Wybierz markę

Ostatni miesiąc roku 2014 już za nami. Co ważnego wydarzyło się w polskiej motoryzacji w grudniu? Zapraszamy na podsumowanie.

Święta na drogach znowu fatalne

Policja przedstawiła statystyki okresu bożonarodzeniowego na polskich drogach. W dniach 24-26 grudnia w 229 wypadkach zginęło 30 osób, a 301 zostało rannych. Funkcjonariusze drogówki zatrzymali 584 kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu.

Niestety, tegoroczne statystyki okazały się znacznie gorsze niż ubiegłoroczne. Rok temu w 154 wypadkach zginęło 17 osób, a 174 zostały ranne. Do wzrostu liczby zdarzeń fatalnych w skutkach doszło mimo zintensyfikowanych działań polskiej policji.

Nowe technologie na polskich drogach

Rząd zdecydował o upowszechnieniu nowej technologii budowy dróg w Polsce. Wydano zezwolenie na powstanie 810 km betonowej nawierzchni. Pierwsze nowe jezdnie wykonane z tego materiału powstaną najwcześniej za dwa lata. Cały program rozwoju betonowej infrastruktury przewiduje, że do 2020 roku 27 procent dróg w Polsce będzie wykonanych tą metodą. Na razie mamy ich 572 km.

Immunitet nie ochroni przed mandatem

Rząd prowadzi prace nad ustawą fotoradarową. Dzięki niej posłowie, sędziowie i prokuratorzy będą zobowiązani do płacenia mandatów karnych wystawionych na podstawie zdjęć z fotoradarów. Ustawa wiąże się ze zmianami także dla zwykłych kierowców. Posłowie chcą wprowadzenia kary administracyjnej dla właściciela pojazdu. Ma to ułatwić pracę GITD.

Auta Grupy PGD w finale European Car of the Year 2015

Jury ogłosiło listę finalistów plebiscytu European Car of the Year 2015. Wśród nich znalazły się dwa samochody marek Grupy PGD. Są to Ford Mondeo i Nissan Qashqai. Zwycięzcę poznamy 2 marca 2015 w trakcie międzynarodowego salonu samochodowego w Genewie.

Ward’s 10 Best Engines 2015 – dwa silniki samochodów Grupy PGD na liście zwycięzców

Ward’s Auto jak co roku wybrało 10 najlepszych silników. Jednym z nich został elektryczny silnik z Fuel Cell o mocy 100 kW, pracujący w Hyundaiu Tucsonie FCV. Druga jednostka nie jest zaskoczeniem. To litrowy, trzycylindrowy motor EcoBoost Forda. Silnik ten jest jedną z najbardziej utytułowanych jednostek ostatnich lat.

Ceny paliw wciąż szybko spadają

Stacja paliw, stacja benzynowa, dystrybutor (fot. Orlen)
Stacja paliw, stacja benzynowa, dystrybutor (fot. Orlen)

Jeszcze na początku października średnie ceny benzyny Pb95 wynosiły w Polsce około 5,20 zł. 31 grudnia wartość ta wynosiła już jedynie 4,59 zł. Tendencję spadkową mają także ceny oleju napędowego i autogazu LPG.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!