25 lat – dokładnie tyle minęło odkąd rozpoczęła się historia jednego z największych dilerów obecnych teraz na polskim rynku.

Początek nastąpił dokładnie 12 września 1989 roku. Wtedy Jacek Drogosz i Adam Pietkiewicz zarejestrowali pierwszą działającą po dziś dzień firmę Inter Prospect. Teraz wchodzi ona w skład spółki Holding 1. Ówcześnie jej kapitał zakładowy wynosił zgodnie z wartościami po denominacji 100 zł. Jednak przez ćwierć wieku wiele się zmieniło.

Wszystko zaczęło się od importu i sprzedaży odzieży dziecięcej oraz telewizorów. Teraz natomiast Holding 1 jest między innymi importerem luksusowych samochodów Infiniti. O tym jak wielkie zaszły zmiany, może też świadczyć powierzchnia biurowa, na której funkcjonowała firma kiedyś w porównaniu z dzisiejszą przestrzenią. Na początku wystarczyło 37-metrowe biuro przy krakowskim rynku. Teraz Holding 1 prowadzi działalność na 56 115 metrach kwadratowych. Zwiększyły się także pieniądze trafiające do firmy. Na początku przychody wyniosły 1 mln zł, a w 2013 tysiąc razy więcej. Firma rozrosła się z 5 osób do 1021.

Holding 1 obecnie działa w trzech sektorach: dealerskim, wynajmu samochodów oraz deweloperskim. Pierwszy z nich jest objęty przez Grupę PGD w Polsce, na Słowacji Euromotor. Oddzielnie dla importu i sprzedaży Infiniti stworzona została Grupa IP.

Grupa PGD zaczynała od sprzedaży samochodów sprowadzanych od belgijskich dealerów. Była pionierem w pozapaństwowym handlu autami nowymi. Również jako pierwsza w Polsce rozpoczęła sprzedaż samochodów dwóch marek w jednym salonie. Nastąpiło to w roku 2003.

Obecnie Grupa PGD ma 28 autoryzacji dealerskich. Jako pierwszy i do tej pory niepokonany w tej kwestii dealer sprzedała w ciągu roku ponad 10 tys. samochodów. Od początku swojej działalności sprzedała łącznie 114 045 nowych aut i 24 052 używane.

Co w międzyczasie stało się z Inter Prospectem? W 1996 roku firma ta zmieniła nazwę na Grupa Express i rozpoczęła działalność na rynku wynajmu samochodów. Początkowo flota liczyła jedynie 40 samochodów. Obecnie klienci tej firmy mają już do dyspozycji 5053 samochody. Przez kilkanaście lat działalności firma wynajęła samochody na łącznie 9 mln dni i co roku odnotowywała wzrost przychodów.

Poprzedni wpis Następny wpis