Lux Perpetua, czyli światłość wiekuista, wg Watykanu  XXI wieku to…. samochód elektryczny. W Światowym Dniu Ochrony Środowiska Nissan dostarczył do Watykanu elektrycznego Nissana LEAF, symbol dążenia do neutralności węglowej.

Zeroemisyjny LEAF, pierwszy na świecie samochód elektryczny produkowany na masową skalę, odebrał kardynał Giuseppe Bertello, prezydent Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.

Dar nawiązuje do uruchomienia przez Watykan Platformy Działania Laudato si’, której intencją jest zapewnienie zrównoważonego ekologicznie sposobu funkcjonowania instytucji katolickich w ciągu siedmiu najbliższych lat, a której nazwa pochodzi od ogłoszonej w 2015 roku przełomowej encykliki papieża poświęconej środowisku naturalnemu.

Dekarbonizacja Watykanu

Dyrektor zarządzający Nissana we Włoszech, Marco Toro, który podczas specjalnej ceremonii w Watykanie wręczył kluczyki do białego egzemplarza modelu LEAF, powiedział: „Jestem zaszczycony mogąc w imieniu Nissana wspierać Stolicę Apostolską na drodze ku dekarbonizacji jej działalności – celowi, który przyświeca również naszej firmie.”

„Pracujemy na rzecz doprowadzenia udziału samochodów zelektryfikowanych w naszej sprzedaży w Europie do poziomu 75% w 2023 roku i pełnego zelektryfikowania naszej gamy modeli w latach 30. XXI wieku. To wyraźne dziedzictwo Nissana LEAF, pierwszego na świecie samochodu elektrycznego produkowanego na masową skalę. 530 tys. egzemplarzy tego modelu zmniejszyło emisję CO2 o ponad 2,8 mln ton, jeżdżąc po drogach całego świata”1 – dodał.

Nissan LEAF jest oferowany w dwóch wariantach pojemności akumulatora. Wyposażoo go w technologię e-Pedal, która pozwala na jazdę przy pomocy jedynie pedału przyspieszenia. Zakład produkujący ten model na rynek europejski znajduje się w Sunderland w Wielkiej Brytanii. Nissan ogłosił niedawno plany trzykrotnego zwiększenia własnej produkcji energii odnawialnej w tej placówce, do poziomu 20% całkowitego zapotrzebowania, co wystarczy do wyprodukowania każdego egzemplarza modelu LEAF sprzedawanego w Europie.

Kiedyś osiołek, dzisiaj Nissan LEAF

Ben Greenwood, brytyjski konsul generalny w Mediolanie i Dyrektor Departamentu Handlu Międzynarodowego (DIT) na Włochy, powiedział: „W ramach naszej kampanii na rzecz czystego rozwoju, w przededniu szczytu COP26 w Glasgow oraz tegorocznej mediolańskiej konferencji Pre-COP, nasz departament z dumą wspiera Nissana w Europie w dążeniu do osiągnięcia pełni zrównoważonej mobilności wraz z elektryfikacją całej gamy pojazdów firmy do początku lat 30. XXI w.”

„Dzisiejsze wydarzenie jest dowodem naszej chęci współpracy ze Stolicą Apostolską w dążeniu do realizacji celów zrównoważonego rozwoju, jak również potwierdzeniem zaangażowania Watykanu w cel doprowadzenia do zeroemisyjności do 2050 roku. Dążenia te są elementem szerszych starań Papieża Franciszka mających na celu ochronę środowiska naturalnego, które zostały nakreślone w encyklice Laudato Si’ „W trosce o nasz wspólny dom” w 2015 roku oraz ogłoszone podczas Szczytu Ambicji Klimatycznych w 2020 roku” – dodał.

0605vaticanleaf

Przyszłość…

Zmierzając do osiągnięcia celu zerowej emisyjności, Nissan zaoferuje zelektryfikowane wersje wszystkich swoich modeli w Europie do końca 2023 roku. Działania te opierają się na dziesięciu latach doświadczeń zdobytych od momentu wprowadzenia na rynek Nissana LEAF, który jest pierwszym na świecie samochodem elektrycznym produkowanym na masową skalę. Wśród zbliżających się premier można wymienić wprowadzenie na rynek całkowicie nowych modeli Qashqai i X-Trail wyposażonych w unikatową technologię e-POWER, w pełni elektrycznego Nissana Ariya oraz bezemisyjnego lekkiego samochodu dostawczego.

Poprzedni wpis Następny wpis