Po trzecim miejscu Sebastiena Ogiera w Wales Rally GB, mistrz świata powtórzył po raz piąty swój sukces zdobywając złotą koronę, a M-Sport został mistrzem w klasyfikacji producentów.  Drugie miejsce przypadło Thierry’emu Neuville’owi, któremu został jeden rajd do końca sezonu.


Podczas Wales Rally GB rozdano wszystkie mistrzowskie korony, zatem można uznać sezon WRC 2017 za zakończony. Jednak nie dla wszystkich, ponieważ o drugie miejsce w klasyfikacji mistrzostw świata powalczy załoga Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul. To właśnie oni zajęli drugie miejsce w Rajdzie Walii, dzięki czemu mają 14 punktów przewagi nad załogą Ott Tanak i Martin Jarveoja. Tymczasem zespół Hyundai Motorsport ma już zapewnione drugie miejsce w klasyfikacji producentów. 

2017WALES_RM_037

Thierry fatalnie rozpoczął rajd od zgaszenia silnika na pierwszym odcinku specjalnym, przez co zaczynał z 12. pozycji. Potem już sukcesywnie piął się w górę by pierwszy dzień zakończyć na 4. miejscu. Dwa kolejne dni to walka w okolicach podium, ale rajd zakończył na 2. miejscu ze stratą 37,3 s do zwycięzcy – Elfyna Evansa.

Thierry Neuville: Gratulacje dla Sebastiena za jego piąty tytuł oraz dla M-Sportu. To była ekscytująca walka. Chociaż mieliśmy trochę pecha, cieszyliśmy się z fajnej rywalizacji. Wszyscy w zespole pracowali bardzo ciężko w tym roku i możemy być zadowoleni z naszych osiągów i walki o mistrzostwo. W ten weekend nie mogliśmy zrobić nic więcej. Elfyn był w niesamowitej formie, więc drugie miejsce jest świetnym osiągnięciem. Teraz chcemy jak najlepiej zakończyć sezon w Australii i zabezpieczyć nasze drugie miejsce przed Ottem.

Rajd Australii zostanie rozegrany w dniach 17-19 listopada.

2017WALES_SV_143-1

Nieźle poradził sobie nowy nabytek Hyundaia – Andreas Mikkelsen – który zakończył Rajd Walii na 4. miejscu. Natomiast 8. miejsce Haydena Paddona nieco rozczarowuje. On sam też nie był zadowolony ze swojego występu.

Andreas Mikkelsen: Daliśmy z siebie wszystko w ten weekend, starając się pojechać jak najszybciej. Chcieliśmy pokazać postęp po Hiszpanii i udało się. Walka o podium była blisko i cieszę się, że finiszowaliśmy tak blisko Seba. Czwarte miejsce w drugiej imprezie z Hyundai Motorsport jest całkiem dobre. Ogólnie jestem zadowolony.

Hayden Paddon: W niedzielę byliśmy trochę na ziemi niczyjej i skupiliśmy się, aby wszystko poszło gładko. To nie jest wynik na jaki liczyliśmy, ale odzyskujemy naszą pewność w samochodzie. Ciężko było z odczytaniem odcinków w ten weekend, ale fajnie było wrócić za kierownicę, ponownie będąc częścią zespołu. Teraz skupiamy się na Rajdzie Australii, gdzie nasze cele są znacznie wyższe.

Najsłabiej pojechał Dani Sordo, który zakończył rajd na 10. miejscu.

Dani Sordo: To był wymagający rajd dla wszystkich. Było ślisko i warunki często były nieprzewidywalne. Niestety nie czuliśmy się pewnie. Fajnie, że osiągnęliśmy kolejną metę, ale to nie jest rezultat do jakich jesteśmy zdolni. Mieliśmy pozytywne wyniki w tym roku. Chociaż nie jadę do Australii, liczymy na konkurencyjny rajd dla zespołu, ponieważ szykujemy się do silniejszego powrotu w sezonie 2018.

Wyniki Rajdu Walii 2017

1. Elfyn Evans/Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) 2:57:00.6
2. T. Neuville/N. Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +37.3
3. S. Ogier/J. Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +45.2
4. A. Mikkelsen/A. Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +49.8
5. J-M. Latvala/M. Anttila (Toyota Yaris WRC) +50.3
6. O.Tanak/M. Jarveoja (Ford Fiesta WRC) +1:02.3
7. K. Meeke/P. Nagle (Citroën C3 WRC) +1.20.5
8. H. Paddon/S. Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC) +2:16.3
9. E. Lappi/J. Ferm (Toyota Yaris WRC) +2:46.5
10. D. Sordo/M. Martí (Hyundai i20 Coupe WRC) +3:50.5

Poprzedni wpis Następny wpis