Wybierz markę

fot. strazmiejska.waw.pl
Straż miejska i inspekcja transportu drogowego, fot. strazmiejska.waw.pl

Wrzesień był pod względem wydarzeń gorącym okresem. Prym wiodły jednak premiery na targach samochodowych we Frankfurcie. W przepisach i na rynku panował względny spokój. Nie znaczy to jednak, że nie działo się nic.

Nissan Leaf będzie dostępny z większym zasięgiem

Nissan Leaf
Nissan Leaf – rok modelowy 2016, fot. Nissan

Nissan uzbroił swój elektryczny samochód w nowy zestaw akumulatorów. Do tej pory Leaf sprzedawany był z 24-kilowatogodzinowym zestawem baterii. Teraz japoński producent będzie oferował na pokładzie tego elektrycznego pojazdu opcjonalny pakiet o pojemności energetycznej wynoszącej 30 kWh.

W praktyce oznacza to, że zasięg kompaktowego auta wyniesie 250 km. To przyrost aż o 25%. Tu należy dodać, że nie ma nic za darmo. Leaf przytył o 21 kg. Jest to jednak niewielka cena za dodatkowe 50 km bez konieczności ładowania.

Nissan Leaf może być ładowany zarówno z gniazdek domowych, jak i specjalnych stacji szybkiego ładowania. W tych drugich stosowany jest prąd trójfazowy o napięciu 400 V.

Straż miejska niezadowolona z odebrania fotoradarów

Radiowóz straży miejskiej z radarem | fot. Mariusz Zmysłowski © 2014
Radiowóz straży miejskiej z radarem, fot. Mariusz Zmysłowski © 2014

Wkrótce w życie wejdzie ustawa, która doprowadzi do odebrania strażnikom miejskim uprawnienia do posługiwania się fotoradarami. Nic dziwnego, że strażnicy są niezadowoleni. Jak argumentują swoje racje?

Przedstawiciele straży miejskiej twierdzą, że nie przeprowadzono badań, które mogłyby wskazać czy SM rzeczywiście jest nieskuteczna i nie poprawia bezpieczeństwa. Tu warto przypomnieć, że takie badania miały miejsce i dokonała ich Najwyższa Izba Kontroli, jednoznacznie stwierdzając, że strażnicy są jedynie narzędziem miast i gmin, służącym zwiększaniu przychodów do budżetu. Ich działania związane z fotoradarami nie miały żadnego wpływu na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Dalszy spadek cen paliw

Stacja paliw fot. materiały prasowe Orlen
Stacja paliw, fot. Orlen

Na stacjach benzynowych ceny wszystkich paliw wciąż nurkują. Spadki dotyczą także LPG. Sytuacja przez chwilę stabilizowała się w okolicach połowy września w przypadku oleju napędowego. Później nastąpił jednak powrót wcześniejszego trendu spadkowego.

Aktualne średnie ceny detaliczne paliw w Polsce na dzień 30 września 2015 r.:
Pb95: 4,54 zł/l
Pb98: 4,89 zł/l
ON: 4,28 zł/l
LPG: 1,79 zł/l

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!