W pełni elektryczny Nissan Ariya stanowi ważny krok w transformacji Nissana, w ramach której firma ma ponownie koncentrować się na swoich kluczowych atutach, w tym na pojazdach zelektryfikowanych i SUV-ach.

„Stworzyliśmy Nissana Ariya jako odpowiedź na aspiracje i praktyczne potrzeby dzisiejszych klientów” – powiedział prezes zarządu Nissana Makoto Uchida. „Łącząc nasze atuty w postaci pojazdów elektrycznych i crossoverów, jest to wizytówka nowej ery ekscytacji i designu Nissana„.

Ariya wyznacza początek realizacji planu Nissana, by w ciągu 18 miesięcy wprowadzić na rynek 12 nowych modeli. Całkowicie nowy crossover pokazuje zaangażowanie firmy Nissan w zaspokajanie zapotrzebowania klientów na nowe, zelektryfikowane, autonomiczne i połączone technologie.

Nissan Ariya exterior front_1_light on-1200x800Nissan spodziewa się, że do końca roku obrotowego 2023 sprzedaż samochodów w pełni elektrycznych i zelektryfikowanych e-POWER przekroczy 1 milion sztuk rocznie. Do tego czasu firma zamierza również wprowadzić autonomiczne technologie napędowe w ponad 20 modelach na 20 rynkach i sprzedać ponad 1,5 miliona pojazdów wyposażonych w te rozwiązania.

Jak wygląda ta nowość?

W Nissanie Ariya znalazło się wszystko to, co Nissan ma najlepszego do zaoferowania pod względem stylu i technologii – aspektów, które uzupełniają się wzajemnie tworząc idealną kombinację estetyki i funkcjonalności. Zastosowanie platformy stuprocentowo elektrycznego samochodu wyeliminowało fundamentalne ograniczenia i pozwoliło projektantom przyjąć nowe podejście do poszczególnych elementów pojazdu.Stylistyka modelu Ariya jest pierwszym „punktem styku” z koncepcją Nissan Intelligent Mobility, sygnalizującym istotne przeformułowanie zasad projektowania samochodów marki Nissan. Ta nowa filozofia jest oparta na ponadczasowym japońskim futuryzmie – tak Nissan określa wybitnie japońskie podejście cechujące się minimalizmem, ale w zdecydowanie nowoczesnej odsłonie. Projektanci realizują to podejście poprzez atrybuty samochodu elektrycznego, który można opisać słowami: elegancki, seksowny i spójny. Towarzyszą im zaawansowane rozwiązania stylistyczne i funkcjonalne, pozwalające cieszyć się jazdą i użytkowaniem auta z zupełnie nowej perspektywy.

Nissan Ariya front quarter_2-1200x800

Zgodnie z japońską koncepcją iki, wyrażającą się poprzez szykowną nowoczesność modelu Ariya, przód prezentuje konsekwentną, elegancką i świeżą estetykę. Najważniejszym jego elementem jest tzw. tarcza, która w samochodzie elektrycznym zastąpiła kratę wlotu powietrza. Tarcza, w której tradycyjny trójwymiarowy japoński wzór kumiko prześwieca spod gładkiej powierzchni, osłania czujniki wykorzystywane przez funkcje systemu ProPILOT oraz system inteligentnego kluczyka, nie zakłócając estetycznej spójności przodu auta.

Przeprojektowane logo marki Nissan znajduje się pośrodku aerodynamicznej tarczy, odznaczając się na niej dzięki podświetleniu 20 diodami LED. Nowe logo reprezentuje pasję i zaangażowanie Nissana na rzecz innowacyjności przejawiającej się w kwestionowaniu konwencjonalnego podejścia. Zachowano w nim zarówno okrąg „słońca”, jak i poprzeczną belkę, okazując szacunek dziedzictwu firmy. Zasygnalizowano jednak także drogę ku przyszłości opartej na usługach mobilności oraz elektryfikacji.

Nissan Ariya luggage_outdoor background-1200x800Dolna część tarczy jest otoczona subtelnym podświetleniem, które uaktywnia się – podobnie jak podświetlenie logo – gdy Ariya jest gotowa do jazdy. Cienkie reflektory w technologii LED mają formę czterech 20 milimetrowych miniprojektorów. Towarzyszą im sekwencyjne kierunkowskazy układające się w zaprojektowany na nowo motyw litery V.

Niska i smukła linia dachu sprawia, że widziana z profilu Ariya wydaje się przecinać powietrze. Sportowe pięcioramienne 19 calowe aluminiowe obręcze kół (w zależności od wersji wyposażenia dostępne są również koła 20 calowe) podkreślają dynamiczną sylwetkę i sportowy charakter samochodu.

Pojedyncza, niczym niezakłócona pozioma linia biegnąca wzdłuż boku nadwozia łączy jego przedni i tylny pas. Potęguje ona wrażenie jednostajnego ruchu, dodając sylwetce zarówno urody, jak i dramatyzmu.

Nissan Ariya rear quarter_3-1200x800Tył modelu Ariya prezentuje się równie intrygująco, za sprawą mocno zakrzywionego słupka C, który płynnie przechodzi w klapę bagażnika. Jednoczęściowy pas tylnych świateł nie zdradza swojej funkcji w zaparkowanym samochodzie, natomiast w trakcie jazdy jest w całości podświetlony na czerwono. Przetłoczenia na tylnych błotnikach i wysoko zamontowany spojler dachowy sygnalizują imponujące możliwości samochodu elektrycznego.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!