Stacja paliw, stacja benzynowa, dystrybutor (fot. Orlen)
Stacja paliw, stacja benzynowa, dystrybutor (fot. Orlen)

Polska jesień w pełni, a przed nami listopad, czyli ze względu na dwa świąteczne weekendy, jeden z najtrudniejszych miesięcy dla polskich kierowców. Jak zawsze na początku miesiąca, czas na podsumowanie ostatnich 30 dni w polskiej motoryzacji.

Zmiany w szkoleniach redukujących liczbę punktów karnych?

WORD, fot. Rafał Warecki

Na razie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie przedstawił jedynie nowy pomysł zmian w procedurach, ale niewykluczone, że zostaną one wprowadzone w życie. Warszawski WORD zaproponował, by w szkoleniu brali udział ludzie skazani za zabicie człowieka na drodze. Według specjalistów z ośrodka rozmowa z więźniem może dużo bardziej wpłynąć na sposób myślenia kierowców, którzy uzbierali pokaźną sumę punktów karnych.

By realizować taki program szkoleń WORD-y musiałyby podjąć współpracę ze służbami więziennymi. Skazanych, którzy potencjalnie mogliby odbywać takie rozmowy, typowaliby właśnie przedstawiciele wyżej wymienionego organu.

Nowe wyposażenie obowiązkowe samochodów w Unii Europejskiej

Od 1 listopada wszystkie nowe samochody będą obowiązkowo fabrycznie wyposażane w kilka rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo oraz mających na celu wspomaganie redukowania zużycia paliwa. Teraz nowe auta mają opuszczać linię produkcyjną z zamontowanymi czujnikami ciśnienia w oponach. Obowiązkowa ma być także kontrolka zapięcia pasów połączona z sygnałem alarmowym. Bezpieczeństwo poprawią także montowane standardowo zaczepy ISOFIX oraz wzmocnienia oparcia tylnej kanapy i ESP. To ostatnie rozwiązanie będzie zapobiegać uderzeniom bagażu w plecy pasażerów tylnej kanapy w trakcie wypadku. Redukcję spalania paliw ma zapewnić standardowa sygnalizacja sugestii zmiany biegu na wyższy.

Wszystkie z tych systemów i rozwiązań oferowane są już przez producentów samochodów. Do tej pory niektóre z nich były jednak jedynie opcjami. Teraz będą wyposażeniem standardowym. Dlatego niewykluczone, że minimalnie wzrosną ceny podstawowe niektórych modeli.

Bezpłatne badania świateł

Instytut Transportu Samochodowego wraz z firmą Hella organizuje bezpłatne badania świateł. Rozpoczęły się one już 25 października, jednak większość punktów wyznaczyła termin bezpłatnego badania na 7 listopada. W niektórych miejscach, w tym w samym Instytucie Transportu Samochodowego należy wcześniej umówić się na wizytę i można stawić się w dni powszednie w godzinach od 9 do 14. Listę punktów biorących udział w akcji znajdziecie na stronie instytutu: swiatla.its.waw.pl

System odcinkowego pomiaru prędkości jednak działa

Odcinkowy pomiar prędkości nie pojawił się na polskich ulicach tak wcześnie, jak uprzednio było to zakładane, ponieważ wystąpiły problemy przy badaniach urządzeń. Teraz system przeszedł testy pomyślnie, zatem GITD szykuje się do montażu urządzeń na drogach.

Odcinki pomiarowe zostaną na razie ustawione w 29 miejscach w Polsce. Do końca roku przybędzie także fotoradarów punktowych. Zwiększona zostanie również liczba urządzeń rejestrujących przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Ceny paliw przekroczyły magiczną barierę

W październiku po raz pierwszy od długiego czasu ceny Pb95 spadły na niektórych stacjach poniżej progu 5 zł za litr. Dalsze obniżki zostały jednak sztucznie przyhamowane przez stacje paliw. Pierwszy weekend listopada przyniesie wzmożony ruch drogowy, dlatego dopiero po Wszystkich Świętych możemy spodziewać się spadku cen do docelowego poziomu

Aktualne średnie ceny detaliczne paliw (24 września 2014):

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 5,14
Pb 98 5,44
ON 5,09
LPG 2,59

 

Poprzedni wpis Następny wpis