Wybierz markę

Volvo infotainment i asystent Google

Hejka Google, powiedz, jaka ma być jutro pogoda w Chrząszczyrzewoszycach (powiat Łękołody).
Informacja zawsze była w cenie. Na pewno jednak w ostatnich czasach jej cena poszła w górę i to wcale nie z powodu inflacji, ale potrzeb. Jeśli wiemy, że ważna dla nas informacja jest dostępna, to chcemy ją mieć bez zbędnej zwłoki i bez szukania. Na przykład ma taką informację asystent Google, to niech się nią podzieli i to bez jakichś informatycznych celebracji. Powinno mu wystarczyć polecenie. Można oczywiście zwrócić się do niego z klasą: Google, włącz proszę ogrzewanie w moim Volvo. Na 19 stopni. Z góry serdecznie dziękuję.

Nie samą informacją człowiek żyje, stąd trend wyposażania samochodów w coraz to lepsze i bardziej rozbudowane systemy informacji i rozrywki – infotainment. Kto ma wrażenie, że rozrywka jest nam tak samo bardzo potrzebna jak informacja, tylko nie wypada tego akcentować?. Po pierwsze – bezpieczeństwo – brzmi słuszny przekaz. Dobrze jednak, że te funkcje się uzupełniają i przeplatają.

Infotainment według Volvo

Sensus Connect, czyli informacyjno-multimedialny system firmy Volvo, który łączy samochód ze światem zewnętrznym i jest niezastąpiony w dostarczaniu informacji i rozrywki oraz ma wiele funkcji pomagających uprościć obsługę auta, nieraz ocenialiśmy i docenialiśmy. Markowe aplikacje współpracujące z Android Auto stają się już codziennością. W tym także te wykorzystujące polecenia głosowe. Volvo idzie dalej.

Volvo Cars, jako pierwsza marka na rynku, będzie się łączyć z urządzeniami sterowanymi w pełni korzystając z funkcjonalności, jakie zapewnia asystent Google. Na dodatek – z funkcjonalności, których bardzo szybko przybywa. To kolejny krok we współpracy Volvo z Google. Jeżeli przypomnimy sobie, że misją informatycznego giganta jest „uporządkowanie światowych zasobów informacji tak, by stały się powszechnie dostępne i użyteczne dla każdego”, to możemy tylko co nieco przypuszczać na temat tego, jak asystent Google będzie nam służył w przyszłości. Bliskiej przyszłości.

Asystent Google Twoim asystentem

Możemy od razu dodać, że będzie to asysta nie tylko w samochodzie. Dzięki połączeniu urządzeń będziemy mogli zarządzać funkcjami w samochodzie za pomocą poleceń głosowych, w których pośrednikiem adresatem będzie asystent Google, a adresatami urządzenia domowe i mobilne. Możemy zacząć od polecenia włączenia ogrzewania, które w zimie nasuwa się samoczynnie, wraz z frontem atmosferycznym. Potem poprosimy o zaproponowanie najbardziej malowniczej trasy do pracy, nie dłuższej jednak niż standardowa o więcej niż 38%, a następnie o przygotowanie playlisty z najnowszymi podcastami dotyczącymi makroekonomii.

Co Pani chciałaby umieścić na liście komend, jakie dzięki swojej sztucznej inteligencji asystent Google miałby przekazywać do realizacji? A Pan?

asystent Google w Volvo słucha poleceń głosowych

Ustawienie czasu ładowania akumulatora na okres najtańszej taryfy już dziś zdaje się banałem. Wszyscy mamy świadomość, że zakres dostępnych poleceń głosowych będzie się sukcesywnie wydłużał. My wierzymy, że szybko. Producentom aut zależy przecież na jak najwyższym komforcie obsługi i odciążaniu kierowcy w wykonywaniu rutynowych czynności.

I tu może się nam przypomnieć całkiem świeża informacja o przejęciu przez pana Colombo kontroli nad ponad dwudziestoma Teslami. Żeby wyzbyć nas obaw o takie sytuacje, współpracujący z Volvo asystent Google w przypadku szczególnie ważnych poleceń będzie zabezpieczony przez dwustopniowy proces autoryzacji. Ma to dać gwarancję, że możliwość uruchomienia kluczowych funkcji będzie w odpowiednich rękach. Albo raczej głosie. Bo przecież asystent Google nie będzie miał problemu z rozpoznaniem nadawcy komunikatu/komendy po głosie.

Napisaliśmy wcześniej o bliskiej przyszłości, w której idea stanie się faktem. Mieliśmy podstawy. Nowe udogodnienie i towarzyszące mu pierwsze nowe funkcje systemu infotainment  będą udostępniane właścicielom modeli Volvo już w najbliższych miesiącach. Oczywiście w modelach, w których asystent Google jest dostępny.

Władysław Adamczyk

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!