Wybierz markę

Leaderboard Report sporządzony przez Navigant Research wskazuje, że Ford jest numerem jeden w przemyśle motoryzacyjnym pod względem strategii rozwoju i wprowadzenia do użytkowania samochodów autonomicznych. Co to oznacza dla nas, kierowców?

Chociaż w walce o pozycję lidera w kategorii pojazdów autonomicznych walkę toczy kilkunastu producentów, w tym nie tylko marki motoryzacyjne. Jak się okazuje, obecnie liderem jest Ford, który według niezależnych szacunków dysponuje strategią o potencjalnie największej skuteczności.

Rozwój pojazdów autonomicznych następuje dzięki intensywnej konkurencji szybciej, niż moglibyśmy sądzić jeszcze kilka lat temu. Jak się okazuje, Ford ma niebywale szybkie tempo. Już w 2016 roku CEO Forda zapowiedział, że pierwsze autonomiczne samochody z niebieskim owalem trafią do sprzedaży już w 2025. Na dodatek plany Forda nie są przeznaczone wyłącznie najbogatszym. Mogłoby się wydawać, że tak nowoczesna technika będzie droga. Ford jednak chce, by samochody autonomiczne były dostępne dla wszystkich.

Testowy autonomiczny Ford Mondeo / Fusion
Testowy autonomiczny Ford Mondeo / Fusion

Realizacja tego ambitnego planu nabrała rozmachu już w tym roku. Ford ogłosił, że zainwestował w startup Argo AI – uwaga – miliard dolarów. Tak, nie milion, nie sto milionów, ale gigantyczną kwotę miliarda dolarów. Czym jest ten potężnie doinwestowany startup? Jest to firma, która zajmuje się pracami nad sztuczną inteligencją. Firmę tę założyli wspólnie byli przewodniczący zespołów do spraw rozwoju automatyzacji jazdy samochodów Google’a i Ubera.

Ford zapowiedział, że obecnie zespół, który do końca roku ma zostać rozwinięty o 200 nowych pracowników, ma doprowadzić do stanu gotowości pojazdy autonomiczne poziomu 4 już w 2021 roku. Poziom 4 oznacza pełną automatyzację jazdy, ale z wyłączeniem niektórych sytuacji ekstremalnych. Poziom 5 jest obecnie odległą perspektywą. Do poruszania się po drogach publicznych wystarczy poziom 4. Zapewni on maksimum bezpieczeństwa.

Ile będą kosztować autonomiczne Fordy? Tego na razie nie wiemy i trudno to nawet szacować. Jednak już teraz zaawansowane systemy automatyzujące jazdę dostępne są już teraz, chociażby w modelach Edge czy Mondeo. Aktywne tempomaty, automaty do parkowania – to wszystko możesz mieć w swoim samochodzie już teraz.

Umów się na jazdę testową Fordem Mondeo i sprawdź jego zaawansowane funkcje już teraz!

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!