Jeep jest fantastycznym przykładem jak z typowego modelu amerykańskiej motoryzacji w której liczy się głównie wrażenie, a nie jakość, stworzono model konkurujący z najlepszymi.

Amerykański styl jest dość oryginalny, żeby nie powiedzieć dość ubogi. Gdy jesteśmy w Hotelach w Las Vegas, czy nawet w parku Disneyland widzimy fantastyczne formy zabytków czy rzeźb, które okazują się tandetną platikową wytłoczką. Gdy wchodzimy do restauracji McDonald’s brak nam stylu restauracji, do jakiej przyzwyczailiśmy się w Europie, jest tylko… “menu do zapchania brzucha”. To, że inaczej postrzegamy reczywistość widać wyraźnie na przykładzie Disneylandu w Paryży, gdzie skopiowano parki rozrywki z USA, ale… dodano restauracje zamiast fast foodów, aby uczynić to miejsce bliższe standardom i wymogom Europejczyka.

Podobnie było z samochodami Jeep. Doskonałe rozwiązania z zakresu napędu i ogromne, typowe dla USA, silniki były opakowane tandetnymi karoseriami, a wykończenie tapicerskie było bogate, ale kiczowate i bez stylu. Przypomonało to jakbyśmy gumofilce dla rolnka wykonali ze skóry aligtora: Funkcjonalność – duża, bogactwo wykończenia – duże, ale całość kicz. Zmieniło się to jednak po połączeniu z włoskim stylem, gdy fajny pomysł i wysokie technologie, otrzymały jeszcze desigu i styl włoskich mistrzów. Dla mnie osobiście Jeep przed połączeniem z włoskim koncernem Fiat (rok 2014) i w chwili obecnej to dwa śwaty. Co ważne jest to zarówno kontynuacja marki Jeep, ale też wykonanie kroku w kierunku gustom klientów o wyższym niż ameykański gust. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego modelu…

All-new 2021 Jeep Grand Cherokee L Overland

Kiedy w 1992 roku Grand Cherokee zadebiutował na rynku, Jeep przedstawił model, jakiego świat dotychczas nie widział. Najsłynniejszy SUV wszechczasów szybko stał się synonimem ekskluzywnego designu i bezkompromisowych zdolności terenowych. 30 lat później, nowy Jeep Grand Cherokee L 2021 podnosi poprzeczkę w dziale tych modeli, w zakresie luksusowego wyposażenia i rewelacyjnych osiągów.

Inspiracją dla proporcji nowego Grand Cherokee L był oryginalny Wagoneer, pierwszy pełnowymiarowy luksusowy SUV marki Jeep. Smukły profil Grand Cherokee L posiada wydłużony przód dający wrażenie ruchu i gotowości do działania. Lekko ścięta, pochylona do przodu osłona chłodnicy optycznie wydłuża maskę i stanowi ukłon w stronę kultowego designu Wagoneera. Obniżony, zwężony dach poprawia właściwości aerodynamiczne i osiągi bez uszczerbku dla przestrzeni ładunkowej i funkcjonalności.

All-new 2021 Jeep Grand Cherokee L Overland

Największych zmian dokonano jeśli chodzi o przód Grand Cherokee L. Nowe, smukłe reflektory LED stanowią punkt centralny i podkreślają techniczny charakter samochodu. Charakterystyczna osłona chłodnicy z siedmioma pionowymi szczelinami jest teraz szersza, posiada większe otwory i elegancką ramkę eksponującą nowoczesne oświetlenie i podkreślającą szerokość pojazdu. Poniżej grilla, nowy przedni pas jest proporcjonalnie większy niż w poprzednich generacjach, funkcjonalnie zaprojektowany przy zachowaniu konkurencyjnego kąta natarcia, z którego słynie Grand Cherokee. Jego geometryczny kształt powoduje, że przód ma nieco bardziej formalny wygląd. Większy otwór z elementami o wyrazistej teksturze ukrywa nowy radar dalekiego zasięgu i inne zaawansowane technologie, w tym aktywne żaluzje sterujące dopływem powietrza chłodzącego pomagające poprawić osiągi na drodze i zmniejszyć zużycie paliwa.

Widok z boku ukazuje nisko przebiegająca linię okien i obszerniejsze szyby, które zapewniają lepszą widoczność i nadają wnętrzu przestronności. Linia dachu wydaje unosić się, dzięki nowym listwom okiennym, zaczynającym się tuż u podstawy lusterek bocznych i biegnącym do końca narożnika i podstawy świateł tylnych. Wykończenie to jeszcze bardziej się wyróżnia, jeśli wybierzemy czarny błyszczący dach Gloss Black, oferowany po raz pierwszy w wersji Overland i dostępny w wyposażeniu standardowym dla wersji Summit. Nowy bagażnik dachowy składa się z pojedynczych, gładko zintegrowanych relingów bocznych nadających mu jednolity wygląd. Listwy i elementy wykończenia ograniczono do minimum, aby nie kolidowały z nowoczesną estetyką pojazdu.

All-new 2021 Jeep Grand Cherokee L Overland

Poszerzony rozstaw kół (większy o 36 mm) podkreśla solidny, pewny siebie wizerunek Grand Cherokee L. Niewątpliwej masywności autu dodają mocno zarysowane nadkola. Opony znajdują się w jednej płaszczyźnie z nadwoziem, podkreślając charakterystyczne trapezoidalne nadkola. Po raz pierwszy w Grand Cherokee, 21-calowe koła są dostępne w standardzie w pakiecie Summit Reserve.

Nawiązując do nowoczesnego stylu, tył samochodu jest dopasowany, a obniżona linia biegnąca wzdłuż niższej krawędzi okna poszerza szybę tylną. Eleganckie, wysoko osadzone tylne światła LED wizualnie rozkładają proporcje tyłu, wzmacniając techniczny aspekt pojazdu. Unikalna linia bezpośrednio pod tylnymi światłami w harmonijny sposób łączy tył i bok nadwozia. Nowy pas tylny i lampy przeciwmgielne LED są podkreślone akcentami współgrającymi z przodem pojazdu i optycznie poszerzającymi tył.

Zoptymalizowane spojlery pionowe na klapie tylnej pomagają zmniejszyć opór na drodze. Kamera cofania ze spryskiwaczem została ukryta w spojlerze tylnej klapy, który zawiera również nowe, umieszczone centralnie światło stop LED. Pozostałe montowane z tyłu elementy, w tym oferowana w standardzie, zintegrowana osłona haka holowniczego i potężne końcówki układu wydechowego idealnie wpasowane w nadwozie nadają elegancki i spersonalizowany wygląd. Modele Overland i Summit są standardowo wyposażone w elektrycznie otwieraną klapę bagażnika, aktywowaną ruchem stopy.

Po raz pierwszy w standardzie, we wszystkich wersjach wyposażenia, Jeep Grand Cherokee dostępny jest z ekskluzywnymi światłami LED klasy Premium, podkreślającymi wyjątkowość modelu.

All-new 2021 Jeep Grand Cherokee L Overland

Reflektory ultraslim z osadzone w błyszczących czarnych oprawach, wraz z poziomymi lampami przeciwmgielnymi slim eksponują poważny charakter przodu i pozwalają natychmiast rozpoznać model Grand Cherokee L zarówno w dzień, jak i w nocy.

Z tyłu, unikatowe reflektory tylne ultraslim dopełniają oświetlenie samochodu. Dodatkowe elementy obejmują podświetlane klamki drzwi i lampkę umieszczoną w lusterku oświetlającą podłoże i są dostępne w wyposażeniu standardowym w odmianach modelowych Overland i Summit.

Wnętrze – wyjątkowe i zaawansowane technicznie wnętrze wyznacza trend  w historii przemysłu samochodowego.

Wnętrze nowej generacji ewoluuje, stając się synonimem elegancji, oferując ręcznie wykonane elementy i bardzo dużą uwagę poświęconą szczegółom oraz nowoczesne udogodnienia, idealnie pasujące do nowego, smukłego i skrojonego na miarę nadwozia.

Jak tylko kierowca i pasażerowi usiądą z przodu, zauważą, że nowe wnętrze Grand Cherokee L jest przestrzenne i symetryczne. Deska rozdzielcza została odpowiednio dopasowana i nachylona, stwarzając poczucie przestronności, podkreślone przez wyrazisty kontrast ciepłych, oryginalnych materiałów i eleganckich nowoczesnych technologii.

2021 Jeep® Grand Cherokee L Overland features the new Uconnect 5 system and its 10.1-inch touchscreen and an all-new driver control center with metal rotary shifter, ride height and Selec-Terrain switches.

Idealna harmonijność linii deski rozdzielczej uzyskana jest dzięki dekoracyjnemu elementowi biegnącemu przez całą długość panelu przedniego. Całości dopełnia strukturalne metalowe wykończenie wydłużające optycznie panel i biegnące ku górze, równoważąc w ten sposób nowe, wąskie otwory wentylacyjne HVAC. Dopełnieniem eleganckiego wykończenia są elementy z naturalnego drewna dębowego o wyraźnych słojach lub drewna orzecha o wyraźnych słojach w pakiecie Summit Reserve. Połączenie drewna, skóry i materiałów metalowych podkreśla poziomy motyw, tworząc wizualne arcydzieło.

Bogaty mix materiałów zestawiono z wyrafinowanym wykonaniem konsoli centralnej, która została przeprojektowana i jest teraz bardziej wygodna i ergonomiczna. Jasna ramka zgrabnie otacza 10,1-calowy wyświetlacz nowej generacji nowego systemu Uconnect 5. Nowością jest także 10,25-calowy bezramkowy ekran cyfrowego zestawu wskaźników z ponad dwudziestoma różnymi menu dostępnymi dla użytkownika, obejmującymi technologie wspomagania kierowcy, takie jak adaptacyjny tempomat, asystent jazdy po autostradzie, asystent jazdy nocnej – system noktowizyjny, system wykrywania senności kierowcy i system rozpoznawania znaków drogowych i odczytywania ograniczenia prędkości (jeśli dostępny). W celu sterowania cyfrowym zestawem wskaźników, Grand Cherokee L wyposażono w nową, wielofunkcyjną kierownicę z łopatkami do zmiany biegów. Wersja modelowa Summit ma w standardzie skórzaną kierownicę Absolute Oak, natomiast pakiet Summit Reserve oferuje elementy wykończeniowe z drewna orzecha.

2021 Jeep® Grand Cherokee L Summit Reserve model features next-generation technologies, including Uconnect 5, the most advanced Uconnect system ever with wireless Apple CarPlay and Android Auto, windshield Head-up Display (as shown), digital rearview mirror, frameless digital cluster, rear seat monitoring camera and an exclusive and premium 950-watt, 19-speaker McIntosh audio sound system.

Konsola została całkowicie przeprojektowana i oferuje teraz nowe błyszczące wykończenie w czarnym kolorze Piano Black. Konsola centralna ma nowe centrum sterujące z podświetlanym, metalowym pokrętłem z technologią haptic feedback, dzięki której da się wyczuć dotykowe kontrolki po włączeniu. Dla podkreślenia autentycznego charakteru Jeepa, dźwignia zmiany biegów posiada prześwit i jest otoczona przełącznikami Selec-Terrain. Nowe, ulepszone uchwyty na kubki zapewniają więcej miejsca, a umieszczony z przodu pojemnik może pomieścić dwa urządzenia bezprzewodowe i jest wyposażony w opcjonalną ładowarkę bezprzewodową, która może ładować dwa urządzenia jednocześnie.

W modelu Grand Cherokee L wprowadzona została zupełnie nowa architektura siedzeń – po raz pierwszy w grupie FCA – z regulacją długości siedziska foteli przedniego rzędu w modelach Overland i Summit. Fotele w pierwszym rzędzie z elektryczną regulacją w 16 pozycjach i pamięcią ustawień oraz podparciem odcinka lędźwiowego są dostępne w wersji Overland oraz w standardzie w wersji Summit. Fotel z funkcją masażu pleców, który obejmuje pięć personalizowanych profili z trzema poziomami intensywności nacisku, jest dostępny w modelu Overland i w standardzie w wersji Summit. Podgrzewane fotele w dwóch pierwszych rzędach o trzech poziomach intensywności i zapewniające indywidualny komfort pasażera, są standardem w modelach Limited i wyższych. Wentylowane fotele w pierwszym rzędzie są dostępne w wersji Limited oraz w standardzie w modelach Overland i Summit. Wentylowane fotele w drugim rzędzie są dostępne w standardzie w pakiecie Summit Reserve.

The all-new 2021 Jeep® Grand Cherokee L Summit Reserve model’s spacious interior features standard 10-inch display screens, including a frameless digital gauge cluster and 10.1-inch Uconnect 5 touchscreen radio, hand-wrapped, quilted Palermo leather and open-pore Waxed Walnut wood accents, all-new LED lighting with ambient features, driver and front passenger seat massage and personalized climate zones.

W tylnej części kabiny pasażerskiej modeli Summit standardowe fotele drugiego rzędu są rozdzielone konsolą, zapewniającą sporą przestrzeń do przechowywania oraz uchwyty na kubki. Została ona zaprojektowana podobnie jak konsola przednia z myślą o funkcjonalności i bezwzględnym zachowaniu miejsca na nogi i stopy dla osób z trzeciego rzędu. We wszystkich modelach tylna część kabiny jest wyposażona w miękkie podłokietniki w kolorze dopasowanym do skórzanych foteli, dodatkowe schowki i uchwyty na kubki, oraz najwyższą w swojej klasie liczbę 12 portów USB typu A i typu C do urządzeń bezprzewodowych.

Pełen zestaw całkowicie nowego, personalizowanego oświetlenia wewnętrznego LED z ustawieniami dziennymi / nocnymi jest teraz standardem we wszystkich modelach. Prawdziwe ambientowe oświetlenie z wyborem pięciu kolorów, po raz pierwszy w FCA, rzuca powabny blask na całą deskę rozdzielczą, jak również na przednie i tylne drzwi. Funkcja ta jest standardem w modelach Overland i Summit, zapewniając spersonalizowane wrażenia estetyczne.

All-new 2021 Jeep Grand Cherokee L Summit Reserve

Komfort pasażerów jest podwyższony w modelach Summit przez zastosowanie czterostrefowej, automatycznej regulacji temperatury z możliwością wyboru różnych poziomów i trybów pracy wentylatorów dla poszczególnych pasażerów z pierwszego i drugiego rzędu. System oferuje również cztery różne ustawienia temperatury. Po raz pierwszy w samochodzie FCA, nawiewy w drugim i trzecim rzędzie, które teraz są wydatniejsze i smuklejsze, umieszczono w słupkach zamiast od góry, aby lepiej rozplanować strefy komfortu pasażerów, bez ograniczania przestrzeni nad głową i widoczności.

Grand Cherokee L wprowadza nowy pakiet premium, Summit Reserve, który wyznacza standardy luksusu w segmencie pełnowymiarowych SUV-ów. Ręcznie szyta, pikowana skóra Palermo Premium, wentylowane fotele w pierwszym i w drugim rzędzie, fotele z pamięcią ustawień i masażem oraz nowa kolorystyka wnętrza Tupelo dodają modelowi wyrazistych szczegółów. Unikatowe w pakiecie Summit Reserve jest również oryginalne woskowane drewno orzechowe z otwartymi porami oraz wysokiej jakości zamszowa tkanina na słupkach A i podsufitce.

FCA, jako jedyny producent samochodów na świecie, może się poszczycić systemem dźwiękowym McIntosh, dostępnym po raz pierwszy w Jeepie Grand Cherokee L, rocznik 2021. Wysokiej klasy system audio McIntosh jest dostępny w modelach Overland i Summit i w standardzie występuje z pakietem Summit Reserve. Zaawansowany, wysokiej klasy system audio, posiada 17-kanałowy wzmacniacz o maksymalnej mocy 950 W oraz 19 głośników, w tym 10-calowy subwoofer, aby otoczyć pasażerów samochodu wysokiej jakości dźwiękiem. Wspólna wizja zespołów projektowych FCA i McIntosh zaowocowała stworzeniem systemu audio Jeepa o tym samym poziomie oryginalności i jakości designu, co sprzęt audio McIntosh przeznaczony do domu. System uwydatnia unowocześniony i ekskluzywny wygląd nowego wnętrza pojazdu. Metalowe akcenty na powierzchniach w kolorze Piano Black, podświetlane logo marki i kultowy niebieski miernik mocy McIntosh stanowią dodatkowy element luksusu we wnętrzu kabiny w nowoczesnym wydaniu.

Modele Overland i Summit obejmują dwuczęściowy, panoramiczny dach CommandView z osłoną przeciwsłoneczną (dostępną w wersji Limited). Model Laredo z kolei, posiada jednoczęściowy dach panoramiczny.

Bogusław Korzeniowski

Poprzedni wpis Następny wpis