Wybierz markę

Autostrada fot. Mariusz Zmysłowski © 2015
Autostrada fot. Mariusz Zmysłowski © 2015

W polskim prawie szykuje się sporo zmian, które dotyczą kierowców i pieszych. Przyglądamy się także aktualnym cenom paliw. Co wydarzyło się w motoryzacji w Polsce w lipcu? Zapraszamy na podsumowanie miesiąca.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek?

Szczególnie w wakacje, gdy częściej podróżujemy na długich dystansach, dają nam się we znaki wyprzedzające się nawzajem ciężarówki. Taki manewr często trwa nawet kilka minut, bo kierowca wyprzedzany nie zwalnia ze względu na ograniczony czas na przejazd, jakim dysponuje, a z kolei wyprzedzający ze względu na ograniczniki prędkości nie może rozpędzić się do większej szybkości.

Wyprzedzające się ciężarówki fot. Mariusz Zmysłowski © 2015
Wyprzedzające się ciężarówki fot. Mariusz Zmysłowski © 2015

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce wprowadzić zakazy wyprzedzania na niektórych odcinkach autostrad i dróg ekspresowych. To właśnie na nich samochody osobowe mogą poruszać się dużo szybciej niż pojazdy ciężarowe, a muszą czekać na przejazd, bo obydwa pasy są zajęte przez te wielkie maszyny. Zakazy będą wprowadzone najprawdopodobniej na obwodnicach miast, gdzie jest największy ruch samochodów osobowych.

Polisy drożeją po wprowadzeniu BLS

Bezpośrednia likwidacja szkód początkowo nie wpłynęła na ceny polis. Był to jednak tylko stan chwilowy. Obecnie średnie ceny na rynku wzrosły o około 15%. Eksperci przewidują, że ceny ubezpieczeń samochodowych mogą wzrastać dalej. Wcześniejsze prognozy mówiły nawet o skoku o 50%.

System BLS nie jest nowością, ale dopiero w pierwszej połowie tego roku stał się standardem w największych ubezpieczalniach. Polega on na tym, że w razie wystąpienia szkody, poszkodowany zwraca się z kwestią jej likwidacji do swojego ubezpieczyciela, a nie do zakładu sprawcy. Tym sposobem to ubezpieczony płacąc za usługę dobrej jakości, jest pewien, że taką właśnie uzyska. Rozliczenie z ubezpieczalnią sprawcy odbywa się już na poziomie zakładów. To znacznie upraszcza proces likwidacji z punktu widzenia poszkodowanego.

Pieszy z pierwszeństwem na pasach

Projekt zmian w ustawie o ruchu drogowym został w lipcu zatwierdzony i trafi do rozpatrzenia w sejmie. Nowe przepisy zakładają między innymi wprowadzenie bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych przy przejściu. Wstępnie zmiany w ustawie zakładały, że wystarczy, by pieszy zmierzał w stronę przejścia – już to dawało mu priorytet przed samochodami. Ostatecznie przepisy zostały ułożone tak, by samochody miały obowiązek ustąpić dopiero, gdy pieszy zatrzyma się przed przejściem.

Sygnalizator, przejście dla pieszych fot. Rafał Warecki © 2015
Sygnalizator, przejście dla pieszych fot. Rafał Warecki © 2015

Wprowadzenie przepisów, jeśli do niego dojdzie, nie nastąpi gwałtownie. Poprzedzi je 18 miesięcy okresu przejściowego. W tym czasie ze środków publicznych mają zostać przeprowadzone kampanie społeczne, które uświadomią kierowcom i pieszym jak powinna teraz wyglądać ich interakcja przy przejściach przez jezdnię.

Ceny paliw w dół!

Tankowanie, stacja fot. Mariusz Zmysłowski © 2015
Tankowanie, stacja fot. Mariusz Zmysłowski © 2015

W połowie lipca ceny benzyny przestały rosnąć. Nie nastąpił po tym okres stabilizacji, lecz nurkowanie wykresów ku dołowi. Spadek cen na stacjach to zasługa obniżek w sprzedaży hurtowej. Korzystają z tego detaliści, którzy podbijają swoją marżę w takim stopniu, by zarabiać więcej na litrze przy jednoczesnym podtrzymaniu redukcji cen przy dystrybutorach. Ten dobry okres może zostać przerwany przez osłabienie złotówki względem dolara.

Aktualne detaliczne ceny paliw (29 lipca 2015):

Pb95: 4,99 zł/l
Pb98: 5,26 zł/l
ON: 4,59 zł/l
LPG: 1,93 zł/l

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!