Wybierz markę

Przyszedł ten długo wyczekiwany moment – zaczęły się wakacje! Do wyjazdu na upragniony odpoczynek musimy się wcześniej odpowiednio przygotować. Jak zaplanować podróż? Zapytaliśmy o to fachowców z serwisu PGD

Odpocznij jeszcze przed wakacjami

W naszym codziennym, zabieganym życiu coraz mocniej liczy się czas. W grupie PGD wiemy o tym doskonale. Dlatego stworzyliśmy nowy, możliwie prosty sposób serwisowania samochodu. To nowy standard obsługi, dzięki któremu serwisowanie samochodu jest tak proste, jak to tylko możliwe, a Ty w efekcie oszczędzasz swój czas.

To ważne również przed wakacjami – podczas gdy Ty wybierasz miejsce i sposób swojego odpoczynku, my kompleksowo dbamy o to, aby Twój samochód był gotowy do drogi.

 

Jak przygotować samochód na wakacyjne wojaże?

Co warto sprawdzić w samochodzie przed wakacjami i jazdą w daleką trasę, liczącą setki, a nawet tysiące kilometrów? Zadbaj przede wszystkim o bezpieczeństwo – siebie, rodziny, pieszych i innych użytkowników drogi.

 

Pierwszym punktem na liście kontrolnej auta przed długą trasą powinien być układ hamulcowy.

Podczas przeglądu wykwalifikowany mechanik sprawdzi stan klocków i tarcz hamulcowych. Na tym kontrola hamulców w samochodzie jednak się nie kończy. Kluczowe znaczenie ma jakość płynu hamulcowego – szczególnie w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury mocno obciążają układ hamulcowy. Będąc w trasie, czasami będziemy zmuszeni do wyhamowania pojazdu z dużych prędkości – w celu zachowania parametrów układu hamulcowego w takich warunkach upewnij się, że płyn hamulcowy oraz przewody hamulcowe są w doskonałej kondycji.

W okresie letnim każdy odpowiedzialny kierowca porusza się już na oponach letnich, przed długą trasą warto jednak skontrolować stan opon.

Upewnij się, że guma nie popękała lub nie sparciała w mniej widocznych na co dzień rejonach opony – w dokładnym sprawdzeniu stanu ogumienia pomocne będzie uniesienie samochodu na podnośniku, co umożliwi dokładne obejrzenie opon z każdej strony. Skontroluj również poziom ciśnienia we wszystkich oponach.

Gdy Twój osobisty technik serwisowy sprawdza układ hamulcowy oraz opony, to dobry moment na kontrolę zawieszenia.

Stan amortyzatorów oraz poprawnie ustawiona geometria kół to nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort podróżowania, szczególnie istotny podczas pokonywania dłuższej trasy na wakacje, gdzie udajemy się z myślą o odpoczynku.

 

Mając na względzie wygodę podróży, przed jazdą na wakacje warto wymienić filtr kabinowy.

Zapewnia on wysoką jakość powietrza w kabinie auta, na którą szczególnie wrażliwe mogą być dzieci oraz alergicy. W okresie letnim pyli wiele drzew i roślin, rozsiewając przy tym alergeny – wysokiej jakości filtr kabinowy zapobiegnie przedostawaniu się ich do wnętrza samochodu. Pełny efekt ochrony zapewni jednak tylko nowy, w pełni wydajny filtr. Różnicę pomiędzy nowym, a zużytym filtrem kabinowym, widać gołym okiem.

Przy okazji wymiany filtra kabinowego, w ramach kompleksowego przygotowania samochodu na wakacje, Twój mechanik sprawdzi stan pozostałych filtrów w samochodzie – powietrza, oleju oraz paliwa. Ich regularna wymiana zapewni bezproblemową pracę silnika podczas długich tras pokonywanych w upalne dni.

Ponieważ wakacje to najgorętszy okres roku, zadbaj o dobrą kondycję klimatyzacji w swoim samochodzie.

Czynność tę najlepiej powierzyć osobistemu technikowi serwisowemu, który z pomocą specjalistycznych narzędzi sprawdzi szczelność układu klimatyzacji i w razie konieczności uzupełni poziom czynnika, zapewniającego miły chłód w aucie.

Elementem często pomijanym i zaniedbywanym przez kierowców w okresie letnim są wycieraczki samochodu. To błąd, gdyż wakacje to nie tylko wysokie temperatury i ostre słońce, ale często gwałtowne i intensywne burze. Krótkotrwałe, ale i intensywne opady deszczu zaprzęgają wycieraczki do ciężkiej pracy, dlatego warto upewnić się, że są one w dobrym stanie i będą w stanie skutecznie odprowadzać wodę z szyby, zapewniając nam dobrą widoczność w trakcie jazdy.

 

Na koniec przypomnienie o kolejnej części, której znaczenia często nie doceniamy w okresie letnim. Mowa o akumulatorze.

Najczęściej jako kierowcy myślimy o nim w trakcie zimy, chcąc uniknąć problemów z rozruchem auta po nadejściu mrozów. Jednak w wakacje, gdy temperatura powietrza często przekracza 30 stopni Celsjusza, akumulator bywa równie mocno obciążony, choćby przez ciężko i nieustanie działający układ klimatyzacji. Dlatego przed jazdą się na wakacje skontroluj stan akumulatora oraz poziom jego naładowania, a w razie potrzeby wymień go na nowy, w pełni sprawny.

Zapraszamy do naszych Serwisów

Samochód gotowy do jazdy. A Ty?

Urlop to doskonała okazja na doposażenie samochodu w akcesoria, które będą przydatne w trakcie długiej podróży oraz aktywnego wypoczynku. Planujesz zabrać rower lub deskę do uprawiania sportów wodnych? Zamontuj na swoim aucie specjalny bagażnik. Brakuje Ci miejsca w bagażniku? Pomyśl o boksie dachowym. Chcesz, aby pasażerowie dojechali na miejsce w pełni wypoczęci? Dokup ergonomiczne poduszki na siedzenia. Te i inne ciekawe akcesoria znajdziesz w każdym autoryzowanym salonie.

W planie podróży nie pomiń punktów przewidzianych na postoje – pamiętaj o regularnym odpoczynku na trasie, aby bezpiecznie i w pełnym zdrowiu dojechać do celu.

Gdy termin wyjazdu jest już blisko, zadbaj o odpowiednie rozłożenie wszystkich bagaży w samochodzie. Unikaj przechowywania w kabinie auta niepotrzebnych rzeczy, które w momencie wypadku mogą stać się poważnym zagrożeniem dla pasażerów. Wszystkie przedmioty, których nie musisz mieć pod ręką, zapakuj do bagażnika lub zamknij w rozmieszczonych po wnętrzu schowkach.

Czas ruszyć w drogę! Przygoda i odpoczynek już czekają na Ciebie. Do auta zabierz butelkę wody mineralnej i ciesz się jazdą. Na koniec rzecz najważniejsza. Wakacjyny pobyt zaczniesz po zaparkowaniu samochodu w miejscu docelowym. Najwięksym problemem jest bowiem ulga i rozluźnienie po dotarciu do miejscowości docelowej. Tam zaś spotkamy wczasowiczów, którzy… bardzo często bagatelizują ruch uliczny, jakby wszędxzie była plaża

Opel Grandland X

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!