Wybierz markę

Stacja paliw, stacja benzynowa, dystrybutor (fot. Orlen)

Nareszcie przyszły wakacje, a razem z nimi spokój na rynku i w przepisach. Mimo to w czerwcu trochę się działo. Zapraszamy na rynkowo-prawne podsumowanie ostatniego miesiąca przed wakacjami.

Motocykle z silnikiem 125 cm3 z manualną skrzynią na kat. B

Już wcześniej rząd rozważał wprowadzenie możliwości poruszania się motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 cm3 dla osób, które mają prawo jazdy kategorii B dłużej niż 3 lata. Miało to jednak dotyczyć jedynie jednośladów z automatycznymi skrzyniami biegów.

W czerwcu odbyło się posiedzenie Sejmu w sprawie nowelizacji o kierujących, podczas którego senatorowie zgłosili poprawkę do nowelizacji mówiącą o tym, że kierowcy powinni móc prowadzić nie tylko pojazdy z automatycznymi skrzyniami, ale również z manualnymi.

Poprawka ta została zaakceptowana. Można więc spodziewać się poruszenia na rynku motocykli, jak również wzrostu liczby jednośladów na polskich drogach. Przepis wejdzie w życie po upływie okresu vacatio legis.

Nie zabieraj niedozwolonej liczby pasażerów

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów bardzo surowo będzie karane przewożenie pasażerów w liczbie przekraczającej tę, która wpisana jest w dowodzie pojazdu. Jeśli w samochodzie osobowym będziecie przewozić przynajmniej 2 osoby więcej, niż jest to dozwolone, a w autobusach bez miejsc stojących 5, możecie stracić prawo jazdy na 3 miesiące. W przypadku jednorazowej recydywy kara również wynosi 3 miesiące bez uprawnień. Trzeci raz to już odebranie prawa jazdy na stałe.

Ostatecznie bez alkotestów

Po kilku tragicznych wypadkach na przełomie 2013 i 2014 roku rząd planował wprowadzenie obowiązkowych alkomatów. Ostatecznie zrezygnował z tego rozwiązania ze względu na jego niską skuteczność w zachodniej części Europy. Zaostrzeniu ulegną za to kary za jazdę pod wpływem alkoholu. Pijanym kierowcom będzie grozić od 3 do 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów. W przypadku ponownego przyłapania na jeździe na podwójnym gazie osoba kierująca ma otrzymać dożywotni zakaz prowadzenia.

Pierwsze parkingi dla motocyklistów

W jednym z centrów handlowych w Warszawie wprowadzono pierwszy system parkingowy przeznaczony specjalnie dla motocyklistów. MotoParking to nie tylko bezpieczeństwo jednośladu, ale przede wszystkim duża wygoda, ponieważ system obejmuje szafki na odzież motocyklową.

Już tylko żółte fotoradary są legalne

Od 28 czerwca mandaty wystawione na podstawie jedynie żółtych fotoradarów będą ważne. Co ciekawe, ITD nie okleja ani nie maluje szarych skrzynek, tylko je demontuje. To wcale nie powinno cieszyć kierowców, ponieważ w ich miejsce pojawi się 100 nowych urządzeń, a także 29 odcinków pomiaru prędkości.

Paliwa rekordowo drogie

Ostatni tydzień czerwca przyniósł rekordowy w tym roku wzrost cen paliw. Nie jest on jednak lokalny. Drogie paliwa w sprzedaży detalicznej to efekt zmian na międzynarodowych rynkach paliw.

Aktualne średnie ceny detaliczne paliw (25 czerwca 2014):

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 5,49
Pb 98 5,74
ON 5,36
LPG 2,41
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!