Pierwszym elektrycznym samochodem marki Volvo ma być model XC40. Premiera już 16 października. Oczywiście producent skupił się nie tyle na zasięgu czy wydajności, ile na bezpieczeństwie.

Choć Volvo XC40 w wersji elektrycznej korzysta z tej samej płyty podłogowej CMA, to jednak specjalnie przygotowanej do montażu baterii. Ma się ona mieścić w aluminiowej klatce, która stworzy dodatkową strefę bezpieczeństwa. Gdyby doszło do wypadku, bateria ma nie doznać żadnego zgniecenia. Całe nadwozie również jest wzmocnione z uwagi na wyższą masę układu napędowego.

Volvo XC40 BEV design sketch

Samochód jako pierwszy w gamie producenta ma być wyposażony w Advanced Driver Assistance Systems (ADAS). Jest to aktywna ochrona pojazdu przed kolizjami w zakresie 360 stopni. Kamery i czujniki mają monitorować otoczenie i wysyłać sygnały do poszczególnych mechanizmów, by zapobiec kolizjom. System ten jest też podstawą to przygotowania do autonomicznej jazdy.

Napęd zostanie zapożyczony z Polestara 2, czyli samochodu sportowego submarki Volvo. Dwa silniki elektryczne, po jednym na oś, prawdopodobnie mogą mieć łącznie moc 408 KM i moment obrotowy 600 Nm. Może to być więc najbardziej dynamiczna wersja XC40 i jednocześnie najdynamiczniejszy SUV marki Volvo.

Producent zdradził też, że w wyniku usunięcia tradycyjnego silnika, wykorzystał miejsce na bagaż pod przednią maskę. Niewielki schowek ma objętość 30 litrów, więc można tam włożyć coś niedużego. Również wnętrze otrzymało kilka dodatkowych schowków.

Volvo XC40 BEV design sketch

Korzenie skandynawskiego designu oparte są na przejrzystości wizualnej i redukcji liczby elementów do niezbędnego minimum. XC40 jest tego doskonałym przykładem – powiedział Robin Page, szef ds. Projektowania w Volvo Cars. – Jego odważna, wyróżniająca się bryła zyska jeszcze bardziej w wersji elektrycznej, która obywa się bez atrapy chłodnicy i rur wydechowych. Nadwozie jest gładkie i pokazuje, jaką drogę obierze nasz design w dobie elektryfikacji.

Poprzedni wpis Następny wpis