Sięgając do bogatej tradycji firmy jako pioniera elektrycznej motoryzacji na masową skalę, Nissan przygotował kieszonkowy zestaw przystępnych porad zarówno dla nowych, jak i doświadczonych użytkowników samochodów elektrycznych. Poradnik ukazuje się w czasie, gdy europejskie drogi znów zaczynają zapełniać się pojazdami1, a liczba samochodów elektrycznych sprzedanych w krajach Unii Europejskiej w okresie od stycznia do kwietnia wzrosła o 68,4% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku2.

Etykieta kierowcy samochodu elektrycznego wg Nissana zawiera mnóstwo prostych, ale przemyślanych wskazówek, dzięki którym kierowcy samochodów elektrycznych będą mogli poczuć jeszcze większą więź ze swoimi pojazdami. Nie zabrakło tam również podpowiedzi na temat tego, jak można pomóc innym kierowcom takich samochodów oraz w prosty sposób zwiększyć poczucie pewności na drodze.

W Etykiecie kierowcy samochodu elektrycznego wg Nissana omówiono wiele codziennych sytuacji związanych z użytkowaniem takiego samochodu, począwszy od czynności, które warto wykonać przed jazdą, poprzez pomoc innym kierowcom samochodów elektrycznych, aż po optymalizację procesu ładowania i kulturę zachowania na parkingu.

„Specyfika jazdy samochodem elektrycznym zmienia się nieustannie w miarę postępu technologicznego. Dlatego ustalone reguły zachowania na drodze nie zawsze pasują do zwyczajów posiadaczy takich samochodów” — mówi Brice Fabry, dyrektor ds. bezemisyjności i ekosystemu w Nissan Europe.

„Podejście do indywidualnej mobilności błyskawicznie się zmienia. W miarę upowszechniania się samochodów elektrycznych musimy koniecznie zadbać o to, by jazda była przyjemna i uwzględniała potrzeby wszystkich kierowców, a także by pomagać sobie na drodze”.

Etykieta kierowcy samochodu elektrycznego według Nissana

1. Wzajemna pomoc:

EVDriveretiquette1-source

Wyciągnij do innych pomocną dłoń, dzieląc się ze znajomymi i rodziną informacjami dotyczącymi lokalnych publicznych stacji ładowania. Możesz też korzystać z aplikacji i forów, by wymieniać się wskazówkami z innymi kierowcami samochodów elektrycznych z Twojej okolicy. Poprzez aplikację Nissan Charge możesz pomóc innym użytkownikom samochodów elektrycznych, rekomendując im najlepsze stacje oraz podpowiadając, gdzie warto zaplanować postój w dłuższej trasie.

2. Zwracaj uwagę na potrzeby innych użytkowników samochodów elektrycznych:

EVDriveretiquette2-source

Unikaj odłączania cudzych samochodów elektrycznych od stacji ładowania. Jeżeli masz własną stację ładowania w domu, zaproponuj korzystanie z niej sąsiadowi, przestrzegając zasad bezpieczeństwa oraz przepisów. Wzajemna grzeczność i uczynność są bardzo ważne. 88% ludzi stara się ładować swoje pojazdy w domu, więc gdy ktoś znajdzie się w potrzebie, warto zrobić dobry uczynek i użyczyć mu prądu.

3. Będąc użytkownikiem samochodu z silnikiem spalinowym, nie blokuj miejsc parkingowych przy ładowarkach:

EVDriveretiquette3-source

Na stacji paliw nie parkujesz samochodu przy dystrybutorze, więc nie parkuj też przy stanowisku ładowania, jeżeli nie zamierzasz z niego skorzystać.

Stanowiska parkingowe z ładowarką traktuj podobnie jak miejsca dla inwalidów — nie korzystaj z nich, gdy nie musisz. Gdy chcesz uzupełnić zapas energii, pomyśl też o innych i zastanów się, jak długo będziesz ładować auto. Na publicznym stanowisku szybkiego ładowania CHAdeMO naładujesz Nissana LEAF z akumulatorem 40 kWh lub LEAF e+ z akumulatorem 62 kWh z 20% do 80% odpowiednio w ciągu 60 lub 90 minut3.

4. Zadbaj o akumulator

EVDriveretiquette4-source

Unikaj pozostawiania samochodu elektrycznego na dłużej z rozładowanym akumulatorem, ponieważ może to spowodować spadek jego pojemności i zmniejszenie zasięgu. W miarę możliwości parkuj samochód w zamkniętych pomieszczeniach o stałej temperaturze.

5. Planuj ładowanie:

EVDriveretiquette5-source

Jeżeli wybierasz się w dłuższą podróż, zaplanuj trasę i za pomocą dostępnych serwisów sprawdź dostępność punktów ładowania.

Planowanie zawsze się opłaca i ułatwia pokonanie nawet dalekiej drogi. Pomoże Ci w tym kilka przydatnych narzędzi: w aplikacji Nissan Charge znajdziesz aktualne informacje o cenach i dostępności punktów ładowania. Ładowanie Nissana LEAF to wydatek średnio 2 euro na każde 100 km, więc warto korzystać z publicznych stacji ładowania po drodze.

6. Potrzebujesz tylko trochę prądu? Zostaw wiadomość za szybą:

EVDriveretiquette6-source

Jeżeli nie zamierzasz zbyt długo korzystać z publicznej stacji ładowania, zostaw wiadomość dla innych kierowców z informacją o tym, po jakim czasie lub o której godzinie zwolnisz ładowarkę.

Korzystając z publicznych usług, musimy liczyć się z czasem. Stanowiska ładowania nie są tu wyjątkiem. Warto więc zostawić kartkę dla innego kierowcy samochodu elektrycznego z informacją, że może on odłączyć Twoje auto, by doładować własne (o ile na danym stanowisku jest taka możliwość). W ten sposób z pewnością wywołasz uśmiech na czyjejś twarzy.

7. Sprawdzaj ciśnienie w oponach i ustawienia trybu jazdy:

EVDriveretiquette7-source

Aby zmaksymalizować wykorzystanie energii, włącz tryb energooszczędny i upewnij się, że ciśnienie powietrza w oponach jest zgodne z zaleceniami producenta samochodu.

Przestrzegając kilku prostych zasad, możesz zwiększyć wydajność swojego samochodu elektrycznego. Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego trybu jazdy. W Nissanie LEAF kierowca może wybrać zoptymalizowany tryb Eco, zalecany do jazdy miejskiej. Ponadto unikatowa dla Nissana technologia e‑Pedal umożliwia przyspieszanie i zmniejszanie prędkości za pomocą jednego pedału, z optymalnym wykorzystaniem układu hamowania regeneracyjnego. Włączenie trybu B w Nissanie LEAF powoduje wzmocnienie działania układu hamowania regeneracyjnego i odzyskiwanie jeszcze większej ilości energii w czasie jazdy.

8. Sprawdź dostępne opcje ładowania:

EVDriveretiquette8-source

Samochód elektryczny ma w sobie coś z kota: śpi nawet 20 godzin na dobę, ale czas aktywności wykorzystuje maksymalnie. Samochód elektryczny ładujesz zupełnie jak smartfon. Możesz to zrobić wszędzie tam, gdzie jest dostęp do sieci elektrycznej: na publicznej stacji szybkiego ładowania, z domowej ładowarki naściennej lub nawet ze zwykłego gniazdka elektrycznego.

9. Dbaj o lokalne stacje ładowania:

EVDriveretiquette9-source

Dbaj o publiczną infrastrukturę ładowania w okolicy tak samo, jak o własną ładowarkę w domu — by zawsze działała bezawaryjnie i z maksymalną wydajnością.

NISSAN LEAF: PIONIERSKI SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

LEAF, który w tym roku obchodzi 10. rocznicę premiery rynkowej, wykorzystuje bogate doświadczenie Nissana w dziedzinie samochodów elektrycznych oraz technicznej innowacyjności. LEAF z akumulatorem 40 kWh oraz LEAF e+ z akumulatorem 62 kWh zapewniają optymalną mieszankę mocy i zasięgu, który w cyklu mieszanym WLTP wynosi odpowiednio 270 i 385 kilometrów.

Chcesz poznać elektrycznego Nissana podczas jazd testowych? Zapraszamy

Japan Motors, ul. Wyzwolenia 95, 43-300 Bielsko-Biała, telefon: (33) 827 00 10

Japan Motors, ul. Jasnogórska 60, 31-358 Kraków, telefon: (12) 662 00 10

Japan Motors, ul. Zielony Zaułek 2 (obok Wesołego Miasteczka), 41-500 Chorzów, telefon: (32) 200 99 10

Japan Motors, al. Powstańców Śląskich 22, 30-570 Kraków, telefon: (12) 252 00 10

Japan Motors, ul. Krasnobrodzka 5, (Trasa Toruńska przy rondzie Łabiszyńska), 03-214 Warszawa, telefon: (22) 510 00 10

Japan Motors, ul. Sobieskiego 10, 41-300 Dąbrowa Górnicza, telefon: (32) 200 99 20

Japan Motors, ul. Stawowa 2, 41-200 Sosnowiec, telefon: (32) 200 99 30

Japan Motors, ul. Głogowska 444, 60-266 Poznań, telefon: (61) 610 41 70

Poprzedni wpis Następny wpis