Wybierz markę

Maj już za nami. Co wydarzyło się w polskim prawie i na rynku w ciągu ostatniego miesiąca? Oto rynkowo-prawne podsumowanie maja 2014.

Skontroluje nas niemiecka drogówka

Ministerstwa spraw wewnętrznych Polski oraz Niemiec podpisały porozumienie, na mocy którego policja obu państw może działać poza granicami ich terytoriów. Dzięki temu niemiecka drogówka może zatrzymać do kontroli samochody na terenie Polski. Takie same działania może podejmować polska policja na terenie Niemiec.

Abonament RTV od pojazdów demonstracyjnych?

Poczta Polska chce ściągać abonamentową opłatę radiowo-telewizyjną za odbiorniki umieszczone w samochodach demonstracyjnych. Urzędnicy domagają się od dilerów pieniędzy, chociaż wcale nie mają do tego podstaw prawnych.

Zgodnie z przepisami z opłaty zwolnione są odbiorniki przeznaczone wyłącznie do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim do użytkowania na podstawie umów, jeśli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy.

Nowy pomysł na ściąganie mandatów

Chociaż mandaty w Polsce nie są wysokie, jeśli porównamy ich stawki z krajami zachodnimi, to i tak jest problem w regulowaniu należności. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych cały czas szuka rozwiązań, które zmusiłyby piratów drogowych do płacenia kar. Według najnowszego pomysłu MSW punkty karne nie znikałyby z konta kierowcy po roku, ale po uregulowaniu płatności. Do wdrożenia tego systemu niezbędne jest uruchomienie platformy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Zmiany w ubezpieczeniach

Polska Izba Ubezpieczeń zaproponowała zmiany w systemie wypłat odszkodowań. Po ich wejściu w życie poszkodowany będzie zgłaszał szkodę w swoim zakładzie, a nie w ubezpieczalni sprawcy zajścia. Teoretycznie ma to usprawnić proces wypłacania odszkodowań.

Zmiany te mogą wpłynąć znacząco na rynek ubezpieczeń. Do tej pory wybierając polisę, zwracaliśmy uwagę jedynie na cenę. Jakość usług interesowała nas mniej, bo z naszą ubezpieczalnią i tak do czynienia miały mieć głównie osoby trzecie. W zaproponowanym systemie firmy będą rozliczać się między sobą w zakresie ustalonych kwot.

Tychy odżyją dzięki nowemu modelowi

Fiat ma zamiar wytwarzać w tyskiej fabryce następcę modelu Punto, który prawdopodobnie będzie nosił nazwę 500 Plus. Auto będzie produkowane głównie na eksport. Za granicę trafi 96 proc. wytwarzanych w Tychach egzemplarzy.

Inwestycja w nową linię produkcyjną wyniesie 2,36 mld zł. Będzie ona realizowana do 2017 roku, kiedy spodziewany jest start produkcji nowego Fiata.

Obowiązkowe szkolenia doskonalące technikę jazdy

Wreszcie udało się doprowadzić do wprowadzenia przepisów, które sugerowali instruktorzy nauki jazdy. Od 2016 roku każdy kierowca, który zdobędzie prawo jazdy, będzie musiał odbyć szkolenie z techniki jazdy w warunkach ekstremalnych.

Zakres kursu obejmie szkolenie teoretyczne trwające godzinę oraz dwugodzinny kurs bezpiecznej jazdy. Najbardziej interesująca jest oczywiście część druga, na którą składają się trening pokonywania ostrych zakrętów, poprawne zachowanie przy awaryjnym hamowaniu, w poślizgu oraz przy zmiennej przyczepności nawierzchni.

Stabilizacja i delikatny spadek na rynku paliw

Stacja paliw, stacja benzynowa, dystrybutor (fot. Orlen)

Chociaż analitycy nie przewidywali w ostatnim tygodniu maja spadków cen paliwa, to po wcześniejszej stabilizacji doszło do redukcji w przypadku obydwu rodzajów benzyny i oleju napędowego.

Aktualne średnie ceny detaliczne paliw (4 czerwca 2014):

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 5,33
Pb 98 5,59
ON 5,29
LPG 2,44
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!