Uniwersalny, wszechstronny, rodzinny – tymi trzema określeniami da się opisać nowego Opla Combo Life piątej generacji. Auto powstało we współpracy z koncernem PSA, a nie jak wcześniej z Fiatem.

Nowy Opel Combo Life zbudowany na zupełnie nowej platformie EMP2 to wszechstronny samochód rodzinny, dostępny w wersji pięcio- i siedmioosobowej, z krótkim i długim rozstawem osi, z nadwoziem o długości 4,40 m i 4,75 m, a także z tylnymi drzwiami przesuwnymi lub parą takich drzwi. Combo przewiezie trójkę dzieci w fotelikach na isofix, a także pomieści 597 l lub 850 l bagaży, w zależności od wersji samochodu. Maksymalna przestrzeń bagażowa to odpowiednio 2126 lub 2693 litry.

opel_combo_life_99

Kabina Opla Combo to królestwo przestrzeni i schowków. W każdym miejscu gdzie tylko się dało, wygospodarowano jakąś skrytkę. Nawet nad głowami pasażerów i nie przeszkadza w tym panoramiczny, szklany dach. W takiej konfiguracji nowy model jest również wyposażony w montowany nad tylną półką w bagażniku duży schowek o pojemności 36 litrów. Dostęp do niego można uzyskać z zewnątrz (po otwarciu bagażnika albo przez opcjonalne otwierane okno zintegrowane z drzwiami bagażnika) lub od wewnątrz (przez przesuwne drzwiczki w przedniej części schowka).

opel_combo_life_9

Jeżeli zabraknie bagażnika i miejsca w schowkach, użytkownicy mogą pociągnąć przyczepę o masie do 1500 kg, a w utrzymaniu jej w ryzach pomoże standardowy system kontroli stabilności przyczepy. Nowy Opel Combo jest jak mało który w tej klasie pojazd wyposażony w technologie i systemy wspomagające kierowcę.

Zupełną nowością jest system Flank Guard wspomagający parkowanie i manewrowanie. Zapewnia kierowcy pomoc przy niskiej prędkości, gdy istnieje ryzyko, że bok samochodu uderzy w przeszkodę. Wykorzystuje dwanaście czujników rozmieszczonych w różnych miejscach nadwozia. Analizują one otoczenie samochodu i ostrzegają kierowcę o zagrożeniu kolizją, wykorzystując system multimedialny. W takim przypadku na ekranie wyświetla się odpowiedni komunikat i rozlega się sygnał dźwiękowy. To nic innego jak rozbudowanie systemu przednich i tylnych czujników parkowania o boczne.

opel_combo_life_14

Ponadto na pokładzie pojawią się:

  • wyświetlacz projekcyjny (head up),
  • system ostrzegania przed kolizją z funkcją wykrywania pieszych,
  • system automatycznego hamowania awaryjnego,
  • system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości,
  • asystent pasa ruchu,
  • adaptacyjny tempomat,
  • system wykrywający objawy zmęczenia kierowcy,
  • zaawansowany asystent parkowania,
  • system kamer,
  • układ kontroli trakcji IntelliGrip.

Dla wielbicieli multimedialnej rozrywki przygotowano najnowsze systemy kompatybilne z Apple CarPlay i Android Auto i ekranem dotykowym o przekątnej do ośmiu cali.  Porty USB w pierwszym i drugim rzędzie umożliwiają ładowanie tabletów i smartfonów. Dzięki dogodnie umieszczonemu gniazdku 230 V jeden z pasażerów może podłączyć np. laptop. Kierowca lub pasażer z przodu może korzystać z indukcyjnej ładowarki do smartfona.

opel_combo_life_6

Na razie Opel nie przedstawił gamy jednostek napędowych nowego Combo Life, ale wiem, jakie silniki pojawią się pod maską bliźniaczego Citroëna Berlingo. Jest to motor benzynowy 1.2 Turbo o mocy 110 i 130 KM oraz nowy diesel 1.5  o mocy 75, 100 lub 130 KM. Na razie nie wiemy kiedy auto pojawi się na rynku.

Poprzedni wpis Następny wpis