Wybierz markę

Zapewne wkrótce w wielu miastach wprowadzone zostaną przepisy, że do cetrum wjazd dostawców towarów będzie możliwy tylko przez godzinę dla samochodów spalinowych i przez kilka dla elektrycznych. To wymusi, aby hurtownie zaopatrujące sklepy zakupiły wersje elektryczne. W przeciwnym wypadku zamiast współpracy z kilkoma sklepami , ograniczą się do jednego i… znikną z rynku

Właściciele małych firm i fachowcy poszukujący bezemisyjnego pojazdu o szczególnie miejskim charakterze powinni zainteresować się nowym Oplem Combo‑e. Oprócz największej w swojej klasie przestrzeni ładunkowej i ładowności (odpowiednio 4,4 m3 i 800 kg) elektryczny kompaktowy van niemieckiego producenta oferuje miejsca dla czterech pasażerów i kierowcy (w wersji z kabiną załogową). W zależności od stylu i warunków jazdy nowy Combo‑e może przejechać na jednym ładowaniu akumulatora 50 kWh nawet 275 kilometrów (WLTP). „Zatankowanie” energii do 80 procent pojemności akumulatora na publicznej stacji ładowania trwa około 30 minut.

Opel Combo-e Cargo

Podobnie jak wersje z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, które zwyciężyły w plebiscycie na Międzynarodowego Vana Roku 2019 (IVOTY), również bezemisyjny kompaktowy van nie uznaje kompromisów pod względem funkcjonalności, komfortu ani bezpieczeństwa. Kompleksowy i najobszerniejszy w tej klasie pakiet technologii i systemów wspomagających prowadzenie pojazdu obejmuje między innymi system wykrywający zmęczenie kierowcy, rozpoznawanie znaków drogowych i system ostrzegania przed najechaniem na pojazd poprzedzający z funkcją ochrony pieszych i automatycznym hamowaniem awaryjnym. Szczególnie istotny dla bezpieczeństwa innych użytkowników drogi jest system Surround Rear Vision, który pomaga zapobiegać wypadkom z udziałem rowerzystów i pieszych przy skręcaniu w prawo. Zestaw dwóch kamer zapewnia widoczność do tyłu oraz strefy z boku pojazdu.

Opel Combo-e Cargo

Furgon Combo‑e jest więc idealnym wyborem dla zwolenników elektrycznej, „zielonej” mobilności, takich jak właściciele jednoosobowych i małych firm działających głównie na obszarach metropolitalnych, gdzie do centrum miasta często mogą wjeżdżać wyłącznie samochody elektryczne.

„Elektryczny Opel Combo‑e umożliwi użytkownikom kompaktowych vanów swobodne poruszanie się w strefie miejskiej z maksymalną ładownością i najcięższą przyczepą w tej klasie pojazdów” — powiedział Michael Lohscheller, dyrektor generalny firmy Opel. „Combo‑e kontynuuje ekspansję naszej oferty bezemisyjnych lekkich pojazdów użytkowych, którą rozpoczęliśmy w ubiegłym roku modelem Vivaro‑e. Jeszcze przed końcem 2021 r. wprowadzimy na rynek Movano‑e, co będzie oznaczało elektryfikację całej naszej gamy lekkich samochodów dostawczych”.

Najnowszy elektryczny dostawczy Opel jest dostępny w dwóch długościach. Combo‑e w odmianie 4,4 m ma rozstaw osi 2785 mm i może przewozić przedmioty o długości całkowitej do 3090 mm, przy ładowności do 800 kg i przestrzeni ładunkowej od 3,3 do 3,8 m3. Samochód ma także największy uciąg w swoim segmencie — może holować przyczepę o masie do 750 kg.

Przedłużona odmiana XL mierzy 4,75 m przy rozstawie osi 2975 mm i przestrzeni ładunkowej 4,4 m3, w której zmieszczą się przedmioty o długości całkowitej do 3440 mm. Zabezpieczenie ładunku ułatwia sześć standardowych zaczepów w podłodze (jako opcja dostępne są cztery kolejne zaczepy na ściankach bocznych).

Jednym z czynników, które mogą skłonić wielu profesjonalnych użytkowników do wyboru Combo‑e jest duży rozstaw tylnych nadkoli, pozwalający na załadowanie europalety (w odmianie przedłużonej zmieszczą się nawet dwie takie palety). Opcjonalna klapa dachowa umożliwia przewożenie wyjątkowo długich przedmiotów w pozycji pionowej.

Nowy Combo‑e może też służyć do przewozu osób. Vanem z kabiną załogową opartym na przedłużonej odmianie XL może podróżować łącznie pięć osób, wraz z towarem lub sprzętem przewożonym bezpiecznie za ścianką działową. Klapa w ściance ułatwia transport szczególnie długich przedmiotów.

Opel Combo-e Cargo

Napęd elektryczny: doskonały nie tylko do miasta

Dzięki silnikowi elektrycznemu o mocy 100 kW (136 KM), rozwijającemu 260 Nm maksymalnego momentu obrotowego, Combo‑e doskonale sprawdza się nie tylko na miejskich ulicach, ale także poza obszarem zabudowanym. W zależności od wersji Combo‑e przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 11,2 sekundy, a prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 130 km/h. Zaawansowany system odzyskiwania energii z hamowania działający w dwóch trybach wybieranych przez użytkownika dodatkowo zwiększa efektywność pojazdu.

Akumulator zawierający 216 ogniw w 18 modułach jest umieszczony pod podłogą między przednią a tylną osią, co nie ogranicza funkcjonalności przedziału ładunkowego ani miejsca w kabinie. Ponadto takie umiejscowienie akumulatora obniża środek ciężkości, poprawiając właściwości jezdne w zakrętach i odporność na podmuchy wiatru przy pełnym obciążeniu, a więc podnosi przyjemność z prowadzenia pojazdu.

Opel Combo-e Cargo

Gotowy na wszystko: liczne opcje i usługi eliminują stres związany z uzupełnianiem energii

Akumulator trakcyjny Combo‑e może być ładowany na kilka sposobów, w zależności od dostępnej infrastruktury — za pomocą ładowarki naściennej, na stacji szybkiego ładowania, a nawet z domowego gniazdka elektrycznego. Naładowanie akumulatora o pojemności 50 kW w 80 procentach na publicznej stałoprądowej stacji ładowania o mocy 100 kW zajmuje niespełna 30 minut. W zależności od rynku i infrastruktury Combo‑e może być standardowo wyposażony w wydajną trójfazową ładowarkę pokładową o mocy 11 kW lub jednofazową ładowarkę 7,4 kW.

W ramach „OpelConnect”, aplikacji „myOpel” oraz „Free2Move Services” — marki usług Groupe PSA związanych z mobilnością — oferowane są specjalne rozwiązania dla pojazdów elektrycznych, które maksymalnie zwiększają funkcjonalność Combo‑e. Usługi te są dostępne za pośrednictwem aplikacji.

Funkcja „Charge My Car” w aplikacji „Free2Move” umożliwia dostęp do ponad 220 000 punktów ładowania w całej Europie, w tym regulowanie należności za pobraną energię. Aplikacja „Free2Move” dokonuje wstępnej selekcji takich punktów na podstawie odległości, szybkości ładowania oraz aktualnych cen na poszczególnych publicznych stacjach ładowania.

Pakiet „OpelConnect” obejmuje także funkcję wzywania pomocy w razie wypadku lub awarii (eCall) oraz wiele innych usług dostarczających informacji o stanie i parametrach pojazdu. System nawigacji online na bieżąco informuje o sytuacji w ruchu drogowym.

Opel Combo-e Cargo

Bezpieczeństwo, komfort i wygoda: systemy wspomagające kierowcę jak w samochodzie osobowym

Nowy elektryczny kompaktowy van Opla wzmacnia pozycję marki, która oferuje w samochodach dostawczych taki sam zestaw systemów wzmagających kierowcę jak w samochodach osobowych. Opel pozostaje liderem pod tym względem od czasu wprowadzenia modelu Combo z silnikami spalinowymi. Unikatowym rozwiązaniem w tym segmencie rynku jest oparty na czujnikach wskaźnik pozwalający kierowcy ocenić — za naciśnięciem przycisku — czy samochód nie jest przeładowany. Około 20 dodatkowych technologii sprawia, że jazda, manewrowanie i przewóz towarów są nie tylko łatwiejsze i bardziej komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczniejsze.

Opcjonalny system czujników Flank Guard pomaga zapobiegać irytującym i kosztowym do usunięcia wgnieceniom i zarysowaniom przy manewrowaniu z niską prędkością.

Gdy sprawy przybierają trudniejszy obrót: pakiet budowlany i elektroniczna kontrola trakcji

Fachowcy, którzy potrzebują dodatkowego prześwitu i lepszej przyczepności na błotnistej, piaszczystej lub zaśnieżonej nawierzchni, mogą zamówić Combo‑e z pakietem budowlanym i elektronicznym systemem kontroli trakcji IntelliGrip.

Lista systemów wspomagających kierowcę w Combo‑e obejmuje rozwiązania znane już z osobowego Combo Life, a także system kontroli zjazdu ze wzniesienia, asystenta pasa ruchu oraz system stabilizacji przyczepy.

Systemy Multimedia i Multimedia Navi Pro w Combo‑e są wyposażone w duży 8‑calowy ekran dotykowy. Obydwa systemy można zintegrować z telefonem przez Apple CarPlay i Android Auto.

Nowy Combo‑e trafi do dealerów jesienią tego roku, dołączając do Vivaro‑e jako najnowszy przedstawiciel w pełni elektrycznych lekkich dostawczych Opli. Kolejnym modelem z tej serii będzie nowy Movano‑e, którego premiera również jest zaplanowana na 2021 r. Oznacza to, że do końca bieżącego roku cała gama lekkich pojazdów użytkowych marki Opel będzie dostępna w wersji elektrycznej. Firma Opel planuje zelektryfikowane wszystkich swoich modeli elektrycznych i dostawczych do 2024 r.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!