fot. Marcin Łobodziński

Czerwiec już za nami. Co wydarzyło się na polskich drogach i w przepisach? Zapraszamy na podsumowanie miesiąca.Od lipca przedsiębiorcy odliczą połowę VAT-u od paliwa

1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy podatkowe. Pozwolą one odliczyć połowę VAT-u od paliwa kupowanego przez przedsiębiorców wykorzystujących swoje samochody częściowo służbowo, częściowo do celów prywatnych. Do tej pory właściciele pojazdów używających swoich pojazdów w sposób mieszany, mogli odliczać jedynie połowę stawki podatku VAT od zakupu auta oraz wydatków eksploatacyjnych z wyjątkiem benzyny, oleju napędowego i LPG. Właśnie ta ostatnia kwestia zmieniła się z końcem czerwca.

Monitoring przejazdu na czerwonym świetle dopiero od września

fot. Rafał Warecki

Jeszcze przed wakacjami miał zostać uruchomiony system CANARD monitorujący przejazd na czerwonym świetle. Z 20 instalacji dopiero 14 zostało odebranych, a konieczne są jeszcze testy systemu. Kierowcy mają otrzymywać nie tylko mandat, ale i zdjęcie dokumentujące wykroczenie. Punkty monitorujące przejazd na czerwonym świetle znajdują się w Olkuszu, Pile, Łaziskach Górnych, Markach, Ruśćcu, Zgierzu, Stalowej Woli, Mrokowie, Jabłonnej, Łukowie, Luzinie, Mostach, Komornikach, Polkowicach, Miszewie, Kowalu, Ropczycach, Grębocinie oraz w Zduńskiej Woli. Na razie nie działają, ale już po wakacjach możemy spodziewać się pierwszych mandatów z tych lokalizacji.

Spadek sprzedaży pick-upów na polskim rynku

Sprzedaż samochodów użytkowych typu pick-up maleje w Polsce z każdym miesiącem. To efekt mniej korzystnych przepisów podatkowych. W ubiegłym roku sprzyjały one zakupowi pick-upów.

Kolejnym problemem samochodów tego typu jest zwyczajnie małe zapotrzebowanie. Rynek jest nasycony tymi samochodami po ubiegłorocznych masowych zakupach. Na dodatek obecnie nie ma aż tak wielu poważnych inwestycji w przemyśle drogowym, w związku z czym firmy budowlane nie kupują tych aut tak często jak wcześniej. Sprzedaż pick-upów w Polsce prawdopodobnie poprawi się po uruchomieniu nowych działań rozwijających infrastrukturę.

Ford z tytułem najlepszego silnika roku w kategorii do 1 litra

Jednostka 1,0 EcoBoost to prawdziwa rewelacja, którą Ford stworzył kilka lat temu. Silnik ten nie jest wcale najmłodszą konstrukcją na rynku, a mimo to wciąż zdobywa nagrody w prestiżowych konkursach. Ten rok przyniósł kolejne zwycięstwo w plebiscycie International Engine of the Year w kategorii jednostek napędowych do 1,0 l. Warto tu dodać, że silnik ten zdobył aż 444 punkty, więc nie tylko zwyciężył, ale do tego zmiażdżył konkurencję.

Benzyna wciąż drożeje, olej napędowy w odwrocie

Od ponad 2 miesięcy obserwujemy ciągły wzrost cen paliw. Od kwietnia benzyna zdrożała w sprzedaży detalicznej o ponad 30 groszy za litr. Szybowały także ceny oleju napędowego. W przypadku tego paliwa obserwujemy powolny spadek od czerwca, co jest dobrą tendencją. W długoterminowym prognozowaniu można przewidywać, że ceny na pewno spadną przed jesienią. Rząd może chcieć w ten sposób poprawić nastroje przed wyborami. Podobny mechanizm został wprowadzony przed początkiem bieżącej kadencji.

Aktualne (1 lipca 2015) ceny detaliczne na stacjach paliw:

Pb95: 4,95 zł/l
Pb98: 5,19 zł/l
ON: 4,72 zł/l
LPG: 1,86 zł/l

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!