Hyundai Motor ujawnił kolejne szczegóły dotyczące nowego Hyundaia KONA N. Pierwszy SUV o wysokich osiągach będzie oferowany z ośmiobiegową dwusprzęgłową skrzynią biegów i silnikiem 2,0 turbo o mocy 280 KM

Hyundai KONA N stanie się najnowszym członkiem rodziny Hyundai N – wysokowydajnej linii Hyundaia inspirowanej sportami motorowymi. Model łączy bezkompromisowe osiągi modelu N z komfortem i wygodą SUV-a. Miłośnicy osiągów docenią silnik 2.0 T-GDI o mocy 280 KM. Nowy, wyższy moment obrotowy w większym stopniu wykorzystuje potencjał silnika w codziennych sytuacjach na drodze. Nowa charakterystyka silnika poprawia przyspieszenie w zakresie średnich i wysokich prędkości. Zapewnia także niezmiennie wysokie osiągi, niezależnie od panującej temperatury zewnętrznej.

Skrzynia N DCT: Specjalnie opracowana do jazdy z wysokimi osiągami

N DCT to ulepszona wersja opracowanej przez firmę skrzyni 8DCT, ośmiobiegowej dwusprzęgłowej przekładni typu mokrego. Aby dostosować skrzynię do modeli N, zwiększono jej trwałość, dzięki czemu może sprostać właściwościom pojazdów o wysokich osiągach. W połączeniu z 2-litrowym silnikiem T-GDI, skrzynia zapewnia doskonałe osiągi, dzięki zastosowaniu specjalnych przełożeń. Jednostkę sterującą skrzyni biegów skalibrowano specjalnie dla modeli N, co skutkuje szybszą zmianą biegów i szeregiem wyczynowych funkcji jazdy.

Więcej o Nowym modelu Hyundai KONA

Sportową, automatyczną skrzynię biegów N DCT po raz pierwszy zaprezentowano w modelu VELOSTER N, oferowanym w Ameryce Północnej i Korei. W wyniku wielu cennych opinii zebranych od użytkowników modeli N, nowa skrzynia pojawiła się także w ofercie nowego Hyundaia i30 N.

Mokra przekładnia zapewniająca lepsze chłodzenie podczas jazdy torowej

Dwusprzęgłowa przekładnia typu mokrego DCT jest strukturalnie podobna do manualnej skrzyni biegów. Dzięki temu zachowana została niemal niezmienna wydajność w dostarczaniu mocy i reakcji zmiany przełożeń. W przeciwieństwie do dwusprzęgłowej przekładni typu suchego, mokra skrzynia DCT wykorzystuje dwie elektryczne pompy olejowe. Mają one na celu zmniejszenia tarcia między ruchomymi częściami i lepszego chłodzenia sprzęgła, umożliwiając w ten sposób przeniesienie momentu obrotowego przez skrzynię biegów.

Elektryczny układ dwóch pomp oleju składa się:

  • z pompy olejowej o wysokim wydatku, która odpowiada za sterowanie przekładni i chłodzenie sprzęgła
  • z wysokociśnieniowej elektrycznej pompy, która dostarcza olej do akumulatora ciśnienia i zapewnia ciśnienie potrzebne do sterowania zmianą biegów.

Całość sprawia, że dwusprzęgłowa przekładnia DCT typu mokrego może działać przy minimalnych stratach mocy silnika, powodując zauważalną oszczędność paliwa. Nowy zaktualizowany system pomp zwiększa liczbę zastosowań mokrej skrzyni N DCT. Sprawia to, że jest to optymalny wybór dla silników z wysokim momentem obrotowym. System zapewnia lepsze osiągi, dzięki zwiększeniu dopuszczalnego maksymalnego momentu obrotowego, a podniesienie efektywności pracy całej skrzyni pozwoliło na uzyskanie maksymalnego dostępnego przyśpieszenia, pozwalającego w pełni cieszyć się jazdą.

Poza zwiększonymi osiągami, N DCT poprawia również dynamikę jazdy. Olej chłodzący konsekwentnie utrzymuje sprzęgło w optymalnej temperaturze roboczej, zapobiegając przegrzaniu podczas intensywnej jazdy lub pokonywaniu tras z maksymalnym obciążeniem. N DCT gwarantuje płynną i stabilną podróż także na zatłoczonych drogach lub stromych wzniesieniach, gdzie przekładnia podlega zwiększonemu wysiłkowi.

N DCT wprowadza jeszcze więcej zaawansowanych funkcji jezdnych

N DCT oferuje wysokowydajne funkcje, które znajdą zastosowanie u entuzjastów sportowej jazdy. Funkcje: N Power Shift, N Grin Shift i N Track Sense Shift zwiększają możliwości samochodu dzięki zastosowaniu dedykowanego trybu przełożeń biegów.

  • N Power Shift (NPS) włącza się, gdy samochód przyspiesza wykorzystując 90 procent gazu, zmniejszając moment obrotowy podczas zmiany biegu na wyższy, aby zapewnić maksymalną moc na koła. Tryb zwiększa przyjemność z jazdy, sprawiając wrażenie „odpychania” podczas zmiany biegu na wyższy. Towarzyszący dźwięk wydobywający się z układu wydechowego podkreśla sportowe osiągi.
  • N Grin Shift (NGS) maksymalizuje osiągi silnika i skrzyni DCT przez 20 sekund. Aby uzyskać maksymalne przyspieszenie, samochód bezpośrednio przełącza się na odpowiedni bieg. Aby aktywować tryb, kierowca naciska specjalny przycisk na kierownicy, z kolei na zestawie wskaźników rozpoczyna się odliczanie wskazujące czas do zakończenia działania funkcji. Po zakończeniu „doładowania” kierowca musi odczekać co najmniej 40 sekund, aby móc ponownie skorzystać z możliwości N Grin Shift. Funkcja N Grin Shift (NGS) pozwala kierowcy wykorzystać cały potencjał samochodu za pomocą jednego przycisku. Na przykład w trakcie przejazdów na torze wyścigowym w celu uzyskania najlepszego czasu okrążenia lub w trakcie wyprzedzania.
  • N Track Sense Shift (NTS) optymalizuje adaptacyjną zmianę biegów do jazdy torowej, skupiając uwagę kierowcy na prowadzeniu pojazdu. Tryb rozpoznaje optymalne warunki do dynamicznej jazdy na torze wyścigowym oraz uruchamia się automatycznie. Na podstawie zebranych danych z wyczynowej jazdy i zachowania kierowcy, samochód dobiera odpowiedni bieg, synchronizuje zmianę przełożeń, dając kierowcy optymalne osiągi.

Dedykowane funkcje skrzyni N DCT są dodatkiem do pięciu różnych trybów jazdy: Normal, Eco, Sport, N i Custom.

W przeciwieństwie do tradycyjnych pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, w Hyundaiach wyposażonych w skrzynię N DCT, kierowca może aktywować funkcję pełzania. Kiedy funkcja jest wyłączona, a samochód stoi na biegu D, samochód nie toczy się automatycznie po zwolnieniu pedału hamulca. W zależności od kierowcy, funkcja może zostać wykorzystana, aby zwiększyć komfort i wygodę. Tryb pełzania można aktywować lub dezaktywować za pomocą ustawień trybu N custom.

Hyundai KONA N oferuje kierowcom możliwość przełączenia się na tryb ręczny skrzyni biegów, dzięki wykorzystaniu łopatek umieszczonych za kierownicą lub gałki zmiany biegów. Komputer zapobiegnie automatycznej zmianie biegu na wyższy, w momencie osiągnięcia limitu obrotów. W ten sposób sterowanie ręczne pozwala kierowcy utrzymać wysokie obroty, aby uzyskać jeszcze więcej sportowych wrażeń z jazdy.

N DCT kończy obszerny program testów

Skrzynię N DCT testowano w fazie rozwoju na legendarnym torze Nürburgring-Nordschleife przez około 1350 okrążeń pod kątem wytrzymałości. Dwusprzęgłową przekładnię typu mokrego DCT zoptymalizowano pod kątem najwyższej wytrzymałości, aby sprostać wymaganiom pojazdów o wysokich osiągach.

Kultowy tor wyścigowy Nürburgring to jako jeden z najtrudniejszych torów wyścigowych na świecie.

Charakterystyczny obiekt z 73 zakrętami i 20,8 kilometrami asfaltu, wykorzystywany jest nie tylko jako tor wyścigowy. Pełni także funkcję siedziby centrum testowego Hyundai. Marka przeprowadza na torze próby trwałości modeli Hyundai. Każdy samochód biorący udział w testach, pokonuje Nürburgring co najmniej 480 razy (10 000 km) w warunkach suchych i mokrych. Symuluje to do 180 000 km jazdy w ciężkich warunkach zaledwie w ciągu sześciu tygodni. Kompilacja przyspieszania, gwałtownego zwalniania i mocnego pokonywania zakrętów testuje samochody do granic możliwości. Zmienna nawierzchnia i liczne pochylenia zapewniają najwyższą wydajność nawet w niesprzyjających warunkach.

 

Jeżeli chcesz być na bieżąco Zostaw Swoje Dane

 

Poprzedni wpis Następny wpis