Rajd Meksyku to nie tylko pierwsza z szutrowych rund rajdowych mistrzostw świata, ale także jedna z najtrudniejszych. Ze względu na duże wysokości na jakich są umieszczone trasy, powietrze jest mocno rozrzedzone, a silniki znacznie słabsze. Problemy z mocą jednostek napędowych mieli wszyscy i nierzadko to właśnie to decydowało o wynikach.

Dani Sordo i Thierry Neuville już na pierwszym, długim oesie El Chocolade sygnalizowali duży spadek mocy. Hiszpan nawet pokonał część odcinka w trybie awaryjnym. Mimo to uzyskał czwarty czas. W aucie Belga doszło do przegrzania silnika, ale i tak był piąty na próbie. Na dwóch kolejnych odcinkach zwyciężył, a Sordo był trzeci. Niestety do końca dnia było już tylko gorzej. Defekty samochodów wszystkich trzech kierowców Hyundaia spowodowały spadek w dół tabeli wyników.

2017 FIA World Rally Championship Round 03, Rally Mexico 08-12 March 2017 Dani Sordo, Marc Marti, Hyundai i20 Coupe WRC Photographer: Austral Worldwide copyright: Hyundai Motorsport GmbH

Drugiego dnia trzy pierwsze odcinki padły ich łupem – dwa wygrał Sordo, jeden Neuville. Dzięki temu, ten drugi kierowca już przed serwisem był trzeci w klasyfikacji generalnej. Do końca dnia plasował się w oesowej czołówce. Sordo utrzymywał tempo pierwszej piątki. Ostatnim zwycięstwem Neuville’a był najlepszy czas na Power Stage, dzięki czemu zdobył dodatkowe trzy punkty.

Ostatecznie rajd zakończył na trzeciej pozycji. Hayden Paddon jadąc równym tempem drugiego dnia rajdu zajął na koniec piąte miejsce, Dani Sordo był ósmy.

Thierry Neuville: Mogę jedynie powiedzieć, że jestem naprawdę szczęśliwy z miejsca na podium w Meksyku. Dedykuję to całemu zespołowi Hyundai Motorsport, który wspierał mnie po dwóch pierwszych rozczarowujących startach. Na Monte i w Szwecji pokazałem, że jestem szybki, ale było frustrująco. Świetnie jest wrócić na podium i zdobyć punkty na Power Stage. Zespół ciężko pracował w ten weekend i naprawił samochód po piątkowych problemach. Pokazali upór i determinację, a my znaleźliśmy się na podium. Dziękuję im za to.

2017 FIA World Rally Championship Round 03, Rally Mexico 08-12 March 2017 Thierry Neuville, Nicolas Gilsoul, Hyundai i20 Coupe WRC Photographer: Sarah Vessely Worldwide copyright: Hyundai Motorsport GmbH

Hayden Paddon: Nie mam za dużo do powiedzenia po tym rajdzie. Mieliśmy trochę problemów. Mogliśmy jechać tylko na pierwszą piątkę, ale gdybyśmy mieli więcej szczęścia to była szansa na lepszą lokatę i na podium. Dobrze jest wrócić na szuter. Szkoda, że nie pokazaliśmy się z lepszej strony. Będziemy kontynuować pracę i liczę, że wrócimy wkrótce do czołówki. Następna jest Korsyka, gdzie mam nadzieję na lepszy wynik.

Dani Sordo: Cieszę się, że ukończyłem ten rajd, ale staram się znaleźć jakieś pozytywy. Dla mnie to nie był łatwy weekend. Znowu mieliśmy problemy, które nie pozwalały nam na mocny atak. W niedzielę rano nie działały wycieraczki, co było interesujące ze względu na opady deszczu. Cieszę się, że zdobyłem jeden punkt na Power Stage. Nie mieliśmy szczęścia w Meksyku i teraz skupiamy się na następnej rundzie, Rajdzie Korsyki.

Po Rajdzie Meksyku zespół Hyundai Motorsport jest trzeci w klasyfikacji generalnej za M-Sportem i Toyotą. Najwyżej sklasyfikowanym kierowcą jest czwarty Dani Sordo, a za nim piąty Thierry Neuville. Przed nami jeszcze dziesięć rajdów, w których do zdobycia są jeszcze dziesiątki punktów.

Wyniki Rajdu Meksyku 2017:

1. K. Meeke / P. Nagle (Citroën C3 WRC) 3:22:04.6
2. S. Ogier / J. Ingrassia (Ford Fiesta RS WRC) +13.8
3. T. Neuville / N. Gilsoul (Hyundai i20 WRC) +59.7
4. O. Tanak / M. Jarveoja (Ford Fiesta RS WRC) +2:18.3
5. H. Paddon / J. Kennard (Hyundai i20 WRC) +3:32.9
6. J. Latvala / M. Anttila (Toyota Yaris WRC) +4:40.3
7. J. Hänninen / K. Lindstrom (Toyota Yaris WRC) +5:06.2
8. D. Sordo / M. Marti (Hyundai i20 WRC) +5:22.7

Poprzedni wpis Następny wpis