamulców a warstwa cierna

Podstawowym czynnikiem jakości klocków hamulcowych jest warstwa cierna. Jej skład ma zapewnić tarcie, gwarantujące wytracanie prędkości obrotowej koła. Nie można jednak stosować, idealnych dla tarcia, składników jak domieszki rtęci, miedzi, kadmu, ołowiu, chromu, mosiądzu, czy molibdenu. Zabrania tego homologacja ECE R-90. Wyeliminowanie tych domieszek to brak powstawania mikropyłów, szkodliwych dla zdrowia. Produkty, które spełniają normy mają trwale umieszczony symbol ECE R-90. W tańszych produktach często nie ma tego symbolu, gdyż producent omija ten zakaz i stosuje niedozwolone/tańsze komponenty.

skuteczność hamulców - klocki hamulcowe brembo

Klocki hamulcowe do konkretnego typu auta

Drugim aspektem jest dopracowanie mieszanki ściernej pod względem trwałości klocka. Nie może ona być zbyt twarda. Wprawdzie wytrzyma wówczas dłuższe przebiegi, ale podczas hamowania usłyszymy nieprzyjemne piski. Dodatkowo twarda mieszanka ścierna będzie skutkowała niszczeniem tarcz hamulcowych. Mieszanka ścierna nie może też być oczywiście zbyt miękka. Taka okładzina szybko ulegnie zniszczeniu i klocki należałoby wymieniać po bardzo krótkim czasie eksploatacji.

Tym samym specjalna okładzina jest opracowywana dla każdej klasy samochodu indywidualnie. Przyjmowane są do tego waga samochodu oraz moc silnika i wielkość hamulców. Zastosowanie jednorodnej mieszanki do różnych samochodów sprawiłoby bowiem dwie możliwości.
• W małych samochodach klocki hamulcowe byłyby za drogie, ze względu na zbędne użycie lepszych materiałów potrzebnych w modelach większych.
• W samochodach większych i mocniejszych klocki hamulcowe byłyby za słabe. Powstałoby to przy użyciu tańszych materiałów, odpowiednich dla samochodów mniejszych.

Trzecim czynnikiem są dokładne badania laboratoryjne. Zapewniają one, że okładzina cierna nie będzie traciła własności podczas długotrwałej pracy w wysokich temperaturach. Warto bowiem przypomnieć, że jazda z góry z naciśniętym stale hamulcem utrzymuje wartość nagrzania tarcz do ok. 700 stopni. Tym samym klocki hamulcowe muszą zapewniać skuteczność hamulców w każdych warunkach.

Skąd zatem klocki hamulcowe o niskiej cenie?

Uzyskanie niskiej finalnej ceny produktów jest zatem możliwe jedynie poprzez zastosowanie słabszej jakości materiałów ściernych i ograniczenie badań laboratoryjnych. W autoryzowanym serwisie nikt nie szuka jednak obniżenia ceny, kosztem jakości produktu. Tym samym nie ma tam słabych i nie autoryzowanych elementów.

skuteczność hamulców - klocki hamulcowe brembo

Szymon Tokar zwraca też uwagę na problem często pomijany przez klientów. Otóż tanie zamienniki w finalnym rozliczeniu wcale nie są tańsze. Szybsze zużycie sprawia, że musimy kupić drugi komplet, w czasie gdy klocki dobrego producenta będą wciąż w eksploatacji. Częstym problemem jest też konieczność przetoczenia, a nawet wymiana tarcz hamulcowych, zniszczonych wskutek nadmiernego rysowania przez okładziny klocka.

Tak więc fakt, że klocki hamulcowe mają wyższe ceny, nie wynika z dążenia firmy do zysku, ale z oferowania klientom najlepszego produktu. A skuteczność hamulców to przecież podstawa bezpieczeństwa, na którym nikt z nas nie chce oszczędzać. Proszę też nie zapomnieć o innych czynnościach, za których wykonanie po zimie samochód odwdzięczy się sprawna eksploatacją.

Waldemar  Sadowski
Zdjęcia: Brembo

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!