Inteligentny system kontroli przyspieszenia ingeruje w moc silnika w celu redukcji zużycia paliwa gdy pojazd jest nieobciążony. Jak to działa?

Acceleration Control (kontrola przyspieszenia) to inteligentny system dostosowujący poziom przyspieszenia do prędkości i obciążenia pojazdu. Gdy ten jest załadowany, wówczas silnik zachowuje się całkowicie normalnie. Oddaje moc o wartości adekwatnej do położenia pedału gazu i prędkości obrotowej. System kontroli przyspieszenia zaczyna działać, gdy obciążenie pojazdu się zmniejszy.

Wówczas ingerencja elektroniki polega na stopniowym ograniczeniu mocy silnika wraz z przyrostem prędkości obrotowej. Dzięki temu pojawia się subiektywne odczucie zachęcające do zmiany biegu na wyższy. Wszystko dzieje się na tyle intuicyjnie, że z tym systemem kierowca zupełnie nieświadomie jedzie bardziej ekonomicznie. W testach wewnętrznych firmy Ford zauważono nawet 15-procentowy spadek zużycia paliwa względem samochodu bez systemu kontroli przyspieszenia.

Ingerencja w przyspieszenie jest tym wyższa im mniej obciążony samochód. Kierowca jeżdżąc “na pusto” nie potrzebuje pełnej mocy, ale nierzadko korzysta z niej mając taką możliwość. Z kontrolą przyspieszenia zjawisko to zmniejsza się. Redukcja zużycia paliwa jest zauważalna również podczas holowania przyczepy czy jazdy po drogach górskich.

Kontrola przyspieszenia jest opcją lub wyposażeniem standardowym do każdego samochodu Forda z rodziny Transit. Na życzenie klienta autoryzowany serwis może tę funkcję wyłączyć.

Poprzedni wpis Następny wpis