Ford przedstawił nową generację swojego systemu multimedialno-komunikacyjnego. Co nowego znajdziemy w SYNC3?

Ford podaje, że nowa wersja systemu jest przede wszystkim bardziej intuicyjna niż jej poprzednie odmiany. Jest też szybsza i sprawniej reaguje na polecenia kierowcy. SYNC3 bardziej przypomina w obsłudze nowoczesne smartfony. Dzięki temu przyzwyczajenia z naszych nowoczesnych telefonów będziemy mogli łatwo przenieść na samochód. Wszystkie zmiany wprowadzone w tej wersji to efekt współpracy z klientami. Ford przeanalizował aż 22 tys. opinii, by mieć pewność, że powstający produkt będzie dokładnie taki, jak życzą sobie tego użytkownicy.

System SYNC3 to nie tylko oprogramowanie, ale i zmiany w urządzeniach. Nowe dotykowe ekrany mają zapewnić znacznie szybszą reakcję na wykonywane gesty. Do tego mają one obsługiwać wielopunktowy dotyk, dzięki czemu będą reagować na komendy takie jak rozszerzanie i zbliżanie palców dla oddalenia lub przybliżenia widoku mapy.

Wyświetlane ekrany zostały znacznie uproszczone. Główne menu zawiera trzy strefy: audio, telefon i nawigacja. To z nich użytkownicy korzystają najczęściej, dlatego Ford umieścił je w łatwo dostępnym miejscu. Uproszczono także przeglądanie kontaktów telefonicznych. Teraz po liście można nawigować szybko przesuwając po niej palcem i rozpędzając ją podobnie jak w smartfonach.

Ford udoskonalił również system rozpoznawania mowy. SYNC był pierwszym oprogramowaniem dostępnym w samochodach z przystępną ceną, który oferował takie rozwiązanie. Teraz producent wprowadził je na wyższy poziom. SYNC3 jest bardziej naturalny niż w poprzednich wersjach, dlatego komunikowanie głosowe jest tu zbliżone do rozmowy i nie wymaga przechodzenia przez wielopoziomowe menu. Samochód będzie teraz lepiej rozumiał pojedyncze, ale dłuższe i bardziej sprecyzowane komendy. Jednym zdaniem będzie można np. polecić odtworzenie konkretnego utworu.

Polecenia głosowe będą teraz służyć także do obsługi różnych aplikacji. Wystarczy podłączyć swój smartfon przez AppLink, a samochód sam rozpozna kompatybilne aplikacje, takie jak Spotify, Pandora czy SiriusXM Radio. Lista współpracujących programów będzie ciągle się wydłużać. SYNC3 będzie automatycznie wyświetlał oprogramowanie związane z aktualnościami czy muzyką na ekranie w samochodzie.

Na dużą pochwałę zasługuje również inne rozwiązanie wprowadzone przez Forda. SYNC3 będzie mógł połączyć się z naszym domowym WiFi. Dzięki temu samodzielnie będzie mógł aktualizować swoje oprogramowanie. To bardzo duże ułatwienie dla użytkowników. Warunkiem jest jedynie zasięg naszego domowego WiFi w miejscu, w którym parkujemy auto.

Poprzedni wpis Następny wpis