Pepe Oriola z zespołu Craft Bamboo-Lukoil utrzymuje pozycję lidera mistrzostw po dwóch wyścigach we Włoszech. Na torze Imola samochody Seata zajęły dwukrotnie drugie miejsce. 

Pepe Oriola startujący z drugiego pola za Giannim Morbidellim w pierwszym wyścigu dojechał do mety na drugim miejscu. Po starcie spadł na czwarte i walczył o pozycję z Cominim i Kadżaią. Na prowadzeniu jechał zdobywca pole position Morbidelli. Oriola atakował na trzecim okrążeniu, a na czwartym w wyniku nieudanej próby wypadł z toru i stracił jedną pozycję, którą niedługo później odzyskał.

W pewnym momencie pojawiły się kłopoty techniczne w aucie lidera. Gianni Morbidelli gwałtownie zwolnił, ominęło go kilku rywali, ale trafił w jego samochód Alaina Menu. Tym samym w jednej chwili odpadły z wyścigu dwie Hondy. Liderem został Stefano Comini. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa.

fot. Craft Bamboo Racing
fot. Craft Bamboo Racing

W tym czasie dwóch kierowców Seata Leona TCR jechało na wysokich pozycjach. Oriola był trzeci, a Siergiej Afanasjew jechał na piątym miejscu za Michaiłem Graczewem. Wyścig wznowiono wraz z ósmym okrążeniem. Do ataku przymierzył się Oriola. Dawit Kadżaia musiał ulec wyższości kierowcy Seata. Już na dziesiątym okrążeniu Pepe przymierzył się do ataku na lidera wyścigu – Cominiego. Mocno zbliżył się do Szwajcara, ale kierowca Golfa, aktualny mistrz serii nie był łatwym rywalem. W tym czasie o lepszą pozycję walczył Afanasjew z Jordi Gene. W końcu kierowca Seata wykorzystał błąd rywala i finiszował na czwartym miejscu.

Klasyfikacja generalna wyścigu 1 Imola

1. Stefano Comini Leopard Racing Volkswagen Golf GTI TCR 28:11,944
2. Pepe Oriola Craft-Bamboo Lukoil SEAT Leon TCR +0:02,235
3. Dawit Kadżaia Liqui Moly Team Engstler Volkswagen Golf GTI TCR +0:03,328
4. Siergiej Afanasjew Craft-Bamboo Lukoil SEAT Leon TCR +0:10,570
5. Mat’o Homola B3 Racing Team SEAT Leon TCR +0:15,423
6. Jordi Gene Liqui Moly Team Engstler Volkswagen Golf GTI TCR +0:17,268
7. Attila Tassi B3 Racing Team SEAT Leon TCR +0:18,700
8. Michaił Graczew WestCoast Racing Honda Civic TCR +0:21,347
9. Carlotta Fedeli B.D. Racing Motorsport SEAT Leon Cup Racer +0:29,519
10. Alessandra Neri B.D. Racing Motorsport SEAT Leon Cup Racer +0:48,726

Niestety Siergiej Afanasjew nie wykorzystał trzeciej pozycji startowej w drugim wyścigu do odniesienia zwycięstwa. Auto Rosjanina odmówiło posłuszeństwa podczas startu do… okrążenia formującego. Pepe Oriola startował z ósmego pola i to w nim była nadzieja Seata, choć to Attila Tassi ruszał z P1, ale nie liczyliśmy na wygraną Gruzina.

Podczas startu Tassi od razu został wyprzedzony przez Jordiego Gene i Michaiła Graczewa. Za nim jechał Mat’o Homola, kierowca kolejnego Seata, który wyprzedził go w końcówce pierwszego okrążenia, ale ten szybko odzyskał pozycję.

fot. Craft Bamboo Racing
fot. Craft Bamboo Racing

Już na trzecim okrążeniu doszło do ważnej zmiany. Stefano Comini zaatakował Homolę, co zakończyło się wyjazdem poza tor i utratą pozycji na rzecz Pepe Orioli. Tym samym trzy Seaty – Tassi, Homola i Oriola – jechały razem, ale szybko i to się zmieniło. Tassi wyjechał za szeroko na jednym z zakrętów i stracił pozycję na rzecz Homoli i Orioli, a chwilę później także Cominiego. W tym samym czasie gdy Gruzin walczył o swoje miejsce na torze, zmienił się lider wyścigu. Graczew wyprzedził Gene. Dosłownie kilka sekund później Tassi pokonał w walce koło w koło Cominiego. Piąte okrążenie to dramat Gene. Wyprzedził go Homola, Oriola, Tassi i Comini.

Stefano Comini ścigał Tassiego i z uporem siedzieli mu na ogonie. Na szóstym okrążeniu tył Seata Gruzina wpadł w poślizg i bezwzględnie wykorzystał to Comini. Tassi walczył jeszcze z Gene i Vernayem, ale i te pojedynek przegrał. Na półmetku mieliśmy już lidera Michaiła Garczewa, drugiego Homolę i trzeciego Oriolę. Za Oriolą jechał Comini i Vernay. Niestety Comini wyprzedził hiszpańskiego kierowcę Seata na jedenastym okrążeniu, a po rozpoczęciu dwunastego wcisnął się przed niego również Vernay.

Dwa Seaty Leony TCR znalazły się na podium drugiego wyścigu we Włoszech. Obecnie Pepe Oriola jest liderem klasyfikacji generalnej ze 116 punktami. Drugi jest Stefano Comini (111 pkt.), natomiast trzeci Gianni Morbidelli (85 pkt.).

Klasyfikacja generalna wyścigu 2 Imola

1. Michaił Graczew WestCoast Racing Honda Civic TCR 25:07,401
2. Mat’o Homola B3 Racing Team SEAT Leon TCR +0:01,795
3. Stefano Comini Leopard Racing Volkswagen Golf GTI TCR +0:02,438
4. Jean Karl Vernay Leopard Racing Volkswagen Golf GTI TCR +0:02,946
5. Pepe Oriola Craft-Bamboo Lukoil SEAT Leon TCR +0:03,807
6. Jordi Gene Liqui Moly Team Engstler Volkswagen Golf GTI TCR +0:08,698
7. Attila Tassi B3 Racing Team SEAT Leon TCR +0:11,521
8. Dawit Kadżaia Liqui Moly Team Engstler Volkswagen Golf GTI TCR +0:11,789
9. Jordi Oriola Target Competition Honda Civic TCR +0:12,807
10. Alain Menu WestCoast Racing Honda Civic TCR +0:13,380
Poprzedni wpis Następny wpis