W ostatni weekend lipca rozegrano jedną z najsłynniejszych rund WRC jaką jest Rajd Finlandii. Kierowcy Hyundaia zajęli w niej czwarte i piąte miejsce.

Rajd Finlandii zdominował Kris Meeke z Citroëna, który prowadził niemal od samego początku do mety. Drugie miejsce przypadło Jariemu-Matti Latvali, a trzecie Craigowi Breenowi. Za nimi na mecie zameldowali się kierowcy zespołu Hyundai Motorsport – Thierry Neuville i Hayden Paddon. Obaj mieli problemy ze znalezieniem właściwego tempa, choć do samego końca walczyli o trzecie miejsce. Zawodnicy na pozycjach 3-5 finiszowali bardzo ciasno i dzieliły ich sekundy.

Thierry Neuville od początku rywalizacji nie mógł odnaleźć właściwego tempa i pewności siebie. Mocno naciskał na rywali i jechał na sto procent, dzięki czemu udało mu się wygrać dwie próby, ale to nie wystarczyło do wyprzedzenia Craiga Breena w walce o najniższy stopień podium. Ostatecznie finiszował jako czwarty.

Paddon08FIN16cm456

Dawaliśmy z siebie wszystko przez cały weekend. To nie wystarczyło na podium, ale byliśmy blisko. Mieliśmy pewne problemy z ustawieniami samochodu i przyczepnością więc myślę, że możemy być w miarę zadowoleni. Rywalizacja na tych niesamowitych oesach to zawsze przyjemność. – mówił po rajdzie belgijski kierowca.

Hayden Paddon jechał na nieco straconej pozycji, ponieważ należał do kierowców otwierających trasę. Oznacza to, że przez większą część rajdu musiał czyścić drogę zawodnikom startującym za nim. Na wynik wpływ miały także problemy ze znalezieniem właściwych ustawień samochodu i rytmu jazdy. Paddon finiszował jako piąty, ale trzeciego dnia zajmował drugie miejsca na wszystkich próbach, gdy nie musiał już czyścić drogi z luźnego szutru.

Jechaliśmy jako druga załoga na trasie przez większość weekendu, więc piąte miejsce nie jest takie złe. Mieliśmy przyzwoity ostatni dzień, chociaż nasza jazda była niedbała w paru miejscach. – relacjonował Nowozelandczyk.

Paddon08FIN16cm470

Pocieszeniem dla obu załóg były punkty na Power Stage – trzy dla Neuville’a za zwycięstwo i dwa dla Paddona za drugie miejsce. Warto wspomnieć o Danim Sordo, który nie mógł wystartować w Finlandii z powodu kontuzji kręgosłupa, jakiej doznał na testach. Trzecim Hyundaiem i20 WRC w specyfikacji ‘16 pojechał Kevin Abbring. Holender zajął ósme miejsce i również zdobył punkty w klasyfikacji kierowców.

W Rajdzie Finlandii zespół Hyundai Motorsport zdobył największą liczbę punktów i zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji producentów. Traci do Volkswagena 59 oczek. W klasyfikacji kierowców liderem jest Sébastien Ogier przed Andreasem Mikkelsenem, Jari-Matti Latvalą i Haydenem Paddonem, najskuteczniejszym z kierowców Hyundaia. Thierry Neuville zajmuje piąte, a nieobecny w Finlandii Dani Sordo siódme miejsce.

Poprzedni wpis Następny wpis