Mamy już wiosnę, niebawem na stałe zrobi się ciepło, a powrót zimy już nam nie grozi. To oznacza, że czas pomyśleć o wymianie opon z zimowych na letnie. Kiedy należy to zrobić i na co warto zwrócić uwagę?

Najbliższe dni jeszcze będą chłodne, a nocami mogą pojawić się delikatne przymrozki, ale od połowy kwietnia pożegnamy faktyczną zimową aurę już na kilka miesięcy. Długoterminowe prognozy nie zapowiadają już warunków, do jakich potrzebne są opony zimowe.

Warto już teraz sprawdzić, co macie w garażach lub zadzwonić do serwisu, w którym przechowujecie ogumienie, by umówić się na wymianę. Należy ocenę stanu opon powierzyć fachowcowi, który może dostrzec wady, jakich wy nie zauważycie. Konieczne jest wyważenie opon, nawet jeśli są założone na dodatkowe felgi. W czasie przechowywania zawsze dochodzi do pewnych odkształceń. Dobrze jest opony umyć, a felgi przygotować do sezonu. To też dobry moment do zakupów.

Na lato warto mieć atrakcyjne koła, więc warto przemyśleć wybranie z bogatej oferty odpowiednich felg. Pamiętajcie o parametrach dla danej obręczy – właściwa szerokość, odsadzenie czy średnica. W autoryzowanym serwisie dobierzecie takie koła bez problemu, ponieważ zrobi to za was specjalista, a ponadto kupicie obręcze markowe, dopasowane do danego modelu.

Opony jeśli wymagają wymiany, najlepiej kupić w komplecie. Cztery nowe opony dają najlepsze możliwe właściwości jezdne, a przede wszystkim zapewniają przewidywalne zachowanie. Wymiana jednej pary opon ma sens wyłącznie wtedy, kiedy opony na jednej z osi są wyraźnie bardziej zużyte, a nowe zawsze zakładamy na tylną oś. W samochodzie z napędem na cztery koła zaleca się zawsze wymianę kompletu.

 

Poprzedni wpis Następny wpis