miasto, ulica
fot. Tokyoform, lic. CC

Wakacje za nami. Co na rynku samochodowym i w przepisach działo się w drugim miesiącu tego lata?

Polska policja z nowoczesnym symulatorem

W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie został uruchomiony pierwszy kraju symulator jazdy radiowozem. Policjanci będą tu doskonalić swoje umiejętności jazdy pojazdami służbowymi. Trzy stanowiska komputerowe będą pozwalały na przygotowanie między innymi do jazdy w kolumnie, eskorty VIP-ów i tym podobnych. Mają one możliwość symulowania sytuacji typowych, takich jak poruszające się grupy ludzi o różnych poziomach agresji. Oprogramowanie przewiduje także wydarzenia nietypowe, np. spadające ładunki.

Wideorejestratory nielegalne?

Niemiecki sąd zakwestionował legalność używania wideorejstratorów. Wzbudziło to obawy nie tylko kierowców u naszych zachodnich sąsiadów, ale i u nas. Czy to oznacza, że wkrótce w Unii Europejskiej rejestratory zostaną zabronione? Niemiecki sąd orzekł, że nagrywanie ruchu drogowego w celu publikacji w Internecie materiału lub przekazania go policji jest nielegalne.

Specjaliści w Polsce uspokajają. Skoro np. nagranie z kamery przemysłowej może być dowodem w sprawie, to czemu film z wideorejestratora miałby być traktowany inaczej? Warto jedynie zasłonić wizerunek osób, które widoczne są na publikowanych filmach.

Duże zakupy polskiej policji

Komenda Wojewódzka w Lublinie ogłosiła przetarg na 42 samochody terenowe dla policji. Zwycięzcą został Nissan. Dzięki temu polscy policjanci zostali wyposażeni w 42 Nissany Pathfindery. Zakup ten został dofinansowany ze środków programu współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.

Autostrada A1 bez opłat

Autostrada | fot. gddkia.gov.pl
Autostrada | fot. gddkia.gov.pl

Autostrada A1 stała się wolna od opłat drogowych na niektóre dni sierpnia. Za darmo A1 mogliśmy pojechać w weekendy do końca sierpnia. Decyzję taką podjął rząd, ulegając tym samym naciskom kierowców słusznie narzekających na gigantyczne korki przy bramkach.

Takie rozwiązanie stało się dobrym środkiem do zmiecenia problemu pod dywan. Korków nie było, więc kierowcy byli zadowoleni. Sęk w tym, że ta akcja, która prawdopodobnie miała też nieco poprawić wizerunek rządu przyniosła ogromne straty. Szacuje się je na około 20 mln zł.

Oddzielne pasy dla kobiet

Brytyjski ubezpieczyciel specjalizujący się w ubezpieczeniach komunikacyjnych dla kobiet przeanalizował statystyki wypadków drogowych w Wielkiej Brytanii. Na podstawie tej analizy stwierdził, że panie powinny mieć w krytycznych miejscach oddzielne pasy ruchu. Strefy przeznaczone tylko dla kobiet miałyby dzielić się na dwie kategorie. Pierwszym byłyby wspomniane pasy ruchu, które mogłyby zostać namalowane na już istniejących szosach. Drugi typ to już większa inwestycja, wymagająca np. poprowadzenia wiaduktów wyłącznie dla pań nad krytycznymi skrzyżowaniami. Ma to poprawić komfort i bezpieczeństwo kobiet za kierownicą.

Po wakacjach taniej na stacjach paliw

Stacja paliw, stacja benzynowa, dystrybutor (fot. Orlen)
Stacja paliw, stacja benzynowa, dystrybutor (fot. Orlen)

Według analityków ceny na stacjach paliw w Polsce powinny po wakacjach spaść. Obniżki są charakterystyczne dla zbliżającego się okresu. Nie możemy jednak liczyć na rewolucję cenową, a jedynie niewielką korektę.

Poprzedni wpis Następny wpis