Wybierz markę

Niedawno skończyło się kalendarzowe lato, a to znak, że mamy za sobą wrzesień. Pora zatem na nasze comiesięczne podsumowanie wydarzeń związanych z rynkiem i prawem w motoryzacji.

Znamy ceny Nissana Pulsara

Wrzesień przyniósł kilka istotnych nowości na polskim rynku. Jedną z nich jest nowy gracz w świecie aut kompaktowych. Jest nim Nissan Pulsar. Japoński producent wprowadził auto wyjątkowo przestronne, ponieważ jego rozstaw osi wynosi aż 2,7 m. W zestawieniu z przystępnymi cenami, możemy ocenić to auto jako potencjalny hit.

Ceny Nissana Pulsara zaczynają się od 59 900 zł. W tej cenie otrzymujemy nie tylko 115-konny silnik benzynowy, ale także niezwykle bogate wyposażenie podstawowe. Obejmuje ono między innymi 6 poduszek powietrznych, ABS, ESP, wspomaganie hamowania, system kontroli ruchów nadwozia, system monitorowania ciśnienia w oponach, elektrycznie regulowane szyby i lusterka, komputer pokładowy, tempomat z ogranicznikiem prędkości, system Start/Stop, 5-calowy wyświetlacz Drive-Assist, klimatyzację manualną, system audio z radiem, CD, MP3, AUX, USB, Bluetooth i złączem do iPoda. Pulsar trafi do polskich salonów już w tym miesiącu.

Cennik Forda Mondeo ujawniony

Nie tylko Nissan przygotował gorącą nowość na jesień tego roku. Ford wprowadza na rynek długo wyczekiwaną nową generację Mondeo. Samochód ten będzie oferowany z nadwoziami sedan, liftback oraz kombi. Za wersję podstawową Ambiente Plus z silnikiem benzynowym 1,5 EcoBoost o mocy 160 KM zapłacimy 89 tys. zł. Po drugiej stronie cennika znajduje się najmocniejszy benzynowy motor. 2-litrowy silnik rozwijający 240 KM podbije cenę do poziomu 128 tys. zł.

Ford daje klientom wybór różnych mocy nie tylko w przypadku jednostek o zapłonie iskrowym, ale również wśród silników wysokoprężnych. Najsłabszy diesel 1,6 TDCi rozwijający 115 KM będzie kosztował 95 tys. zł. Dostępne będą także 2-litrowe silniki wysokoprężne.

System odcinkowego pomiaru prędkości nie przeszedł testów GITD. Są wyjaśnienia producenta

Urządzenia pomiarowe miały stanąć na polskich drogach już w tym roku. Termin uruchomienia poszczególnych odcinków pomiarowych musiał zostać jednak odsunięty. Jak poinformował przedstawiciel firmy Sprint, która opracowywała system, urządzenia nie przeszły testów ponieważ w trakcie jednej z sesji badawczych uszkodzeniu uległ dysk, na którym miały zostać zapisane dane statystyczne. Przez to GITD nie otrzymała kompletu dokumentacji.

Autostrada | fot. gddkia.gov.pl
Autostrada | fot. gddkia.gov.pl

Sprint wyjaśnia także błędy, które pojawiły się w trakcie badań. Niektóre tablice rejestracyjne zostały odczytane nieprawidłowo. Firma wini za to zasilanie systemu z agregatu prądotwórczego zamiast z sieci.

Obecnie firma jest gotowa do ponownego przeprowadzenia testów.

Elektroniczne urządzenia do poboru opłat nie obejmą motocyklistów

Od roku 2016 w Polsce będzie obowiązywał elektroniczny pobór opłat za przejazdy autostradami. Na razie po zmianach w rządzie proces wprowadzania odpowiednich przepisów i systemu zwolnił. Już teraz jednak wiadomo, że jeżeli dojdzie do jego uruchomienia zwolnieni z opłat zostaną motocykliści.

Nie wynika to jednak z tego, że rząd chce wykonać miły gest w stronę kierowców jednośladów. To jedynie efekt problemów, jakie zaistniałyby w przypadku konieczności montażu specjalnych urządzeń na motocyklach. Musiałyby one być bardziej kompaktowe niż w samochodach, a na dodatek powinny być wodoodporne i wstrząsoodporne.

Spadki cen na stacjach paliw

Stacja paliw, stacja benzynowa, dystrybutor (fot. Orlen)
Stacja paliw, stacja benzynowa, dystrybutor (fot. Orlen)

Wrzesień przyniósł redukcję cen na stacjach benzynowych. Zarówno benzyna jak i olej napędowy przez cały miesiąc powoli traciły na wartości. Najmniej, bo o 5 gr/l staniała Pb95. Spokojniej było w przypadku LPG. Autogaz trzymał się stabilnie na średnim poziomie około 2,65 zł/l.

Aktualne średnie ceny detaliczne paliw (24 września 2014):

Rodzaj paliwa Cena zł/l
Pb 95 5,29
Pb 98 5,56
ON 5,17
LPG 2,62
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!