Volvo XC 60 to model który zwycięża w Polsce wśród modeli Premium nie tylko w klasie SUV/Crossover. To generalnie najchętniej kupowany model Premium spośród wszystkich klas i wszystkich marek. W roku 2020 modeli XC 60 sprzedano 4451 egzemplarzy, a drugi w kolejności był model BMW 3 – 3280 sztuki. Co przekonuje do Volvo XC60?

Volvo XC60

Pierwsza generacja XC60, okazała się modelem, który przez dziewięć lat produkcji (2008-2017) zyskał sobie ogromną rzeszę fanów i na drogi wyjechało ponad milion egzemplarzy tego modelu. Nic więc dziwnego, że do drugiej generacji przygotowano się bardzo solidnie. Tym bardziej, że model powstał już w czasach gdy Volvo zostało przejęte przez chiński koncern Geely i firma przykładała ogromne starania, aby model był taka samo, a nawet lepiej przyjęty przez klientów.

Volvo XC60

Wszystko stało się jasne wiosną 2017, gdy podczas Salonu Samochodowego w Genewie zaprezentowano model seryjny. Auto zostało zbudowane na modułowej platformie SPA, która posłużyła także do budowy modeli marki Volvo z rodziny 90 (XC90, S90, V90) oraz z rodziny 60 (S60, V60). Pod względem stylistycznym XC60 II przejął koncepcję większego XC90, a karoseria -w porównaniu z pierwszą generacją- znacząco urosła na długość oraz wysokość.

The new Volvo XC60 – T8 powertrain

VOLVO XC60 – dostępne silniki
Aktualnie w ofercie Volvo XC60 znajdziemy w ofercie następujące jednostki:

 • trzy silniki benzynowe o pojemności dwóch litrów z turbodoładowaniem o mocach: 197 KM (moment – 300 Nm), 250 KM (moment – 350 Nm) i 300 KM (moment – 420 Nm)
 • dwa silniki wysokoprężne Twin Turbo o pojemności dwóch litrów o mocach: 197 KM (moment – 420 Nm) i 235 KM (moment – 480 Nm)
 • trzy warianty hybrydowe T8 Twin Engine, w którym dwulitrowy silnik T6 wspomagany jest jednostką elektryczną o mocy 87 KM, a łączna moc układu hybrydowego wynosi: 340 KM (moment – 350 Nm), 390 KM (moment – 400 Nm) i 405 KM (moment – 430 Nm).

Ważną informacją jest fakt, że Volvo jest pierwszym na świecie producentem, który -w ramach bezpieczeństwa ruchu- wprowadził elektroniczną blokadę prędkości na poziomie 180 km/h. W efekcie pojazdy różnią się dynamiką i elastycznością podczas pokonywania oporów, ale wszystkie mają tę samą prędkość maksymalną.

The new Volvo XC60

Bezpieczeństwo to moje drugie imię
Dbałość o bezpieczeństwo stało się też wiodącym motywem budowy tego modelu. Wraz z premierą nowego modelu XC60, Volvo Cars zaprezentowało kilka nowych elementów swego systemu ochronnego. Do układu automatycznego hamowania awaryjnego City Safety dodano funkcję wsparcia układu kierowniczego, by nowy system – Oncoming Lane Mitigation – mógł wykorzystywać układ kierowniczy do ograniczenia możliwości kolizji czołowych. Wsparcie układu kierowniczego dodano także do funkcjonalności systemu nadzoru nad martwym polem lusterek BLIS, by zminimalizować ryzyko kolizji podczas zmiany pasa ruchu.

Dbałość o bezpieczeństwo doskonale przedstawia film, gdzie ukazano jak zaawansowana technologia ochronna potrafi zmienić życie ludzi – zarówno tych w samochodzie, jak i wokół niego.
W filmie śledzimy małą dziewczynkę przygotowującą się do pierwszego dnia w szkole w ujęciu drogi, jaka otwiera się przed nią, w sensie tego, co ją czeka w życiu – dojrzewanie, podróżowanie po świecie, ustatkowanie się, założenie rodziny…
Wszystkie te wizje urywają się nagle w chwili, gdy dziewczynka wchodzi na jezdnię przed nadjeżdżającym samochodem Volvo. System ochronny Volvo wykrywa obecność dziewczynki przed samochodem i aktywuje automatyczny układ hamowania awaryjnego, zapobiegając kolizji, która mogłaby się okazać całkowitą zmianą przyszłości oczekującej dziewczynkę.

Film kończy się właśnie taka konkluzją „Czasami największe znaczenie mają te chwile, które nigdy nie nadejdą.”

Volvo XC60

Komfort – bez kompromisów
We wnętrzu znajdziemy połączenie harmonijnych linii, najnowocześniejszej technologii i wykończenie, które doskonale odzwierciedla skandynawski design. Kierowca siedząc za kierownicą, patrzy na drogę, ale widzi również starannie wykończoną deskę rozdzielczą, wykonaną ze szlachetnych materiałów takich jak prawdziwe drewno, skóra, czy metal.
W samochodzie XC60 kierowca ma szansę oderwać się od zgiełku codziennych obowiązków.

Zapewniają to m.in.

 • Nowy czterostrefowy system klimatyzacji z systemem oczyszczania wnętrza CleanZone, który zadba o czyste powietrze w kabinie usuwając z niej szkodliwe zanieczyszczenia i cząstki.
 • Standardowa funkcja Care Key, która pozwala ograniczyć maksymalną prędkość samochodu, zanim za kierownicą usiądzie ktoś inny.
 • Opcja włączenia ogrzewania lub schładzania kabiny, jeszcze zanim wsiądziemy do samochodu (to jedna z praktycznych funkcji aplikacji Volvo On Call).
Volvo XC60

Do dyspozycji kierowcy są też usługi connected, nawigacja Sensus z systemem Volvo On Call, z nową szatą graficzną i nowymi funkcjami. Podobnie jak w przypadku flagowych serii 90 samochód jest wyposażony w system CarPlay i Android Auto.

Volvo XC60

Jako ciekawostkę warto też zauważyć, że Volvo XC60 jest w Polsce -nieprzerwanie od roku 2009 (I i II generacja) – najchętniej kupowanym modelem Premium.

Oto lista TOP 5 modeli premium w roku 2020. Warto zauważyć z jaką przewagą wygrywa XC60 i fakt, że w pierwszej piątce jest 6898 modeli Volvo i 8727 modeli innych marek. Dominacja Volvo jest zatem bezdyskusyjna.

 1. Volvo XC60 – 4451
 2. BMW 3 – 3280
 3. Audi Q5 – 2774
 4. Mercedes A – 2673
 5. Volvo XC40 – 2447
Poprzedni wpis Następny wpis