Organizacja Euro NCAP rozdała sześć tytułów najbezpieczniejszych aut w sześciu klasach. Jeden z nich trafił do Opla, za znakomicie opracowane auto wielozadaniowe, jakim jest Crossland X.
W corocznym zestawieniu Best in Class Car niezależna organizacja badająca samochody pod kątem bezpieczeństwa przyznaje tytuły najbezpieczniejszych modeli w wybranych klasach. Warto tu jednak zaznaczyć, że jest to zupełnie inny podział niż segmentacja, jaką się zwykle przyjmuje. Samochody dzieli się co do funkcji, a niekoniecznie wielkości czy konstrukcji. W ten sposób, na przykład małe auto rodzinne może być tak samo modelem segmentu A, B jak i C, a nawet crossoverem.
To dlatego też Opel Crossland X został uznany najlepszym samochodem w klasie small MPV, przy czym skrótu MPV nie powinniście rozwijać do określenia minivan, ale do samochód wielozadaniowy. W tej samej klasie znajdują się crossovery, minivany i nawet kombivany, jak Fiat Doblo.
W 2017 roku Opel Crossland X w testach Euro NCAP otrzymał pięć gwiazdek i osiągnął szczególnie dobre wyniki w testach uderzenia w bok pojazdu, w których zdobył maksymalną liczbę punktów za ochronę dorosłych i dzieci w przedziale pasażerskim. Warto też podkreślić, że Crossland X jest samochodem już w standardzie dobrze wyposażonym w zakresie bezpieczeństwa, m.in. komplet poduszek powietrznych czy asystent pasa ruchu.
Poza tym Crossland X oferuje w opcji systemy jeszcze bardziej zwiększające bezpieczeństwo jazdy: alarm przedkolizyjny z funkcją wykrywania pieszych i systemem automatycznego hamowania awaryjnego, system wykrywania zmęczenia kierowcy, reflektory diodowe, panoramiczną kamerę cofania rejestrującą obraz w zakresie 180 stopni czy system ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu.
Dzięki atrakcyjnej sylwetce i korzystnym cenom, rynek dobrze przyjął nowy model Opla, stworzony wspólnie z koncernem PSA. Choć sprzedaż Crosslanda X rozpoczęła się w marcu 2017 roku, klienci odebrali już ponad 80 tys. egzemplarzy.
Wyniki Opla Crosslanda X w Euro NCAP:
- Ochrona pasażerów dorosłych: 85%
- Ochrona dzieci: 84%
- Ochrona pieszych: 62%
- Systemy bezpieczeństwa: 57%
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qCfDT3Qtrzk[/youtube]