Nissan Qashqai z systemem wspomagającym kierowcę ProPILOT jest już w sprzedaży w polskich salonach za 118 450 zł, wyposażony w silnik Diesla dCi 130 i automatyczną skrzynię biegów Xtronic. Na czym polega to rozwiązanie i jakie daje korzyści?

ProPILOT to pakiet systemów kontrolujących układ kierowniczy, przepustnicę odpowiedzialną za przyspieszanie oraz hamulce. Wspomaga kierowcę odciążając go z prowadzenia auta po jednym pasie ruchu na drogach o łagodnych zakrętach, w domyśle w polskich warunkach są to autostrady i drogi ekspresowe. Podróże autostradami należą do najbardziej nużących, a jednocześnie niebezpiecznych z uwagi na spadek koncentracji. Dzięki systemowi ProPILOT kierowca będzie czuł się nie tylko bardziej komfortowo ale i bezpieczniej.

Po uruchomieniu ProPILOT przyciskiem na kierownicy samochód przejdzie w tryb półautonomiczny. Utrzyma zadaną prędkość, dostosuje ją do pojazdu poprzedzającego by zachować bezpieczny odstęp, a nawet zatrzyma się jeżeli zajdzie taka potrzeba. Utrzyma także pojazd w obrębie swojego pasa ruchu, ale nie będzie to jazda bez kierowania. Jeżeli kierowca przez dłuższy czas nie będzie reagował na korekty systemu lub zdejmie ręce z kierownicy, wówczas pojawi się ostrzeżenie sugerujące przejęcie sterowania lub przerwę na odpoczynek.

System ProPILOT sprawdzi się nie tylko na autostradach, ale również na drogach o dużym natężeniu ruchu, na przykład w korkach dzięki możliwości kontrolowania prędkości do i od zatrzymania. Po zatrzymaniu pojazdu na nie dłużej niż 3 sekundy auto samo wznowi jazdę. W innym przypadku zrobi to kierowca na żądanie, wciskając przycisk na kierownicy lub pedał gazu.

Informacja o statusie systemu ProPILOT jest podawana na wyświetlaczu między tarczami zegarów w zestawie wskaźników. Wizualnym ostrzeżeniom towarzyszy dźwięk alarmu.

Nissan Qashqai może być wyposażony w tę technologię pod warunkiem, że będzie to wersja nie niższa niż NConnecta (wówczas ProPilot jest opcją za 6600 zł) i wyposażona w silnik wysokoprężny dCi 130 oraz automatyczną skrzynię biegów Xtronic. Minimalna cena Qashqaia z ProPILOT to 118 450 zł. W wyższych standardach zaczynając od Tekna system ten jest oferowany w standardzie.

Poprzedni wpis Następny wpis