Hyundai zdominował Szwecję. Thierry Neuville liderem mistrzostw świata

15-18 February 2018
Thierry Neuville, Nicolas Gilsoul, Hyundai i20 Coupe WRC

Photographer: Austral
Worldwide copyright: Hyundai Motorsport GmbH

Belg Thierry Neuville zwyciężył w Rajdzie Szwecji jako trzeci kierowca spoza Skandynawii w historii WRC. Jednocześnie dzięki temu został liderem rajdowych mistrzostw świata i tę samą pozycję dał zespołowi Hyundaia.

Kierowcy Hyundai Motorposrt dominowali w Szwecji od samego początku. Choć na pierwszych dwóch odcinkach specjalnych karty rozdawali kierowcy Toyoty, to od trzeciego liderem został Neuville, który nie oddał tej pozycji do samej mety. Pierwszy etap rajdu zakończył się pozycjami 1, 2, 3 dla kierowców koreańsko-niemieckiego teamu. Neuville, Mikkelsen i Paddon mieli za sobą tylko zawodników teamu Citroëna.

Jeden z nich podjął walkę z ekipą Hyundaia – Craig Breen, który ostatecznie wyprzedził dwóch i zameldował się ma mecie na drugim miejscu. Trzecią pozycję wywalczył Andreas Mikkelsen. Hayden Paddon zgasił silnik na jednym z ostatnich odcinków specjalnych przez co spadł z czwartego na piąte miejsce za Esapekkę Lappiego. Różnica pomiędzy nimi wyniosła zaledwie 8,6 s.

2018SWEDEN_HEM_227

Thierry Neuville: To niesamowity weekend. Nie spodziewaliśmy się, że będziemy tak szybcy. Zespół i samochód dali nam szansę na zwycięstwo. Zasłużyliśmy na to w zeszłym roku, a w tym jeszcze bardziej. Wszyscy w ekipie są bardzo zaangażowani i dali z siebie wszystko. Jestem zadowolony z tego weekendu i czekam na kolejne rajdy.

Andreas Mikkelsen: Miło jest wywalczyć podium. To moje pierwsze dla Hyundaia. Odcinek przejechałem czysto. Jeśli chcesz zdobyć maksymalną ilość punktów na Power Stage, to musisz wszystko zaryzykować. Gdy jesteś na podium, granica jest bardzo cienka.

2018 FIA World Rally Championship Round 02, Rally Sweden 15-18 February 2018 Thierry Neuville, Nicolas Gilsoul, Hyundai i20 Coupe WRC Photographer: Austral Worldwide copyright: Hyundai Motorsport GmbH

Dzięki znakomitemu występowi kierowców, ekipa Hyundai Motorsport zdobyła równe 40 punktów w Szwecji i wyprzedziła jednym punktem Toyotę w klasyfikacji generalnej zespołów. Natomiast Neuville jako lider ma 10 punktów przewagi nad Sebastienem Ogierem, który ukończył ten rajd dopiero na 10. miejscu.