W miniony weekend odbył się kolejny rajd mistrzostw świata Rallye de France – Alsace. Dani Sordo reprezentujący barwy Hyundai Motorsport zajął 4. miejsce.Nie da się ukryć, że Hyundai Motorsport liczył po cichu na powtórkę z minionego niedawno Rajdu Niemiec, gdzie załogi koreańskiego zespołu zajęły dwa pierwsze miejsca. Tym razem nie udało się zwyciężyć, ale 4. miejsce to znakomity rezultat jak na debiutancki sezon.

W Rallye de France – Alsace pojawiły się trzy załogi Hyundaia: Thierry Neuville, Dani Sordo i Bryan Bouffier. Niestety pierwszy dzień nie należał do najlepszych dla lidera zespołu. Thierry Neuville już na drugim odcinku specjalnym miał problemy z silnikiem i wpadł do rowu, ale kontynuował jazdę. Jednak niemal minuta straty na tym etapie rajdu przekreśliła szanse na walkę o zwycięstwo. W grze pozostawał wybitny specjalista od nawierzchni asfaltowych Dani Sordo. Hiszpan po pierwszej pętli był 4. Nieco gorzej radził sobie Bouffier, który w tym samym czasie jechał na 8. pozycji.

Na pierwszej pętli apetyt na zwycięstwo Daniego Sordo wzrósł po tym jak odpadł faworyt rajdu – Sébastien Ogier. Niestety nie szło mu najlepiej, ale swoje aspiracje zaznaczył na OS7, na którym zwyciężył. Na koniec dnia wciąż pozostawał na 4. pozycji. Thierry Neuville po awarii odrabiał straty i z 21. miejsca awansował na 11. Bryan Bouffier był 8.

Drugi dzień Dani Sordo walczył sam ze sobą i podsterownością, notując czasy na poziomie 6-8. miejsca i walcząc o utrzymanie 4. miejsca z Robertem Kubicą. Tymczasem Thierry Neuville zyskał jedną pozycję, a Bryan Bouffier stracił również jedną na rzecz Elfyna Evansa.

Dzień trzeci rozpoczął się od oesowego zwycięstwa Roberta Kubicy, który odebrał 4. miejsce Daniemu. Polak jechał szybciej, ale nie skończył rajdu i ostatecznie to hiszpańskiemu reprezentantowi Hyundai Motorsport przypadło pierwsze miejsce za podium. W ciągu czterech niedzielnych oesów Neuville wspiął się na 8. miejsce zdobywając kolejne cenne punkty dla zespołu. Bryan Bouffier finiszował na 9. miejscu.

Wypowiedzi po Rajdzie Francji

Dani Sordo: – Jest wiele pozytywnych wniosków do wyciągnięcia po tym rajdzie. Generalnie to był bezproblemowy rajd i byliśmy w stanie stale poprawiać samochód przez te trzy dni. Fajnie było walczyć o czwarte miejsce, ale nie tak chcieliśmy zakończy rajd, po tym jak Robert odpadł na ostatnim oesie. Czwarte miejsce w tym trudnym rajdzie jest dość dobre i sporo się dowiedzieliśmy na temat samochodu. Zespół pracował bardzo profesjonalnie i myślę, że możemy być zadowoleni z naszych osiągnięć.

Thierry Neuville: – Ciężko było walczyć po naszych problemach w piątek, ale mocno cisnęliśmy i myślę, że możemy być zadowoleni. Dla zespołu trzy samochody na mecie są bardzo przydatne pod względem dalszej nauki. Jeśli o mnie chodzi, myślę, że dałem z siebie wszystko. W niedzielę rano to był dobry finał, kilka ciekawych oesów i konkurencyjne wyniki. Oczywiście chcielibyśmy finiszować na wyższym miejscu, ale zespół wykonał fantastyczną pracę, aby umożliwić nam ukończenie rajdu i wprowadzając poprawki w samochodzie.

Bryan Bouffier: – Fajnie było wystartować w Rajdzie Francji, w mojej domowej imprezie i mieć takie wsparcie od miejscowych kibiców. W niedzielę podeszliśmy do tego spokojniej, aby trzy samochody były na mecie, ale mieliśmy dużo zabawy na oesach. Miejsce w pierwszej dziesiątce jest ok, biorąc pod uwagę jak zdradliwy to był weekend. Dawaliśmy z siebie wszystko, a zespół wykonał dobrą pracę, aby pomóc nam w uzyskaniu lepszego wyczucia samochodu, jest jeszcze wiele miejsca na poprawki, ale przyjechaliśmy tu po to, aby się uczyć i poprawiać i udało się to osiągnąć.

Na dwie rundy przed zakończeniem debiutanckiego sezonu zespół Hyundai Shell World Rally Team zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji generalnej producentów. Najwyżej spośród kierowców sklasyfikowany jest Thierry Neuville zajmujący 5. miejsce w generalce. Dani Sordo jest 10., Juho Hänninen 13., Hayden Paddon 14.

 

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!