Wybierz markę

Wypadek (fot. policja.gov.pl)
Wypadek (fot. policja.gov.pl)

Jak co miesiąc podsumowujemy najważniejsze wydarzenia, zmiany w przepisach i przedstawiamy aktualną sytuację na rynku paliw. Zapraszamy na podsumowanie kwietnia.

Tragiczne statystyki Wielkanocy

Tegoroczna Wielkanoc była fatalna pod względem liczby tragicznych wydarzeń na drogach. Doszło do 293 wypadków, w których zginęły 33 osoby, a 381 zostało rannych. Najgorszym dniem była sobota. Tego dnia w 89 wypadkach zginęło 13 osób.

Te statystyki są niestety gorsze od ubiegłorocznych (w poprzednim roku w 205 wypadkach zginęło 18 osób). Znacznie więcej było też pijanych kierowców. Policja zatrzymała 1324 osoby prowadzące na podwójnym gazie, podczas gdy rok wcześniej takich przypadków było 816.

Prawo jazdy kategorii B również na motocykle?

Podkomisja nadzwyczajna, rozpatrująca komisyjny projekt ustawy o kierujących pojazdami, dyskutowała na jednym z ostatnich posiedzeń na temat możliwości rozszerzenia uprawnień prawa jazdy kategorii B. Rozważa się zwiększenie zakresu pojemności oraz mocy jednośladów, którymi mogliby jeździć kierowcy z tą kategorią.

Każdy, kto już widzi siebie na 150-konnym motocyklu, musi niestety ostudzić swój zapał. Uprawnienia zostałyby rozszerzone dla osób, które mają prawo jazdy kategorii B przynajmniej 3 lata, i objęłyby jednoślady o pojemności do 125 cm sześciennych. Na dodatek moc jednostki napędowej nie mogłaby przekraczać 11 kW, a stosunek mocy do masy własnej nie mógłby być większy niż 0,1 kW/kg. Jednoślady objęte tymi przepisami musiałyby mieć skrzynię biegów automatyczną.

Tor w Lublinie zostaje

Słynna sprawa toru kartingowego w Lublinie wydawała się już zamknięta. Tymczasem, jak się okazało, los obiektu nie był wcale przesądzony. Jeszcze w tym sezonie będzie on dostępny dla użytkowników samochodów i motocykli. To efekt udanych negocjacji z obecnym właścicielem toru.

Motorem napędzającym proces likwidacyjny toru byli mieszkańcy osiedla, które powstało obok obiektu. Przeszkadzał im hałas wytwarzany przez odwiedzające to miejsce maszyny, zarówno te amatorskie, jak i przygotowane do sportu.

Wypożycz samochód na chwilę

Smart ForTwo E

Bardzo możliwe, że w Polsce pojawią się wypożyczalnie samochodów podobne do tych, które obecnie oferują w niektórych miastach rowery na krótkie dystanse. Firma Car2 Go Europe chce już w przyszłym roku wprowadzić w polskich miastach wypożyczalnie Smartów z napędem elektrycznym i spalinowym.

Auta można by było wypożyczyć nawet jedynie na kilka minut. Ceny wydają się przystępne, ponieważ w Niemczech stawka za minutę wynosi 29 eurocentów. Prawdopodobnie w Polsce byłaby ona nieco niższa. Zawiera ona wszelkie opłaty, w tym parking i paliwo. Rozwiązanie idealne dla dużych aglomeracji?

BYD kontra Solaris

W kwietniu polskie media motoryzacyjne pisały o sporze dotyczącym przetargu na 10 miejskich autobusów elektrycznych dla Warszawy. Zwycięskim oferentem został chiński BYD. Solaris w oficjalnym oświadczeniu oskarżył Miejskie Zakłady Autobusowe o zły dobór proporcji punktacji, który 90% punktów przyznawał za niską cenę. Według Solarisa powoduje to wybieranie rozwiązań o niskiej jakości.

BYD odpiera te zarzuty, podkreślając swoje ogromne doświadczenie w budowie elektrycznych autobusów oraz dużą wiedzę w zakresie akumulatorów. Również MZA wymierzyło celny policzek Solarisowi. W swoim oświadczeniu warszawskie Miejskie Zakłady Autobusowe przypominają, że do tej pory Solaris brał udział w takich przetargach i zazwyczaj je wygrywał. Na dodatek tego typu podział punktacji jest całkowicie zgodny z prawem.

Niespokojny kwiecień na rynku paliw

Stacja paliw, stacja benzynowa, dystrybutor (fot. Orlen)

Ceny detaliczne paliw w kwietniu były bardzo niestabilne. Po szczycie utrzymującym się przez drugą połowę marca doszło do gwałtownego spadku. W połowie kwietnia poziom cen znowu się odbił i poszybował na wysoki pułap. Pb 98 w ciągu zaledwie kilku dni podskoczyła z poziomu 5,54 do blisko 5,64 zł.

Aktualne ceny detaliczne paliw (30 kwietnia 2014):

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 5,37
Pb 98 5,63
ON 5,36
LPG 2,54
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!