miasto, ulica
fot. Tokyoform, lic. CC

Ostatni prawdziwie jesienny miesiąc już za nami. Co wydarzyło się w polskim prawie i na rynku motoryzacyjnym w tym okresie? Zapraszamy na podsumowanie listopada.

Fotoradary znaczącym źródłem przychodów gmin

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) sprawdziła jak duże kwoty z mandatów z fotoradarów trafiają do gmin. Okazało się, że są to zaskakująco duże pieniądze. Nawet 20 do 40 procent rocznych przychodów w gminach to właśnie fundusze pozyskane z fotoradarów. Ponadto z raportu wynika, że samorządy nieprawidłowo księgowały dochody. NIK nie wykrył jednak nieprawidłowości w kwestii ustawiania fotoradarów stacjonarnych.

Polska policja w fatalnym stanie

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę także polską policję. Okazało się, że duża część funkcjonariuszy nie jest przygotowana pod względem wiedzy teoretycznej do kierowania ruchem czy pisania raportów z miejsc wypadków.

Jedynie 15 procent policjantów przeszło szkolenie poprawiające technikę jazdy. Największym kuriozum jest statystyka związana z motocyklami. Okazuje się, że w polskiej policji jest więcej jednośladów niż motocyklistów.

Wzrost wartości rynku motoryzacyjnego w Polsce

Wzrost wartości produkcji sprzedanej producentów motoryzacyjnych w Polsce wyniósł w roku 2014 o 3,3 procent więcej niż w 2013. W porównaniu, w którym zestawione są ze sobą trzy pierwsze kwartały udało się odnotować tak duży wzrost zarówno wśród klientów instytucjonalnych jak i prywatnych. W roku 2014 wartość rynku motoryzacyjnego w Polsce od stycznia do lutego wyniosła zgodnie z tymi statystykami 85 miliardów złotych. W samym trzecim kwartale zarejestrowano 69,1 tys. nowych samochodów osobowych. To 3,6 tys. więcej egzemplarzy niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Statystyki wypadków pierwszego długiego weekendu listopadowego lepsze niż rok wcześniej

Co roku wraz z nadejściem 1 listopada jesienna pogoda i zwiększone natężenie ruchu, szczególnie w okolicach nekropolii zbierają swoje śmiertelne żniwo. Policja zawsze stara się poprawiać bezpieczeństwo kierowców i pieszych, jednak funkcjonariusze nie są w stanie zapobiec wszystkim sytuacjom. W tym roku w 196 wypadkach zginęło 20 osób, a 252 zostały ranne. Policja zatrzymała 910 pijanych kierowców. To znaczna poprawa w stosunku do ubiegłorocznych statystyk, według których w 338 wypadkach zginęło 38 osób, a 410 odniosło obrażenia.

fot. policja.pl
fot. policja.pl

Większość ofiar stanowili piesi. Policja poinformowała, że duża część z nich nie nosiła obowiązkowych odblasków.

Dalszy ciąg obniżek na stacjach paliw

Decyzje podjęte przez OPEC na listopadowym posiedzeniu doprowadziły do znacznego obniżenia cen paliw przez polskie rafinerie. Osiągnęły one najniższy poziom w tym roku. To oznacza dla kierowców jedno: dalszy ciąg spadków cen paliw. Trwa on już od kilku miesięcy, a w listopadzie dodatkowo przyspieszył. Obecnie średnie ceny Pb95 wynoszą 4,96 zł za litr.

Aktualne średnie ceny detaliczne paliw (26 listopada 2014):

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 4,96
Pb 98 5,25
ON 4,89
LPG 2,54
Poprzedni wpis Następny wpis